Filipinler merkez bankası, kriptonun ‘etkinleştirici ortama’ ihtiyacı bulunduğunu söylüyor

Filipinler’de artan kripto para birimi benimsenmesinin ortasında, ülkenin merkez bankası mahalli kripto farkındalığını artırarak yatırımcıları daha iyi korumak için önlemler arıyor.

Bir BSP temsilcisi Cointelegraph ile yapmış olduğu röportajda, Filipin merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), otoritenin kripto ve blok zinciri ile ilgili birçok yarar görmüş olduğu için kripto eğitimini teşvik etmek istediğini söylemiş oldu.

BSP, “BSP’nin odak noktası, hem mahalli hem de internasyonal ortamda daha süratli ve ekonomik fon transferi sağlama potansiyeline haiz olduğundan, bilhassa ödemeler ve havale hizmetleri olmak suretiyle finansal hizmetlerin sunumunu iyileştirmeye yönelik sanal varlıkların kapasitesidir” dedi.

BSP’ye bakılırsa, Filipinler’de kripto kullanımı, COVID-19 salgını sebebiyle son birkaç yılda arttı. Bu yüzden, Filipinler’deki Bitcoin (BTC) tecim hacimleri, Temmuz 2021’de bazı eşler arası kripto borsalarında yeni zirvelere ulaşıyordu.

BSP sözcüsü, “Pandemi esnasında, tüketicilerin sanal dünyayı, bilhassa de gelir getirici fırsatlar yada kazan-kazan uygulamaları sunmayı vaat eden çevrimiçi platformları keşfetme isteklerini gördük” dedi.

Artan benimsemeye cevap olarak, Filipin merkez bankası bu aşamada kripto yatırımları yada ticareti mevzusunda mühim bir sınırlama getirmeyi planlamıyor. Merkez bankası temsilcisi, bunun yerine, BSP’nin “riske dayalı ve orantılı düzenlemeler” yöntemiyle “gerektirici bir ortam” sağlamayı amaçlayan düzenleyici bir yaklaşım uygulamaya çalıştığını söylemiş oldu:

“BSP, ilgili paydaşları sanal varlıklar mevzusunda hem avantajlar hem de ilgili riskler mevzusunda eğitmek için hususi olarak tasarlanmış finansal tüketici bilinçlendirme kampanyalarımızı geliştirmeye ve genişletmeye devam edecek.”

Kripto için “etkinleştirici bir ortam” hedeflemesine karşın, BSP, kriptoyu ödeme yöntemi olarak kullanma mevzusunda oldukça negatif bir duruş sergiliyor. Banka, “Kullanıcı topluluğunun anlaşmasına dayalı olarak değerleri türetilen sanal varlıklar, bilhassa kripto para birimleri, özünde yasal ihale olarak hizmet etmek suretiyle tasarlanmamıştır” dedi.

BSP’ye bakılırsa, kripto para birimleri, yüksek oynaklık ve artan anonimlik ve “zayıf siber ve dijital kimlik güvenlik protokolleri” sebebiyle yüksek yasadışı kullanım yada hırsızlık potansiyeli benzer biçimde riskler sebebiyle bir ödeme aracı olarak hizmet edemez. Öteki risklerin yanı sıra banka, kripto işleminin geri döndürülemezliğinden bahsetti; bu, hiçbir merkezi otoritenin bir Bitcoin işlemini iptal edemeyeceği yada bu tür fonları geri yükleyemediği anlamına geliyor.

BSP ek olarak, düzenleyicinin bir para biriminden ziyade kripto para birimleri sanal varlıklarını dikkate aldığına dikkat çekti. BSP, “Bir çok sanal varlığın fiyatı vurgunculuk tarafınca belirlendiğinden, sanal varlıklar kullanıcıları fiyat dalgalanmasına ve yitik riskine maruz bırakıyor” dedi. Bunu ele almak için merkez bankası, Ocak 2021’de 1108 Sayılı Genelge kapsamında sanal varlık hizmet sağlayıcıları için yönergeler yayınladı.

İlgili: Filipinler, sanal varlık sağlayıcı lisans uygulamalarını durduruyor

BSP, Filipinler’deki finansal hizmetlerin güvenliğini ve verimliliğini çoğaltmak için blok zinciri teknolojisini kullanma mevzusunda hala büyük fırsatlar görüyor. Merkez bankası şu anda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunu araştırıyor.

BSP, toptan bir CBDC platformu kullanarak kurumlar arası fon transferlerini mümkün kılacak bir pilot proje olan CBDCPh Projesini üstlenmeyi planlıyor. Bankaya bakılırsa, perakende bir CBDC, yakın vadede ülke için pek ilgili değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir