Filipin Merkez Bankası Başkanı Kripto Politikasını Deklare etti – ‘Yasaklanmasını İstemiyorum’ – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Filipinler merkez bankasının valisi, kripto para birimi düzenlemesi mevzusundaki politikasını paylaştı. “Yasaklanmasını istemiyorum” dedi ve yatırımcılara kaybetmeyi göze alamayacakları parayı kriptoya yatırmamalarını tavsiye etti.

Filipin Merkez Bankası Kripto Düzenlemesi Başkanı

Ülkenin merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) valisi Felipe Medalla, Cuma günü Forkast ile yapmış olduğu röportajda kripto para politikasını paylaştı.

Medalla’ya soruldu: “Kripto para birimine bakış açınız nedir?” Cevapladı:

Yasaklanmasını istemiyorum fakat buna kripto para birimi demek de istemiyorum.

Merkez bankası başkanı, kendi görüşüne bakılırsa kripto para biriminin “bilhassa fiyat oldukca değişken olduğunda, gerçek ödemeler için hakkaten oldukca azca kullanımının bulunduğunu” deklare etti. Para biriminin oldukca değişken olamayacağını vurgulayarak, ona “kripto varlıkları” demeyi önerdi.

Medalla hemen sonra bitcoin’in çevresel tesirini eleştirdi ve kriptonun “madencilerin kullandığı elektrik miktarı bazı ülkelerin elektrik tüketiminden daha büyük olduğundan çevre için fena” bulunduğunu belirtti.

Bununla beraber, “oldukca fazla finansal ve ekonomik baskıya haiz” ülkelerde “hükümete bir alternatif” olduğundan kripto “iyi bir şey” diye kabul etti. “Yararlı olduğu öteki şey, hükümet tarafınca izlenmekten kaçınmaktır” diyen merkez bankacısı şunları ekledi: “Toplumsal sual, bunun ne benzer biçimde bir toplumsal yarar sağladığıdır?”

Medalla, “Hükümetin muhteşem olmadığı, sadece kamu yararına büyük seviyede katkıda bulunmuş olduğu bir çok ülkede, kesinlikle hükümeti zayıflatmak istemezsiniz” diye altını çizdi:

Bu yüzden benim görüşüm, söylediğim her şey yüzünden değerlemesi oldukça yüksek olabilir.

Filipin merkez bankacısı, kripto piyasasının gerilemesi hakkında konuşmaya başladı. “Köpüğün çöktüğü esasen oldu. Sağ? Medalla, bazı kripto varlıkları oldukca, oldukca kısa bir sürede neredeyse üçte iki oranında düştü, ”dedi.

Bu yüzden tavsiyem devamlı bunu satın alacaksanız, kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı koymayın.

Filipin merkez bankasının kripto politikasıyla ilgili olarak Medalla şunları altını çizdi: “Siyaset bakış açımız, kara para aklamayla mücadeleden kaçınmak ve satın alan kurallarınızı bilmek için kullanılmamalıdır.”

“Kripto varlıkları banka mevduatları yada fizyolojik para birimiyle takas ettiğiniz” borsalar için, “kara para aklamayı önlemek, bilhassa suçları finanse etmek için ihtiyaç duyulan tüm kuralları” uygulamak merkez bankasının politikasıdır.

Filipin merkez bankası başkanının yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, lev radin

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir