Fed ve merkez bankaları bankacılık kriziyle savaşım etmek için ‘takas hatlarını’ geliştiriyor

ABD Birleşik Devletleri Federal Rezervi, ABD ve Avrupa’daki bir takım bankacılık patlamasının ortasında ABD dolarının akışını sürdürmeyi amaçlayan öteki beş merkez bankasıyla koordineli bir çaba duyurdu.

ABD Merkez Bankası’nın 19 Mart tarihindeki duyurusu, İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının, ülkenin finansal istikrarını korumak için İsviçre yetkilileri tarafınca yürütülen bir acil durum planının parçası olarak UBS tarafınca ortalama 2 milyar dolara satın alınmasından yalnızca birkaç saat sonrasında geldi.

Federal Biriki Kurulu’na nazaran, likidite koşullarını destekleme planı, iki merkez bankası içinde döviz bozdurma anlaşması olan “takas hatları” vesilesiyle yürütülecek.

Takas hatları daha ilkin Federal Biriki için 2007-2008 küresel mali krizinde ve 2020’de COVID-19 salgınına verilen yanıtta acil durum benzeri bir fiil işlevi görüyordu. Federal Biriki tarafınca başlatılan takas hatları, sıkıntılı ekonomik koşullar esnasında dolar fonlama piyasalarındaki likiditeyi çoğaltmak için tasarlanmıştır.

ABD doları likiditesinin sağlanmasını geliştirmek için koordineli merkez bankası eylemi: https://t.co/Qs4cYY8BFO

– Federal Biriki (@federalreserve) 19 Mart 2023

Fed’den meydana getirilen açıklamada, “Swap hatlarının ABD doları fonlama sağlamadaki etkinliğini çoğaltmak için, şu anda ABD doları işlemleri sunan merkez bankaları, yedi günlük vadeli işlemlerin sıklığını haftalıktan günlüke artırmayı kabul ettiler.”

Swap hattı ağı Kanada Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve İsviçre Ulusal Bankası’nı içerecek. 20 Mart’ta başlamış olacak ve minimum 30 Nisan’a kadar devam edecek.

Hareket ek olarak, Silvergate Bank ve Silicon Valley Bank’ın (SVB) çökmesi ve New York Finansal Hizmetler Bölgesi’nin (NYDFS) Signature Bank’ı devralmasıyla ABD bankacılık sistemi için negatif bir görünümün olduğu bir dönemde geldi.

Sadece Federal Biriki, açıklamasında son bankacılık krizine direkt atıfta bulunmadı. Bunun yerine, hane halklarına ve işletmelere kredi arzını güçlendirmek için takas hattı anlaşmasını uyguladıklarını deklare etti:

“Bu merkez bankaları arasındaki takas hatları ağı, bir takım mevcut duran imkandır ve küresel fonlama piyasalarındaki baskıları hafifletmek için mühim bir likidite durdurma işlevi görür ve böylece bu tür baskıların hane halklarına ve işletmelere kredi arzı üstündeki etkilerini hafifletmeye destek sunar. ”

Fed’in son açıklaması, düzenlemenin niceliksel genişleme teşkil edip etmediği mevzusunda bir münakaşa başlattı.

Sadece ABD’li ekonomist Danielle DiMartino Booth, düzenlemelerin niceliksel gevşeme yada enflasyonla ilgisi olmadığını ve finansal koşulları “gevşetmediğini” savundu:

YANLIŞ BİLGİ ÖNLEME ANI

Swap hatları finansal koşulları gevşetici OLMAYACAKTIR.

Bir örnek daha: Siz bir doktorsunuz. Bir hasta kalp krizi geçiriyor. Onu canlandırmak için kürekleri GÖREBİLİRSİNİZ fakat küreklere ULAŞABİLİRSİNİZ. Bu takas hatları size kürekleri verir. https://t.co/RXOPiBmsif

— Danielle DiMartino Booth (@DiMartinoBooth) 19 Mart 2023

Federal Biriki, bankacılık krizinin tırmanmasını önlemek için çalışıyor.

İlgili: Bankacılık krizi: Kripto için ne anlama geliyor?

Geçen hafta Federal Biriki, bankaların sıkıntılı piyasa koşullarında satın alan gereksinimlerini karşılamak için kafi likiditeye haiz olmalarını sağlamak için 25 milyar dolarlık bir fonlama programı oluşturdu.

Birkaç ekonomistin SVB’nin çöküşüyle ​​ilgili yakın tarihindeki bir analizi, 186’ya kadar ABD bankasının batkı riski altında bulunduğunu ortaya koydu:

“Sigortasız mevduat sahiplerinin yalnızca yarısı geri çekilmeye karar verse bile, ortalama 190 banka, potansiyel olarak 300 milyar dolarlık sigortalı mevduatın risk altında olmasıyla, sigortalı mevduat sahipleri için potansiyel bir kıymet düşüklüğü riski altındadır.”

Cointelegraph, yorum için Federal Biriki’e ulaştı sadece derhal bir cevap alamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir