Euro Bölgesi Enflasyon, Nord Stream ve Gazprom Gaz Arzını Durdururken Kaydedilmiş En Yüksek Oranı %9,1’e Ulaştırdı – Iktisat Bitcoin Haberleri

Avrupa istatistik ofisi Eurostat’a nazaran, Euro Bölgesi’nin enflasyon oranı Ağustos ayında %9,1 ile tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Oran, ekonomistlerin tahmin ettiğinden daha yüksekti ve artışın büyük bir kısmı Avrupa’nın yükselen enerji fiyatlarından kaynaklandı.

Bölge Enerji Kriziyle Karşı Karşıya Olurken Avrupa’nın Alev ateş Enflasyonu Artmaya Devam Ediyor

Şu anda Avrupa, euro bölgesinin neredeyse 50 senedir görmüş olduğu en yüksek enflasyon oranından muzdarip ve parasal birlik üyelerinin her biri, tüketici fiyatlarının yüksek bulunduğunu görmüş oldu. Kısa süre ilkin, Reuters bir takım ekonomistle anket yapmış oldu ve Eurostat tarafınca gösterilen veriler, ekonomistlerin tahmin ettiğinden daha büyük.

Euro Bölgesi #enflasyonu üstün derece elde etti: Tüketici tutarları Ağustos ayında senelik bazda %9,1 artarak tahmini %9’u aştı. Çekirdek enflasyon da yeni bir ATH ile %4,3 arttı. Her şeyden ilkin, çekirdek enflasyondaki artış da #ECB’yi baskı altına alıyor. pic.twitter.com/DI9ruavNUT

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 31 Ağustos 2022

İstatistikler, enerji fiyatlarının %38,3’e ulaşan en büyük enflasyon artışına haiz bulunduğunu ve besin benzer biçimde kalemlerin %10,6 sıçradığını gösteriyor. Ek olarak, enerji dışı endüstri malları geçen yıl ölçülen bu malların değerine nazaran %5 arttı. Enerji tutarları açısından bakıldığında, Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle enerji krizi daha da kötüleşebilir benzer biçimde görünüyor.

Bugünden başlayarak 2 Eylül 2022’ye kadar Nord Stream 1 boru hattı “bakım” aşamasındadır. Bakım, insanları Rus liderlerin, Rus gaz tedarikini Almanya’ya bağlayan bir çift açık deniz organik gaz boru hattının kapatılmasını uzatacağından kaygı ediyor. Rusya Federasyonu, Haziran ayında akışları %40 oranında azalttı ve Temmuz ayında akışları %20 oranında daha azalttı.

Ek olarak, Rus gaz devi Gazprom Salı günü halka Fransız endüstriyel enerji grubu Engie’ye gaz tedarikini durduracağını söylemiş oldu. Bazıları, Avrupa’nın öteki uluslardan enerji kurtarmaya ihtiyacı olabileceğinden şüphelenirken, ötekiler Avrupalı ​​liderlerin üye ülkelerdeki enerji tüketicilerini kurtarmaktan başka seçeneklerinin olmadığına inanıyor. Bazı insanoğlu, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), Federal Biriki’in son zamanlarda yapmış olduğu benzer biçimde gösterge banka oranını çoğaltması gerektiğine inanıyor.

ECB 8 Eylül’de toplanacak ve raporlar, ekonomistlerin ECB’nin gösterge oranını 75 baz puan (bps) artıracağına bahse girdiklerini gösteriyor. ING’nin kıdemli ekonomisti Bert Colijn, The Street’e verdiği demeçte, ECB’nin yavaşlaması gerektiği, sadece mevcut probleminin ne kadar olduğu görüşünde.

Colijn, “Avrupa’ya özgü problemler enflasyonu yükseltmeye devam ediyor – Gaz arzı krizi ve kuraklıklar şu anda enflasyon üstündeki arz yönlü baskılara devam ediyor” dedi. ING ekonomisti, “Iktisat hızla yavaşlarken ve kim bilir bu aşamada daralırken, sual AMB’nin ne kadar frene basması gerektiğidir” diye ekledi.

Bu hikayedeki etiketler

%9.1, %9.1 enflasyon, Bert Colijn, ECB, iktisat, Enerji krizi, Avrupa enflasyonu, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa liderleri, Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Parlamentosu, Eurostat, Euro bölgesi ekonomisi, Euro bölgesi enflasyonu, Gazprom, ING ekonomisti, Nord Stream 1 , yüksek enflasyon, Rus gaz arzı

Euro Bölgesi’nin hararetli enflasyonla savaşı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir