Filipinler, korumacı bir çizgi sürdürerek döviz kurlarına karşı geri adım attı

Filipinler’de kripto üstündeki baskı hızla artıyor. Devlet düzenleyicileri ve mahalli fikir kuruluşlarından kısa sürede meydana getirilen bir takım tartışmalı hamlenin peşinden, ülkenin merkez bankası vatandaşlara bir uyarı yayınlayarak, onları kayıt dışı yada yabancı kripto borsalarıyla herhangi bir işlem yapmaktan caydırdı. Duyuru kulağa tehditkar gelmiyor sadece birlikte rol alan gelişmeler bağlamında ele alındığında, 112 milyonluk bir ülkeyi kripto için hareketli bir bölge haline getiriyor.

Perşembe günü, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) ülke vatandaşlarına kayıtlı olmayan yada yurt haricinde yerleşik sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP’ler) ile uğraşmamalarını “kuvvetli bir halde teşvik eden” bir uyarı notu yayınladı.

Banka, sanal varlıklarla meydana getirilen herhangi bir işlemin kendi başına yüksek riskli faaliyetler bulunduğunu ve yabancı platformlarla yasal rücu ve tüketicinin korunmasının uygulanmasında ek bir güçlük bulunduğunu altını çizdi. Bu, halka, faaliyetlerini yürütecekleri 19 kayıtlı VASP’yi bırakır.

Sıralama, en azından önümüzdeki üç yıl içinde pek genişlemeyecek, bu sebeple bir BSP muhtırası 1 Eylül itibariyle yeni VASP lisanslarının verilmesini durdurdu. BSP, finansta yeniliği teşvik etmek ve riskleri yönetmek arasındaki duyarlı dengeyi bu şekilde anlıyor.

Mevzunun kim bilir en ilgi çekici kısmı, ulusal lisansı almaya çalışan ve BSP muhtırası ciddiye alınırsa, bunu yapmak için iki haftadan daha azca zamanı olan dünyanın en büyük kripto borsalarından kabul edilen Binance ile ilgili.

Devamını oku: Filipinler’in dijital dönüşümü onu yeni bir kripto merkezi haline getirebilir

Binance’in Asya-Pasifik başkanı Leon Foong, Cointelegraph ile kısa sürede yapmış olduğu bir röportajda, lisansları almak için ilgili evrakları aslına bakarsan sunduklarını sadece gizli saklı olabileceğinden başka detay veremediklerini söylemiş oldu. Mesele şu ki Filipin Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), daha ilkin sözde yasadışı promosyonlar üstüne borsayı yasaklamak için lobi icra eden bir Infrawatch PH fikir kuruluşunun duygularını tekrarlayarak halkı Binance’e yatırım yapmamaları mevzusunda uyardı.

Bununla birlikte Filipinler, kripto endüstrisi ile olan ilişkilerinde kendisini bilhassa katı yada korumacı olarak görmüyor. BSP’nin Pazartesi günü Cointelegraph’a yapmış olduğu yazılı açıklamada tartıştığı şeklinde, “kripto ve blok zinciri ile ilgili birçok yarar” görüyor. Bir kripto eğitimini teşvik etmeye heveslidir. Bilhassa BSP, “bu aşamada kripto yatırımları yada ticaretinde herhangi bir mühim sınırdan” kaçınma niyetini ortaya koydu. Düzenleyici, “riske dayalı ve orantılı düzenlemeler” yapmayı hedefliyor.

Gene de, ülke kripto için varsayımsal olarak çekici bir yer olmaya devam ediyor. Dünyanın en süratli büyüyen ekonomilerinden biri olarak kabul ediliyor ve 11,6 milyondan fazla Filipinli, dijital varlıklara haiz ve onu benimseme açısından dünya genelinde 10. sıraya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir