FCA, yüksek riskli varlıkların reklamlarını çökertiyor, sadece kripto değil

İngiliz Mali Davranış Otoritesi (FCA), yüksek riskli yatırımları pazarlayan şirketlerden daha net ve daha belirgin risk ikazları talep etmektedir. Dost tavsiye etme bonusu şeklinde bazı yatırım teşvikleri tamamen yasaklanacaktır.

1 Ağustos’ta gösterilen bir notta FCA, “yüksek riskli ürünlere yatırım yapmayı teşvik eden yanıltıcı reklamlarla mücadeleye destek olmak” için daha kuvvetli kurallar belirledi. Düzenleyicinin yüksek riskli ürünlere yatırım icra eden insan sayısını azaltma girişimi, “mühim sayıda insanoğlunun” bir tür yatırıma kazınmış riskleri anlamadığı endişesini takip ediyor.

Bununla beraber, kripto varlık promosyonları yeni yönergelerden muaf tutulmuştur. FCA, sadece hükümet bu tür varlıkların düzenleyicinin vazife alanında bulunduğunu onayladıktan sonrasında kripto promosyonu mevzusunda nihai kurallar koymayı planlıyor.

Bununla beraber, sürüm kriptoyu yüksek riskli bir varlık olarak nitelendirdiğinden, gelecekteki kurallar muhtemelen duyuruda çizilenlerle eşleşecektir. FCA’ya gore:

“Kripto yüksek riskli olmaya devam ediyor, bu yüzden insanoğlu kripto varlıklarına yatırım yapmayı seçerlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.”

Açıklamanın arkasından, geçen yıl FCA, ziyanı önlemek için evvelkinden oldukça daha çok finansal promosyona müdahale etti. 2022 yılı Temmuz ayı sonuna kadar 4226 tane ilanda değişim yada geri çekilmiştir.

İlgili: İngiltere mali gözlemcisi, kripto düzenlemesi mevzusunda internasyonal işbirliğinin önemine işaret ediyor

FCA, 10 Ekim 2022’ye kadar sağlanacak yeni kurallar hakkında geri bildirimde bulunuyor ve nihai taslağını gelecek senenin başlarında onaylama sözü veriyor.

20 Temmuz’da Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası Birleşik Krallık Parlamentosu’na sunuldu. Durağan madeni paraları düzenleyecek ve 2009 Bankacılık Yasası ile 2013 Finansal Hizmetler (Bankacılık Reformu) Yasasını “dijital takas varlıklarını” (DSA’lar) kapsayacak şekilde genişletecek ve Gömü’ye DSA’ları düzenleme yetkisi verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir