Eylül, tarihsel olarak BTC için 2013’ten bu yana en fena aydır

Geçmiş veriler gidecek bir şey var ise, Bitcoin’in (BTC) fiyatı, kripto varlığı için 2013’ten bu yana kaydedilen en fena performans gösteren ay olan bu Eylül’de daha da düşebilir.

Mevcut veriler, amiral gemisi dijital varlığın kıymet artışını yalnızca 2013 ve 2021 yılları aralığında, şu demek oluyor ki 2015 ve 2016 yıllarında gördüğünü gösteriyor. Bu ikisinin haricinde, BTC ayda averaj %6 düşüş kaydetti.

Bitcoin Aylık Getirileri

Ayrıca, Eylül tesiri yalnızca BTC’ye özgü değil. S&P 500 de 1928’den bu yana Eylül ayının çoğunda düşüş yaşadı.

1928 ile şimdi içinde, S&P 500 Eylül ayında averaj %1.1 düşüş yaşadı. Uzmanlar, Eylül ayındaki genel piyasa düşüşünün yatırımcıların davranışlarından kaynaklandığını korumak için çaba sarfediyor.

Kaynak: Jeroen Blokland Blogu

Elena Dure’ye nazaran, bir çok yatırımcı, yıl sona ererken kazançlarını ve hatta vergi kayıplarını sabitlemek için çoğu zaman Eylül ayında piyasa pozisyonlarından çıkar.

Okulların Eylül ayında tekrardan başlaması ve okul harcamalarını ödemek için nakit ihtiyacı doğması sebebiyle varlık tasfiyesi oranı da yüksektir.

BTC fiyatının pandemiden bu yana S&P performansını iyi mi büyük seviyede yansıttığı göz önüne alındığında, bu ay BTC fiyatında daha çok düşüş olması tamamen şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu Eylül trendi yakalayacak mı?

Birçok yatırımcı Bitcoin’in fiyatının önceki yüksek seviyelere dönmesini isteyecek olsa da, varlığın Ağustos ayının son günlerinde son birkaç aydaki tüm kazanımlarını kaybetmesinden sonrasında kırmızı bir Eylül olasılığı ortaya çıkıyor.

20.000 dolar civarında haftalarca işlem gördükten ve birçok analistin fiyatın dibe vurmuş olabileceğini öne sürmesinden sonrasında, BTC’nin kıymeti 20.000 doların altına düştü. Son 24 saatte, kripto para biriminin kıymeti yedi günlük metriklerde %1.4 ve %2.2 düştü.

Yalnız bu yıl içinde, Bitcoin’in fiyatı ortalama %59 düştü.

Kaynak: Glassnode

Varlık değerinin düşmesinden görevli koşulların devam etmesi koşuluyla, Eylül 2022’nin 2015 ve 2016 şeklinde aykırı bir ay olma olasılığı da minimumdur.

Federal Biriki Başkanı Jerome Powell, yetkililer yükselen enflasyonu denetim altına almak için savaşım ederken ABD ekonomisinin daha çok “acı” ile karşı karşıya kalacağı mevzusunda uyardı.

Izahat, birkaç uzmanın FOMC’nin Eylül ayında faiz oranını daha da artırabileceğini tahmin etmesine yol açtı.

Bunun haricinde ABD Emek harcama Bakanlığı, işsizliğin Şubat ayından bu yana en yüksek düzey olan %3,7’ye yükseldiğini ve ABD ekonomisinin mücadelelerinin bir başka göstergesi bulunduğunu deklare etti.

Gösterilen: Bitcoin, Çözümleme

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir