Fed, Faiz Oranlarını Yükseltme, Enflasyonu Dizginlemek için Para Politikasını Sıkılaştırma Mevzusunda ‘Emin’ — Altın ve Hisse Senedi Batıyor – Iktisat Bitcoin Haberleri

Birkaç rapor, ABD Federal Biriki yetkililerinin para politikasını sıkılaştırma ve ABD’daki enflasyon düşene kadar federal fon oranını artırma mevzusunda kesin bulunduğunu detaylandırıyor. Chicago Fed başkanı Charles Evans Salı günü yapmış olduğu açıklamada, merkez bankasının enflasyon düzeltilene kadar normalden daha büyük oran artışlarını sürdüreceğini söylemiş oldu.

Fed ‘Yakın Bir Yerde’ Daha Sıkı Politikaya Vardığında Yapılmadı, Merkez Bankası ‘Enflasyonda Dönüş’ Görmedi

ABD’da enflasyon 1980’lerden bu yana görülen en yüksek enflasyon olduğundan Federal Biriki bir çıkmazda. Salı günü, ABD merkez bankasının üç üyesinden alıntı meydana getiren bir rapor, Fed’in siyaset yapıcılarının, ülkenin yükselen enflasyonunu dizginlemek için daha çok faiz artırımına gereksinim olduğuna hala ikna olduklarını gösteriyor.

San Francisco Fed başkanı Mary Daly, bir Linkedin röportajı esnasında enflasyonu düşürme mevzusunda “hala kesin ve tamamen birleşmiş durumdayız” dedi. Daly, Fed’in para politikası önlemlerini uygulamak ve enflasyonla savaşım açısından “hiçbir yere yakın” olmadığını altını çizdi ve merkez bankasının hala “alacak oldukca yolu” bulunduğunu söylemiş oldu.

Salı günü, San Francisco Federal Biriki Bankası başkanı ve CEO’su Mary Daly şunları söylemiş oldu: “İnsanlar hala ödedikleri yüksek fiyatlar ve artan fiyatlar ile savaşım ediyor. Altı ay ilkin kolaylıkla ödediklerini bu hafta karşılayamayan insan sayısı, işimizin bitme noktasından oldukca uzak olduğu anlamına geliyor.”

Daly, “Benim modal görünümüm ya da en olası bulunduğunu düşündüğüm görünüm, hakikaten faiz oranlarını yükseltmemiz ve peşinden uygun bulunduğunu düşündüğümüz seviyede bir süre orada tutmamız” dedi. Washington Post’a (WP) söylediği benzer biçimde, Cleveland Fed başkanı Loretta Mester’in görüşü benzerdi: “Meydana getirecek daha oldukca işimiz var bundan dolayı enflasyonda bu dönüşü görmedik.”

Cleveland Federal Biriki Bankası başkanı ve CEO’su Loretta Mester WP’ye şunları söylemiş oldu: “Durgunluk içinde olduğumuza inanmıyorum – Kesinlikle, aktivite yavaşladı ve haklısınız, GSYİH raporu iki çeyrek için negatif gelişme gösterdi Sadece ekonominin hangi bölümlerinin yavaşladığını idrak etmek için aslına bakarsak bu büyümenin bileşimine bakmanız gerekiyor.”

Chicago Fed başkanı Charles Evans da bu Salı görüşünü paylaştı. Evans gazetecilere, Fed’in enflasyon düşene kadar büyük faiz artışlarına devam edeceğini deklare etti. Evans, 75 baz puanlık aralıkta normalden daha büyük oran artışlarından bahsederken, 50 baz puanlık bir faiz artırımının hala gerçekleşebileceğini de deklare etti.

Chicago Federal Biriki Bankası Başkanı ve CEO’su Charles Evans, “Eylül’de 50 baz puanlık artış gerçekleştirebileceğimizden ve peşinden 2023’ün ikinci çeyreğinin başına kadar 25 baz puanlık artışlarla devam edebileceğimizden hala umutluyum. Enflasyonist baskıların genişleyebileceğini ihmal etmeyin.”

“Hakikaten işlerin gelişmediğini düşünüyorsanız… 50 bps makul bir değerlendirmedir, sadece 75 bps de iyi olabilir. Daha fazlasının isteneceğinden şüpheliyim, ”dedi Evans. Salı öğleden sonrasında (EST) Fed üyelerinden gelen şahin açıklamaların ortasında kripto para birimleri, hisse senetleri ve altın piyasaları kıymet yitirdi. ABD doları ise kısa bir düşüşün peşinden Japon yeni ve öteki büyük itibari para birimleri karşısında güçlendi.

Volatilite, Hisse Senetlerini, Altın, Kripto Para Birimlerini Vuruyor

Salı günü kapanış zili ile Dow Jones Industrial Average, Nasdaq, NYSE ve S&P 500 dahil olmak suretiyle tüm büyük hisse senedi endeksleri düştü. Kripto para piyasaları da bazı kazançlar elde etti ve piyasa kıymeti 1,13 trilyon doların birazcık üstünde seyrediyor. Bitcoin (BTC) birim bölge başına 23 bin doların altına düştü ve Ethereum (ETH) Salı günü madeni para başına 1.600 doların altına düştü.

Salı günü gün süresince, önde gelen her iki kripto varlığı da bu bölgelerin üstüne çıkmayı başardı. 3 Ağustos’ta ertesi gün, tüm kripto ekonomisi %2’nin birazcık üstünde arttı. Hisse senetleri ve kripto ekonomisi, Çin ve Tayvan arasındaki gerilim arttıkça birazcık daha oynaklık göstermeye başladı. 1 Temmuz’da bir ons kaliteli altının birim başına 1.810$’a el değiştirmesi ve bugün altın birim başına 1.765$’dan işlem görmesiyle bu ay da düşüş yaşadı.

Analistler, DXY endeks çizelgelerinin doların geçen hafta düşmesinin peşinden kuvvetli kaldığını göstermesiyle altının son düşüşünün kuvvetli ABD dolarından kaynaklandığını söylüyor. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Kitco News’e verdiği demeçte, “Wall Street, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimlerin kontrolden çıkacağına dair iyimser olduktan sonrasında altın kazançlarını azalttı” dedi. “Kuvvetli bir dolar da altın üstünde baskı oluşturuyor, bundan dolayı doların son birkaç haftadaki geri çekilmesi bitmiş görünüyor.”

Bu hikayedeki etiketler

Bitcoin, BTC, Charles Evans, Çin ve Tayvan, kripto varlıkları, kripto ekonomisi, kripto para piyasaları, DOW, Edward Moya, hisse senetleri, ETH, Ethereum, Federal Fon Oranı, altın, Altın Piyasaları, Dolar, enflasyon, faiz oranları, Kitco, Loretta Mester, Mary Daly, Para Politikası, nasdaq, NYSE, OANDA, oran artışları, S&P 500, kıdemli piyasa analisti, hisse senedi endeksleri, Tame Enflasyon, sıkılaştırma, sıkılaştırma politikası, ABD Doları

Çeşitli Fed üyelerinin açıklamaları ve Çin ile Tayvan arasındaki şahin yorum ve gerilimin peşinden piyasa tepkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir