Feysbuk’un Metaverse’i “Tekleme Meydana getirecek”: Vitalik Buterin

Bu makaleyi paylaş

Buterin, bir Metaverse yaratmaya yönelik “mevcut kurumsal girişimlerin” başarıya ulaşmış olacağından kuşku duyduğunu söylemiş oldu.

Buterin, Meta’nın Metaverse’inden İkna Edilmedi

Vitalik Buterin, Metaverse’i bugün inşa etmeye çalışan herhangi bir firmanın çabalarında başarısız olacağını söylemiş oldu.

“Metaverse” gerçekleşecek, sadece metaverse’yi kasıtlı olarak yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gideceğini sanmıyorum. https://t.co/tVUfq4CWmP

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 30 Temmuz 2022

Ethereum yaratıcısı, Pazar günü erken saatlerde Twitter’da gelişmekte olan alanın nereye gidebileceğine dair bakış açısını paylaştı ve Metaverse’i yaratmaya çalışan şirketlerin başarıya ulaşmış olma ihtimalinin düşük bulunduğunu düşündüğünü söylemiş oldu. Metaverse’in “olacağını” düşündüğünü kabul ederken, “metaverse’i kasıtlı olarak yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gitmeyeceğini” düşünmediğini de ekledi.

Şüphesiz bugüne dek Metaverse’e ilgi gösteren en dikkate kıymet kurumsal oyuncu, geçen senenin sonlarında Metaverse’i benimsemek için bir değişimin parçası olarak tekrardan markalaşan Feysbuk’un ana şirketi Meta olmuştur. Buterin, alana giren şirketlerle ilgili eleştirisinde Meta’yı denetim etti. Bir tweet’e cevap olarak “Feysbuk’un şimdi yarattığı her şey yanlış ateşlenecek” diye yazdı ve Metaverse odaklı şirketlerin büyük olasılıkla başarısız olacağını zira “insanların gerçekte ne istediğini bilmek için oldukça erken” bulunduğunu savundu.

Buterin, Ethereum teknolojisini ve ademi merkeziyetçiliğin dünyayı iyi mi etkileyebileceğini tartışmak için sık sık Twitter hesabını ve blogunu kullanmasına karşın, halka açık profili seneler içinde Ethereum ile büyümüş olduğu için açık sözlü kişiliğiyle tanınır hale geldi. Geçmişte NFT’ler hakkında uzun uzun yorum yapmış, 2021 patlamasından şaşırdığını ve pazarın spekülatif tarafında ince kazılar yaptığını belirtmiş olsa da, Metaverse’den nadiren bahsetti.

Yeni Nesil İnternet

Hala belirsiz bir kavram olmasına karşın, Metaverse, kullananların sürükleyici sanal dünyalarda çalışabilecekleri, oynayabilecekleri ve başkalarıyla bağlantı kurabilecekleri yeni nesil bir İnternet’e atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Metaverse’in artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve blok zincir teknolojisi unsurlarını birleştireceğine inanılıyor. Fortnite ve Runescape benzer biçimde Hit MMPORG sürümleri Metaverse dünyalarının ilk örnekleri olarak tanımlandı, sadece son yıllarda Decentraland ve The Sandbox benzer biçimde kripto-yerel başlıklar Metaverse alanını kucaklamada başarı buldu. Her iki oyun da oyuncuların dijital arazilere haiz olmasına ve sanal dünyaları keşfetmesine izin veriyor. Ek olarak, kripto meraklılarının gelecekte Metaverse için anahtar olacağına inandıkları kendi tokenlerini de içeriyorlar. NFT’ler ek olarak çevrimiçi karakterleri, sanal araziyi yada öteki oyun içi öğeleri temsil etmek için kullanılabilecekleri için alanla beraber çoğunlukla tartışılır ve oyunculara varlıklarının gerçek sahipliğini verir.

Birkaç büyük şirket, Adidas ve Coca-Cola’nın dijital arazi elde etmesi, NFT’leri bırakması ve kendi sanal partilerine ev sahipliği yapması benzer biçimde 2021’de kripto boğa koşusu zirveye ulaştığında Metaverse’in oynadığını duyurdu. Zuckerberg, Meta’yı duyurduğunda ve şirket, Feysbuk ve Instagram’da NFT’leri destekleme planlarını paylaşmak da dahil olmak suretiyle, o zamandan beri birkaç kez alanı ikiye katlamaya hazır bulunduğunu belirttiğinde Metaverse yutturmaca zirveye ulaştı. Zuckerberg, firmanın Metaverse kolu Reality Labs’ın duyurunun arkasından alana 10 milyar dolar batıracağını söylemiş oldu ve hemen sonra 11 haneli bir 2021 kaybı bildirdi. Meta, Çarşamba günü ikinci çeyrek kazanç raporunda Reality Labs’ta ilk gelir düşüşünü ve 2,8 milyar dolarlık ziyanı açıklarken, bu yıl oldukça daha iyi gitmedi. Öteki bir deyişle, sayılara bakılırsa firmanın Buterin’in yanıldığını kanıtlamak için daha kat etmesi ihtiyaç duyulan uzun bir yol var.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvelde haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için hiçbir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir