Fed, kripto varlık faaliyetlerinde bulunan ABD bankaları için yeni bir siyaset katmanı ekliyor

ABD Birleşik Devletleri Federal Biriki Kurulu Salı günü denetim görevlilerine, personeline ve denetledikleri bankalara kripto varlıklarıyla ilgili faaliyetler hakkında bir mektup yayınladı. Mektup, bir bankanın kripto ile faaliyetlerde bulunmadan ilkin atması ihtiyaç duyulan ön adımları kapsar ve bankalara bu faaliyetlere devam etmeden ilkin yönetim kuruluna bildirmeleri emirini verir.

Düzenleme ve cemiyet işleri bölümlerinin yöneticileri tarafınca imzalanan mektup, minimum varlık eşiği olmaksızın Fed tarafınca denetlenen tüm bankalar için geçerlidir. Bilhassa gelişen teknoloji ve yönetişimi, Kara Para Aklamayı Önleme ve şeffaflık ile stabilcoin şeklinde varlıkların istikrarından bahsederek kripto ile ilişkili riskler hakkında bir uyarı ile adım atar.

Mektupta, Fed’in bankaların faaliyetlerini izlediği açıklandı:

“Kripto varlıkların oluşturduğu yüksek ve yeni riskler göz önüne alındığında, Federal Biriki ilgili gelişimleri ve bankacılık müesseselerinin kripto varlıkla ilgili faaliyetlere katılımını yakından izliyor.”

Bankalara kripto varlıklarıyla ilgili faaliyetler için kafi risk yönetimi hazırlıkları yapmaları icap ettiğini hatırlatmaya devam etti. Ek olarak, bilhassa Banka Tüm ortaklık Şirketleri Yasası, Ev Sahipleri Kredi Yasası, Federal Biriki Yasası ve Federal Mevduat Sigortası Yasası’ndan bahsederek, planlarının yasallığı ve lüzumlu başvurular mevzusunda eyalet ve federal yasaların denetim edilmesini tavsiye etti.

İlgili: Portekiz bankaları risk yönetimi endişelerini öne sürerek kripto hesaplarını kapatıyor

Mektubun gerçek fiil çağrısı, bankaların kripto ile planladıkları faaliyetlerden ilkin Fed denetim bağlantılarını bilgilendirmeleri gerektiği talimatıydı. Halihazırda bu tür faaliyetlerde bulunan bankaların geri bildirim alabilmeleri için geçmişe dönük süratli bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

Ekteki bir açıklamada, geçen yıl Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Para Birimi Denetçiliği Ofisi (OCC) ile kurumlar arası bir “siyaset sprintinden” sonrasında kripto varlık politikası hakkında bir izahat yapıldığı söylendi.

Fed mektubu, öteki kuruluşların yanı sıra “blockchain bankaları” için Federal Biriki hesapları açan biriki bankalarına yönelik yönergelerin derhal arkasından geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir