Eylül kan banyosundan sonrasında, tarihsel olarak yükseliş Q4 acıyı hafifletebilir

Senenin başından bu yana, geleneksel finans piyasası istikrarlı bir aşağı yönlü sarmal içindedir. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, pandeminin başlangıcından bu yana biriken sorunları ateşleyen bir kıvılcım benzer biçimde davrandı ve yolundaki bir çok varlığı mahvetti.

Bloomberg’den alınan verilere gore, Şubat ayından bu yana ABD hisse senedi ve durağan(durgun) gelirin toplam piyasa değerinden neredeyse 60 trilyon dolar silindi. Mevcut düşüş, 2020’de pandeminin başlangıcında ve 2008’deki Büyük Mali Kriz esnasında görülen piyasa düşüşlerini aşıyor.

ABD hisse senedi ve durağan(durgun) getirili tahvillerin toplam piyasa tutarındaki düşüşü gösteren grafik (Kaynak: Bloomberg)

Bitcoin, tecim piyasalarını mahveden makro faktörlere karşı bağışık değil. Haziran ayında Terra’nın (LUNA) çöküşünden sonrasında, Bitcoin toparlanamadı ve kargaşa ve bunalımlı bir kısa yükselişler ve keskin düzeltmeler yoluna girdi.

Bitcoin’in 2022’deki fiyatını gösteren grafik (Kaynak: CryptoSlate Bitcoin)

Bununla beraber, Bitcoin’in yukarı yönlü momentum eksikliği kısa ömürlü olabilir. Eylül, Bitcoin için tarihsel olarak en fena ay oldu – 2016’dan bu yana ayı yeşilde kapatamadı. Geçen ay, Bitcoin ayı -%3.1 ile aylık averajının -%5.01’in oldukça altında kapattı.

Öte taraftan Ekim, Bitcoin’in aylık averaj kapanışı %26,39 ile kripto para birimi için tarihsel olarak yükseliş çeyreğinin başlangıcını işaret etti. Ek olarak, 2009’dan bu yana toplamda %369.5’lik bir toplam artış kaydederek Bitcoin için tarihsel olarak en iyi ikinci ay oldu. Dördüncü çeyreğin tamamı da tarihsel olarak pozitif yönde kapanışlar görmüş oldu.

2009’dan 2022’ye kadar Bitcoin için averaj ve toplam aylık kapanışları gösteren tablo

Eylül katliamı, geleneksel finans dünyasında da yinelenen bir temadır. 1946’dan bu yana, S&P 500, üçüncü çeyrekte 23 kez negatif yıl başından bugüne getiri bildirdi. S&P 500’ün görmüş olduğu 23 negatif üçüncü çeyreğin ortalama %70’ini pozitif yönde getirilerle dördüncü çeyrek izledi. Ara seçimlerin olduğu bir yılda bu oran %89’a terfi etti.

S&P 500 için üç aylık tarihsel kapanışları gösteren tablo (Kaynak: Hirsch Holdings Inc.)

Her iki piyasa da tarihsel kalıplarını sürdürürse, Ekim kapanırken baskının azaldığını ve pozitif getirilerin geri döndüğünü görebiliriz. Bununla beraber, küresel makroekonomik faktörlerin kötüleşmeye devam etmesi ve her iki piyasa üstünde daha çok baskı oluşturmasıyla beraber, bu modellerin kırılma olasılığı da eşit derecede yüksek.

Gösterilen: Bitcoin, Araştırma

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir