Evlilikler ve mahkeme davaları metaverse’de tutulabilir

Singapurlu bir hükümet bakanına gore, yasal evlilik işlemleri, mahkeme davası anlaşmazlıkları ve devlet hizmetleri bigün Metaverse’de sunulabilir.

20 Temmuz’da TechLaw Fest 2022’de konuşan Singapur’un İkinci Hukuk Bakanı Edwin Tong, evlilik törenleri şeklinde son aşama kişiselleştirilmiş, samimi olayların bile Metaverse’de çevrimiçi olarak gerçekleştiğini savundu.

“Evlilik kayıtlarının yanı sıra öteki devlet hizmetlerine Metaverse vesilesiyle yakında çevrimiçi olarak erişilebilmesi düşünülemez değil.”

Metaverse’deki hukuk hizmetleri mevzusunda Bakan, “aynı şeyin hukuk hizmetleri için yapılmaması için hiçbir niçin olmadığını” da sözlerine ekledi.

“Pandemi bizlere, bir zamanlar fizyolojik, yüksek temaslı bir süreç olarak görülen ihtilaf çözümünün bile bulunduğunu çoktan gösterdi. […] neredeyse tamamen çevrimiçi olarak da yapılabilir.”

Bakan Tong, mesela bir şantiyede meydana gelen bir kazayla ilgili hukuki bir uyuşmazlığın artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi kullanılarak “tek sanal platform” üstünden üç boyutlu olarak görüntülenebileceğini örnek verdi.

“Gerçek alanı temsil eden artırılmış gerçeklik perspektifinden inşaat anlaşmazlığına bakmak için kendinizi gerçek tünele yada petrol muhafaza tesisine koyabilirsiniz.”

Bakan Tong, bu tür bir değişen teknolojinin eklenmesinin geleneksel çevrimdışı duruşmaların gerçekleşmesini engellemeyeceğini belirtti. “Daima bir melez unsur olabilir” dedi.

“Bu şekilde entegre bir platformun tüm ihtilaf çözüm sürecini daha uygun ve verimli hale getireceğine ve dünyanın geri kalanının iyi mi geliştiğine ayak uyduracağına inanıyorum.”

Bu senenin başlarında, metaverse platformu Decentraland, birlikteliği yasal olarak resmileştirmek için 2.000 kişilik sanal bir kalabalık ve hukuk şirketi Rose Law Group ile Metaverse’inde ilk düğününü gerçekleştirmiş oldu.

Grubun kurucusu ve başkanı Jordan Rose, bunun herhangi bir blockchain tabanlı Metaverse’de düzenlenen ilk düğün bulunduğunu iddia ediyor.

İlgili: IRL vakalarını Metaverse’e canlı yayınlamak için yoğunlaştırma

Ayrıca, Cenup Kore hükümeti, vatandaşların çeşitli devlet hizmetlerine erişmesi için bir platform geliştirmek için 177 milyon dolar ayırdıktan sonrasında Metaverse’e doğru adımlar atıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir