Faro Company CEO’su, Web3’ün gelişmekte olan pazarlardaki yaratıcılara bir talih verdiğini söylüyor

Eğlence ve prodüksiyon endüstrisi hâlâ Batı’nın egemenliğindeyken, Squid Game benzer biçimde şovlar Batılı olmayan yapımların internasyonal sahnede uçuşa geçmesi için bir fırsat sunuyor. Eğlence endüstrisindeki bir uzmana bakılırsa, Web3’ün birazcık yardımıyla, gelişmekte olan pazarlardaki içerik oluşturucular daha büyük bir aşamaya geçebilirler.

Eğlence odaklı Web3 ekibi Faro Company’nin CEO’su Mehmet Eryılmaz, Cointelegraph’a verdiği röportajda, Web3’ün gelişmekte olan ülkelerde eğlencenin gelişimine iyi mi katkıda bulunabileceği mevzusundaki düşüncelerini paylaştı. Yöneticiye bakılırsa, medya ve eğlence şirketleri çoğu zaman öteki kültürleri gerektiği benzer biçimde temsil edemeyen kapı bekçileri tarafınca rahatsız ediliyor. Bunu deklare etti:

“Bu hariç tutma yalnız ne tür hikayelerin anlatıldığını yansıtmakla kalmıyor, bununla beraber tüm hikayenin anlatılmasını da yasaklıyor. Toplumsal yaratıklar olarak, kendimizi ekranda yansıttığımızı görerek öz değerimizde onaylanmış hissediyoruz.”

Web3’ün devreye girmiş olduğu yer burasıdır. Eryılmaz, Web3’ün yeni fırsatlar açabileceğini, gelişmekte olan pazarlardan gelenlerin kültürlerini film ve müzik vesilesiyle dünyaya muntazam bir halde sergilemelerine ve eşit fırsata haiz olmalarına olanak tanıdığını söylemiş oldu. Dedi ki:

Web3, gelişmekte olan pazarlardaki yaratıcılara ve üreticilere, son aşama merkezileştirilmiş mevcut finansman ve karar alma yapılarını atlayarak oyun alanını düzleştirme şansı veriyor.”

Yönetici, gelecekteki medya ortamının merkezi olmayan ağlar, akıllı sözleşmeler ve token teknolojisi ile devrim yaratabileceğine inanıyor. Bunun sebebi, Web3 teknolojisinin yatırımların parçalara bölünmesine izin vermesi ve her insanın içeriğin ortak sahibi olmasına izin vermesidir. Eryılmaz, Web3’ün, ekonomik kıymeti küresel bir topluluğa dağıtmak için teknolojiyi kullanan bir iyelik ekonomisi olarak tanımladığı şeyin başlangıcını da ateşlediğini altını çizdi.

İlgili: Samsung Next exec, Web3 projelerinin yarar zorluğuyla yüzleşmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor

Bunların haricinde CEO, Web3’ün içerik oluşturucular için kâr dağıtımı sorununu da çözdüğünü kaydetti. Web3, çeşitli şekillerde para toplamaya müsaade eden organik işlevi sebebiyle, yaratıcıların bütçe sıkıntılarını da çözebilir. Eryılmaz dedi ki:

“Web3, içerik oluşturucular için son aşama coşku verici, onları geleneksel kapı bekçiliği ve haksız kâr dağıtımından kurtarıyor. […] Web3, kitle fonlaması eğlence projeleri ve yandaş toplamak için mükemmel ve verimli bir alternatif bulunduğunu şimdiden kanıtladı.”

Eryılmaz, firmaları Faro Company’nin daha ilkin belirttiği nedenlerden dolayı var bulunduğunu ve anlattığı sorunları çözmek için Web3’ü kullandığını da paylaştı. “Faro’nun misyonu, değişik öykü anlatıcılarını ve kabiliyetlerini küresel seyircilere sergileyerek orijinal mahalli hikayeler anlatmaktır. İyi bir konunun evrenselliğine inanıyoruz” dedi.

Yönetici, ekibinin, içerik oluşturucuların hikayelerini nerede olurlarsa olsunlar eşit fırsatlara haiz oldukları daha iyi bir geleceğe inandığını paylaştı. “Bir bakıma, yerleşik bir ana akım ve/yada bağımsız içerik endüstrisi olmayan ülkelerden gelen içerik oluşturuculara bir olasılık ışığı olmak istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir