Euro Sabitli Stabilcoinlerin Sayısı 2020’den Beri %1,683 Arttı – Altcoins Bitcoin News

Stabilcoin ekonomisi bugün ortalama 153 milyar dolar değerindeyken, euro destekli stablecoin işi, 3 Ocak 2020’de 31.9 milyon dolar tutarındaki euro tabanlı tokenlerden bugünün 569 milyon dolara %1,683 artarak 569 milyon dolara ulaştı. Kasım 2021’den bu yana, euro stabilcoin sayısı %85,34 arttı, sadece Ocak 2022’den bugüne, euro stablecoin sayıları son yedi ayda %14,17 düştü.

Euro-Pegged Stablecoin’ler Senenin Başından Bu yana Yarım Milyar Kıymeti Aştı

Bugün, stabilcoin ekonomisinin değerinin bir çok, ABD doları tarafınca desteklenen jetonlara dayanmaktadır, sadece azca sayıda başka kripto-fiat jetonu da mevcuttur. Mesela, stablecoin ihraççısı Tether, USD’ye sabitlenmiş en büyük token USDT’yi yönetirken, Tether ek olarak euro, peso, sterlin ve yuan bazında fiat sabitli kripto varlıklarını da yönetiyor.

Tether kısa süre ilkin İngiliz sterlini ve Meksika pezosu stabilcoinlerini piyasaya sürdü ve stablecoin ihraççısı Circle, firmanın euro ile 1:1 destekli ikinci büyük stabilcoin’ini piyasaya sürdü. Verilere nazaran, bugün yarım milyardan fazla euro bazlı stablecoin yada 31 Temmuz 2022’de ortalama 569 milyon dolar var.

Euro bazlı stabilcoin ekonomisinin kıymeti 2020’nin ilk ayından bu yana %1,683 arttı. Tether’in euro-sabitlenmiş stabilcoin’i, bugün dolaşımda olan 400 milyon dolarlık EURT ile hepsinin en büyüğü. Stasis tarafınca çıkarılan Stasis euro (EURS), 124 milyon dolarlık piyasa kıymeti ile ikinci en büyük euro durağan(durgun) para birimidir ve Angle Protocol’ün ageur’u (AGEUR) dolaşımda 44,34 milyon dolar değerinde AGEUR’a haizdir.

Circle, euro durağan(durgun) para birimi euro para birimini (EUROC) piyasaya sürse de, piyasa kıymeti, en iyi euro durağan(durgun) para yarışmacılarından fazlaca daha düşük. Firmanın 30 Haziran’da 2.330 EUROC’yi ilk kez yayınlamasının peşinden bugün dolaşımda ortalama 1.020.192 EUROC var. Circle’ın euro sabitlenmiş kripto para birimi EURT, EURS ve AGEUR’a kıyasla düşük bir piyasa değerine haiz olsa da, 30 Haziran’dan bu yana EUROC’un toplam kıymeti %43.685 arttı.

Toplam Euro Stabilcoin Değerlemesi, USD Sabitli Stablecoin’lere Gore Okyanusta Bir Damla

Stasis euro (EURS) 5 Haziran 2020’den bu yana %799,42 arttı, sadece AGEUR’un piyasa kıymeti tam tersini yapmış oldu ve 177 milyon AGEUR’dan bugünün 44,34 milyon dolar tutarındaki AGEUR’a %74,94 düştü. Tether’in EURT’si ve Angle Protocol’ün AGEUR’u, EURT’nin 24 saatlik işlemlerde 1.451.459 $ görmüş olduğu ve AGEUR’un küresel takaslarda 1.492.259 $ kaydettiği şeklinde, kabaca aynı oranda 24 saatlik tecim hacmine haizdir.

Stasis euro, küresel işlemlerde 13,273,109$ ile 1 Ağustos 2022’de en fazla tecim hacmini görmüş oldu ve Circle’ın EUROC’u 24 saatlik tecim hacminde 127K$’ın birazcık üstünde kayıt yapmış oldu. Euro bazlı stabilcoinlerin sayısı 2020’den bu yana fazlaca arttı sadece 2022’nin ilk ayından bu yana euro bazlı stabilcoinlerin miktarı %14,17 azaldı. EURST ve EUROS şeklinde birkaç daha minik euro tabanlı stabilcoin kripto projesi de var.

Üstelik, son iki yılda %1,683’lük artışa karşın, euro’ya sabitlenmiş stabilcoinler, tüm stabilcoin ekonomisine kıyasla okyanusta bir tek bir damla. Bugün Euro kripto varlıkları, 153 milyar dolarlık stablecoin ekonomisinin yalnızca %0,37’sini temsil ediyor. Ek olarak, 2020’den bu yana euro ile sabitlenmiş stablecoin’lerin sayısı artarken, euro’nun ABD doları karşısındaki kıymeti sallantıda. Temmuz ortasında euro, ABD doları ile pariteye ulaştı, sadece o zamandan beri 1 Ağustos’ta euro başına 1,02 dolardan yine üstüne sıçradı.

Bu hikayedeki etiketler

AGEUR, ageur (AGEUR), Altcoins, Angle Protocol, Circle, Euro, euro coin (EUROC), euro Stablecoins, euro bazlı stabilcoins, euro-sabitlenmiş, EUROC, euro, EURS, EURST, EURT, peso, sterlin, Stablecoin , Stablecoins, Stasis, static euro (EURS), Tether, tether (EURT), USD, USDC, USDT, Yuan

Stabilcoin ekonomisinde euro kripto tokenlerinin büyümesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, theblock.co/data/decentralized-finance/stablecoins/total-euro-stablecoin-supply

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir