Fed, Gösterge Banka Faizini 75 baz puan artırdı, Elizabeth Warren Merkez Bankası’nın ‘Yıkıcı Bir Durgunluğu Tetikleyebileceğini’ Söylemiş oldu – Iktisat Bitcoin Haberleri

Çarşamba günü, ABD Federal Rezervi, enflasyonu azaltmak ve Amerikan ekonomisini istikrara kavuşturmak için federal fon oranını 75 baz puan (bps) artırdı. Son faiz artışı, ABD merkez bankasının geçen Mart ayında gösterge faiz oranını 50 baz puan artırdıktan sonrasında yapmış olduğu üçüncü oran artışıdır.

Merkez Bankası, Enflasyonu Durdurmak İçin İkinci Kez Faizi 75 baz puan artırdı, Merkez Bankası ‘Enflasyon Yükselmeye Devam Ediyor’ Dedi

ABD’da enflasyonun kavurucu sıcak olmasıyla beraber, ABD Federal Rezervi federal fon oranını bir kez daha yükseltti ve Çarşamba öğleden sonrasında saat 14:00’te (ET) 75 baz puan artırdı. Artış, üst üste ikinci 75 baz puanlık artış oldu.

“Son harcama ve üretim göstergeleri yumuşadı. Bununla beraber, son aylarda istihdam kazanımları kuvvetli ve işsizlik oranı düşük kaldı” dedi. “Enflasyon, pandemi, yüksek besin ve enerji tutarları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.”

Bugünkü 75 baz puanlık faiz artırımı ile Fed, faizleri düşüşten ilkin 2018’de ulaşmış olduğu seviyeye yükseltti.
O zamandan beri 9 trilyon dolar borç eklendi.

— Sven Henrich (@NorthmanTrader) 27 Temmuz 2022

Hareket, TÜFE verilerinin senelik bazda %9.1 artış yansıttığını belirten son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunu takip ediyor. Haziran ayı TÜFE verileri 1981’den beri en süratli senelik oranda arttı.

Bununla birlikte, “durgunluğun” teknik tanımı üstüne meydana getirilen son tartışmadan sonrasında geliyor. Geçen hafta Beyaz Saray, art arda ikinci çeyrek negatif gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) ABD’nin resesyonda bulunduğunu göstermediğini iddia eden iki blog yazısı yayınladı.

Biden yönetiminin blog yazılarından birinde, Investopedia benzer biçimde web sitelerinin durgunluğu bir durgunluk ve ekonomik kaynaklar ve iş döngüsü ders kitapları olarak tanımlamasına karşın, bunun bir durgunluğun “teknik tanımı” olmadığına inandığını doğrulayan Gömü sekreteri Janet Yellen yer aldı.

Powell’ın ilk satırı:

Fed, enflasyonu düşürmek için hızla çalışıyor.

— Callie Cox (@callieabost) 27 Temmuz 2022

Beyaz Saray ve Yellen’ın resesyonla ilgili yorumlarının peşinden ekonomist Paul Krugman, kısa süre ilkin yayınladığı bir blog yazısında “iki çeyrek kuralını görmezden gelin… Bir durgunluk yaşayabiliriz fakat şu anda değiliz” dedi. Bu, Krugman’ın enflasyon mevzusunda yanıldığı için özür dilemesinin peşinden geldi.

Bu ayki Fed toplantısında, ABD merkez bankası Rusya’nın küresel ekonomiye zarar verdiğini iddia etti. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı çok büyük insani ve ekonomik zorluklara niçin oluyor” dedi. “Harp ve ilgili vakalar enflasyon üstünde ek yukarı yönlü baskı yaratıyor ve küresel ekonomik aktivite üstünde baskı oluşturuyor. Kurul, enflasyon risklerine karşı son aşama dikkatli.”

“ [FOMC] Fed’in basın açıklamasında, uzun solukta yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi hedefliyor” denildi. “Bu hedefleri desteklemek için Komite, federal fon oranı hedef aralığını yüzde 2-1/4 ila 2-1 / 2’ye yükseltmeye karar verdi ve hedef aralıkta devam eden artışların uygun olacağını tahmin ediyor.”

Massachusetts Senatörü Hawkish Merkez Bankası’nın Durgunluğu Ateşleyebileceğini Söylemiş oldu

Fed’in son faiz artırımına ek olarak, Senatör Elizabeth Warren (D-Mass), Wall Street Journal vasıtasıyla ABD merkez bankasının “yıkıcı bir durgunluğu” tetikleyebileceğini söyleyen bir blog yazısı yayınladı.

Warren, “Fed oldukça fazla yada oldukça ani bir kesinti yaparsa, ortaya çıkan durgunluk milyonlarca insanı – orantısız olarak düşük ücretli işçiler ve beyaz olmayan işçiler – daha minik maaş çekleriyle yada asla maaş çekmeden bırakacak” dedi.

Açık ki #Demokratlar suçu üstüne almak için #Powell’ı kuruyor. #Cumhuriyetçiler kadar #Fed’e de karşı çıkacaklar. #Putin ve kurumsal açgözlülüğün niçin bulunduğunu iddia ettikleri #enflasyona karşı yanlış yönlendirilmiş bir mücadelede Biden’ın “patlayan” ekonomisini öldürmekle Fed’i suçlayacaklar.

— Peter Schiff (@PeterSchiff) 27 Temmuz 2022

Ek olarak, ABD Merkez Bankası’nın bankanın büyük tahvil alımlarını durdurarak niceliksel sıkılaştırmaya (QT) hemen hemen başlamadığını söyleyen eleştirmenlere karşın, merkez bankası Çarşamba günü bunun bir öncelik bulunduğunu söylemiş oldu.

Fed’in açıklamasında, “Ek olarak, komite, Mayıs ayında gösterilen Federal Biriki bilançosunun boyutunu küçültme planlarında açıklanmış olduğu benzer biçimde, Gömü menkul kıymetleri ve ajans borcu ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymetlerini azaltmaya devam edecek.” .

Bu hikayedeki etiketler

75 bps, Bank Rate, Bankrate.com, Benchmark Rate, CPI, Elizabeth Warren, Fed, Federal Funds Rate, Federal Rate, Federal Reserve, FOMC, sıcak enflasyon, enflasyon, Enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor, Janet Yellen, jerome powell, Joe Biden, Haziran sonucu, Paul Krugman, Rusya, evcilleştirme enflasyonu, ABD Federal Rezervi, ABD Merkez Bankası, Harp

Fed’in Çarşamba öğleden sonrasında federal fon oranını 75 baz puan çoğaltması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir