Fed Faiz Oranlarını 75 Baz Puan Daha Arttırdı

Mühim Çıkarımlar

Federal Biriki bugün faiz oranlarını 75 baz puan daha artırma kararını deklare etti ve faizleri Covid-19 pandemisi öncesinden beri görülmemiş seviyelere getirdi. Faiz artışı, ABD’de enflasyonun 40 senenin en yüksek seviyesi olan %9.1’e ulaştığını gösteren Haziran verilerine cevap olarak yapılmış oldu. Fed’in tekrarlanan faiz artırımları, ülkeyi resesyona sürükleyebileceği endişelerini artırıyor.

Bu makaleyi paylaş

Federal Biriki, yükselen ABD enflasyon oranlarıyla savaşım etmeye çalışırken, faiz oranları pandemi öncesi seviyelere geri döndü.

Fed, Enflasyonla Durgunluk Riskiyle Savaşım Ediyor

Federal Biriki, faiz oranlarını 75 baz puan daha artırdı.

Merkez bankası, Çarşamba günkü Federal Açık Piyasa Komitesi’nde gelişmeyi duyurdu. %0,75’lik artışın arkasından ABD faiz oranları şu anda %2,25 ile %2,5 içinde, doğrusu COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana görülen en yüksek düzey.

Fed’in sonucu, ABD Emek harcama İstatistikleri Bürosu’nun, Merkez Bankası’nın faiz artırımlarıyla yükselen tutarları denetim altına almak için aylardır sürdürdüğü çabalara karşın, Haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin 40 senenin en yüksek seviyesi olan %9.1’e yükseldiğini açıklamasının arkasından geldi. Büronun raporunda, benzin, barınma ve besin fiyatlarındaki artışların artışa en büyük katkıyı yapmış olduğu açıklandı.

Fed’in son hamlesi, artan sayıda Amerikalı’nın yükselen fiyatlara ilişkin korkularını dile getirmesiyle geldi. Yakın tarihindeki bir CNBC anketine bakılırsa, vatandaşların %96’sı besin, gaz ve barınma fiyatlarındaki artışlardan “kaygı duyuyor”.

Enflasyonla savaşım etmek için Fed para arzını daraltmaya çalışabilir. Bunu faiz oranlarını yükselterek yapar, bu da borç para almayı daha maliyetli hale getirir. 75 baz puanlık artış yaygın olarak bekleniyordu, sadece merkez bankasının Haziran ayı enflasyon verisinin düşmesinden kısa bir süre sonrasında 100 baz puanlık bir zam seçebileceği tahmin ediliyordu.

Fed’in enflasyonu düşürme çabaları, küresel piyasalarda belirsizliğin hakim olması ve ihtimaller içinde bir resesyon korkusunun artmasıyla ortaya çıkıyor. Ekonomik Çözümleme Bürosu’nun GSYİH baskısı, ABD ekonomisinin ilk mali çeyrekte %1.6 küçüldüğünü gösterdi ve birçok ekonomist, ekonominin ikinci çeyrekte bir düşüş kaydedebileceğinden korkuyor. Bir durgunluk, GSYİH’de art arda iki üç aylık düşüşle tarihsel olarak tanımlanmıştır. İkinci çeyreğin baskısı yarın düşüyor ve Beyaz Saray halkı duyuruya evvel hazırlıyor şeklinde görünüyor. Geçen hafta, Gömü Bakanı Janet Yellen’ın art arda iki çeyreğin ülkenin bir durgunluk içinde bulunduğunu göstermediğini savunduğu bir röportaj metnini paylaşmadan ilkin mevzuyla ilgili bir blog yazısı yayınladı, bundan dolayı Ekonomik Çözümleme Bürosu “geniş bir yelpazeye bakıyor”. veri.” Başkan Biden’ın iktisat danışmanı da dün Beyaz Saray basın ofisinde Yellen’ın argümanını yineledi.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvel haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir şekilde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir