Fed 75 Baz Puan Artışı ile Piyasa Beklentilerini Karşıladı, Bitcoin %5 Atladı

Federal Biriki bugün 75 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirerek gösterge faiz oranı hedef aralığını %2,25 ile %2,5 arasına yükseltti.

Hareket, Fed’in bu ay faiz oranlarını 75 baz puan artıracağını öngören analistlerin beklentilerini karşıladı. Bir haftadan kısa bir süre ilkin, Avrupa Merkez Bankası 11 yıl aradan sonrasında ilk kez faiz oranlarını yükselterek yatırımcıları şok ederek beklenenden daha çok 50 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirmiş oldu.

Fed’in duyurusunu yapmış olduğu bugünkü toplantı öncesinde hem kripto hem de borsa birazcık rahatlama görmüş oldu. Nasdaq’a bakılırsa, S&P 500 (%1.39) ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq (%2.48) ve Dow Jones Endüstriyel Averaj (%0.3) dahil olmak suretiyle başlıca hisse senedi endeksleri terfi etti.

CoinMarketCap’e bakılırsa Bitcoin ve Ethereum son 24 saatte sırasıyla %5.4 ve %12.5 arttı. Fed’in açıklamasının arkasından son saatte Bitcoin %3 artarken, ETH fiyatı %4,8 arttı. Bununla beraber, her ikisi de son yedi gün içinde düşüşler görmüş oldu ve tüm kripto para birimlerinin toplam kıymeti, bu haftanın başlarında Salı günü geçici olarak 1 trilyon doların altına düştü.

Dünyanın dört bir tarafındaki merkez bankaları, fiyat istikrarını sağlamak ve yaygın enflasyonu denetim altına almak için faiz oranlarını yükseltiyor. ABD’de Fed, kırk yılı aşkın süredir en süratli şekilde artan fiyatlardaki artışla savaşım etmek için geçen ay 1994’ten bu yana en sert faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Merkez bankası, ekonomiye yerleşmeden ilkin enflasyonu dizginlemeye çalışıyor. Sadece Fed ekonomiyi sıkılaştırma mevzusunda oldukça agresif olursa ABD’yi resesyona sürükleyebilir. Piyasa beklentilerini etkilemek için ekonomiye bakışını ve potansiyel politikasını ileterek, ileriye dönük rehberlik olarak malum şeyi yayınlıyor.

Bankalar benzer biçimde mevduat kurumları, Fed ile bakiyelerini korur ve federal fon oranı, bu fonları kullanarak borç almanın ve birbirlerine borç vermenin ne kadar pahalı bulunduğunu belirler. Faiz artışlarının finansal sistem genelinde dalgalanma tesiri vardır, bu da işletmelerin ve tüketicilerin kredi almasını daha pahalı hale getirir ve talebi azaltarak ekonomiyi etkili bir halde soğutur.

Faiz oranları Wall Street’te işlem gören firmalar için gelişme beklentilerini azalttığından, kurumsal yatırımcılar, daha riskli yatırımlardan daha azca artısı olan sadece federal hükümet tarafınca desteklenen kazanımları olan şirket tahvilleri ve ABD Hazineleri benzer biçimde daha güvenli yatırımlar için hisse senetleri ve kripto takas ediyor. Kripto para birimleri geçtiğimiz yıl içinde spekülatif teknoloji hisse senetleri ile korelasyon içinde işlem görmüş oldu, sadece benzerlik bu ayın başlarında zayıflama emareleri gösterdi.

Kripto para piyasası, Fed’in bu senenin Mart ayında faiz oranlarını yükseltmeye başlamasından bu yana daha sıkı ekonomik siyaset karşısında savaşım etti. Fiyatlar, Fed’in düşüncesine rehberlik eden enflasyon raporlarının yayınlanmasıyla dalgalandı.

Fed’in, her yıl ortalama %2 enflasyon hedefiyle, tutarları durağan(durgun) tutarken tam istihdamı sürdürmek benzer biçimde ikili bir yetkisi var. Koronavirüs karantinalarından meydana gelen tedarik zinciri kesintileri ve pandemik yardım programlarının körüklediği artan tüketici talebi, genel para arzını artıran trilyonlarca dolarlık ekonomik teşvik de dahil olmak suretiyle diğerlerinin yanı sıra enflasyona katkıda bulunan faktörler oldu.

Enflasyon geçen yıl ilk kez yükselmeye başladığında, kurum yükselen fiyatların geçici bulunduğunu ve kendi kendine düzeleceğini düşündüğü için faiz oranlarını yükseltmek için acil etmedi. Son zamanlarda, Fed başkanı Jerome Powell, enflasyon yorumunda daha azca kesin.

Haziran ayının sonuna doğru Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen Avrupa Merkez Bankası (ECB) Merkez Bankacılığı Forumu’nda yapmış olduğu konuşmada, “Artık enflasyon hakkında ne kadar azca şey anladığımızı daha iyi anlıyoruz” dedi. “Bu tahmin edilemezdi.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir