Fed politikası ve çökmekte olan piyasa hissiyatı, toplam kripto piyasası sınırını 1 trilyon doların altına geri gönderebilir

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu, kilit ruhsal seviyenin altında acı verici otuz beş günlük bir sürenin arkasından 18 Temmuz’da 1 trilyon doların üstüne çıktı. Önümüzdeki yedi gün süresince, Bitcoin (BTC) 22.400 $ civarında yatay işlem görmüş oldu ve Ether (ETH) %0.5’lik bir düzeltme ile 1.560 $’a geriledi.

Toplam kripto piyasa kıymeti, milyar ABD doları. Kaynak: TradingView

Toplam kripto kapitalizasyonu, 24 Temmuz’u 1,03 trilyon dolar ile kapadı, mütevazı bir %0,5 negatif yedi günlük hareket. Görünen istikrar, BTC ve Ether’in durağan(durgun) performansına ve 150 milyar dolarlık stablecoin değerine eğilimli. Daha geniş veriler, ilk 80 kripto paradan yedisinin bu zamanda %9 yada daha çok düşmüş olduğu gerçeğini gizliyor.

Grafik 1 trilyon dolar seviyesinde destek gösterse de, yatırımcıların kripto para birimlerine yatırım yapma itimatını tekrardan kazanması birazcık vakit alacak ve ABD Federal Rezervi’nin eylemleri fiyat hareketi üstünde en büyük etkiye haiz olabilir.

Ek olarak, otur ve bekle zihniyeti, gelecek hafta için planlanan mühim makroekonomik olayların bir yansıması olabilir. Genel olarak konuşursak, beklenenden daha fena veriler, yatırımcıların kripto para birimi benzer biçimde riskli varlıklar için yararlı olan genişletici önlemler beklentilerini artırma eğilimindedir.

Federal Biriki siyaset toplantısı 26 ve 27 Temmuz’da yapılacak ve yatırımcılar ABD merkez bankasının faiz oranlarını 75 baz puan artırmasını bekliyor. Ek olarak, en geniş ekonomik etkinlik ölçüsü olan ABD gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) ikinci çeyreği 27 Temmuz’da açıklanacak.

1 trilyon dolar itimat aşılamak için kafi değil

Yatırımcı duyarlılığı, veriye dayalı bir duyarlılık göstergesi olan Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde yansıtıldığı benzer biçimde, 18 Temmuz’dan itibaren iyileşti. Gösterge şu anda 100 üstünden 30’u elinde tutuyor ve bu, “aşırı korku” bölgesinde gezindiği 18 Temmuz’daki 20’den bir artış.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: alternatif.me

1 trilyon dolarlık toplam kripto piyasasının tekrardan ele geçirilmesine karşın, tüccarların ruhlarının fazla gelişmediğini belirtmek gerekir. 17-24 Temmuz tarihleri ​​içinde kazananlar ve kaybedenler aşağıda listelenmiştir.

En iyi 80 jeton içinde haftalık kazananlar ve kaybedenler. Kaynak: Nomics

Arweave (AR), ağ dosya paylaşım çözümünün 80 terabayt (TB) veri depolama kapasitesini aşmasının arkasından 12-18 Temmuz içinde %58’lik etkisi altına alan bir yükselişin arkasından %20,6 teknik düzeltme ile karşı karşıya kaldı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, şu anda Polygon için çalışan bir özellik olan sıfır bilgili Rollups teknolojisi uygulamasını destekledikten sonrasında Polygon (MATIC), %11.7 düştü.

Solana (SOL), akıllı sözleşme ağına olan talebin, Ethereum’un yaklaşan bir hisse kanıtı konsensüsüne geçişinden negatif etkilenmesinin arkasından %9’luk bir düzeltme yapmış oldu.

Perakende tüccarlar yükseliş pozisyonlarıyla ilgilenmiyor

OKX Tether (USDT) primi, Çin merkezli perakende kripto tüccar talebinin iyi bir göstergesidir. Çin merkezli eşler arası (P2P) işlemler ile ABD doları arasındaki farkı ölçer.

Aşırı satın alma talebi, göstergeyi gerçeğe uygun değerin %100’ün üstünde baskı yapma eğilimindedir ve düşüş piyasaları esnasında Tether’in pazar teklifi sular altında kalır ve %4 yada daha yüksek bir indirime niçin olur.

Tether (USDT) eşler arası ve USD/CNY. Kaynak: OKX

Tether, 4 Temmuz’dan bu yana Asya eşler arası piyasalarda hafifçe bir indirimle işlem görüyor. 13-20 Temmuz’daki %25’lik toplam piyasa kıymeti rallisi bile perakende tüccarlardan gelen aşırı alım talebini göstermek için kafi değildi. Bundan dolayı bu yatırımcılar fiat para birimine sığınarak kripto piyasasını terk etmeye devam ettiler.

Stabilcoin piyasasına özgü dışsallıkları hariç tutmak için kripto türevleri ölçümlerini çözümleme etmek gerekir. Mesela, kalıcı sözleşmeler, çoğu zaman her sekiz saatte bir ücretlendirilen gömülü bir orana haizdir. Borsalar, kur riski dengesizliklerini önlemek için bu tutarı kullanır.

Pozitif bir fonlama oranı, uzun vadelilerin (alıcıların) daha çok kaldıraç talep ettiğini gösterir. Bununla beraber, tam tersi durum, kısa devreler (satıcılar) ek kaldıraç gerektirdiğinde ortaya çıkar ve fonlama oranının negatife dönmesine niçin olur.

24 Temmuz’da birikmiş devamlı vadeli işlem fonlama oranı. Kaynak: Coinglass

Türev sözleşmeleri, Bitcoin, Ether ve Cardano’da kaldıraçlı uzun (boğa) pozisyonlar için mütevazı bir talep gösteriyor. Gene de, %0,15’lik bir haftalık fonlama, %0,6’lık bir aylık maliyete eşit olduğunda, hiçbir şey ölçü dışı değildir, kısaca sorunsuzdur. Solana, XRP ve Ether Classic’te (ETC) tam tersi bir hareket gerçekleşti, sadece kaygı uyandırmak için kafi değil.

Yatırımcıların dikkati küresel makroekonomik verilere ve Fed’in zayıflayan koşullara tepkisine kaydıkça, kripto para birimlerinin kendilerini sağlam bir alternatif olarak kanıtlama fırsatı penceresi küçülüyor.

Kripto tüccarları, Kasım 2021 zirvesinden bu yana %67’lik bir düzeltme karşısında bile korku ve kaldıraç alımı eksikliğinin sinyallerini veriyor. Genel olarak, türevler ve stablecoin verileri, 1 trilyon dolarlık piyasa kıymeti desteğine itimat eksikliği bulunduğunu gösteriyor.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir