Finansta Cryptojacking, 2022’nin ilk yarısında %269 arttı

Siber güvenlik şirketi SonicWall, finans sektöründeki kripto hırsızlığının bu senenin ilk yarısında %269 arttığını bildirdi.

Rapora nazaran, neredeyse minimum sayıda kripto hırsızlığı vakası yaşayan finans sektörü, bu yıl en fazla saldırıyla karşı karşıya kaldı.

Aslen, finans sektöründeki kripto hırsızlığı saldırılarının sayısı, en yüksek ikinci hücum sayısıyla karşı karşıya kalan perakendeye nazaran 5 kat daha fazlaydı. Bu, bu yıl saldırılarda %63 artış gören perakende sektörünün geçen yıla kadar kripto hırsızlığından minimum etkilenmesine karşın gerçekleşti.

Raporda, bundan dolayı, 2022’nin kripto hırsızlığı tarafınca hedeflenen sektörlerde “acıklı bir değişiklik” getirmiş olduğu açıklandı. Kripto hırsızlığından çoğu zaman en fazlaca etkilenen üç sektör olan hükümet, sıhhat ve eğitim, 2022’nin ilk yarısında saldırıların sırasıyla %78, %87 ve %96 oranında düştüğünü görmüş oldu.

Cryptojacking, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar yada bilgisayarlar şeklinde insanların cihazlarının kripto para birimi madenciliği yapmak için yetkisiz kullanımını ifade eder. Bu tür saldırıların kurbanlar tarafınca fark edilmemesi amaçlanmıştır.

Sektörler arası kripto hırsızlığı

Raporda, genel küresel kripto hırsızlığı hacminin yıldan yıla %30 artışla 2022’nin ilk yarısında 66,7 milyon saldırıya ulaşmış olduğu açıklandı. Bununla beraber, 2022 yılının ilk yarısında kripto hırsızlığı tarafınca hedeflenen kurbanların averaj yüzdesi, 2021 yılının ilk yarısından daha düşüktü.

Raporda, Ocak 2022’nin en yüksek kripto hırsızlığı hacmini kaydettiği ve 18.4 milyon saldırıyla aylık en yüksek üstün dereceli kırdığı açıklandı. Bu, Mart 2020’de belirlenen 15,49 milyonluk bundan önceki aylık kripto hırsızlığı hacmi rekorundan oldukça yüksekti.

Sadece, Ocak’ı takip eden aylarda kripto hırsızlığı hacminde istikrarlı bir düşüş görüldü. 2022’nin ilk çeyreğinde toplam 45,1 milyon kripto hırsızlığı saldırısı gerçekleşti. Sadece rapora nazaran, ikinci çeyrekte kripto hırsızlığı hacmi %50’den fazla düşerek 21,6 milyon saldırıya ulaştı.

İkinci çeyrekte kripto hırsızlığı hacmindeki düşüş, son birkaç yılda kaydedilen verilerle uyumlu ve rapora nazaran “kripto korsanlığı yaz düşüşü” olarak biliniyor. Bundan dolayı, önceki yıllardan elde edilmiş verilere dayanarak SonicWall, kripto hırsızlığı saldırılarının 3. çeyrekte daha düşük kalmasını ve 2022’nin dördüncü çeyreğinde yeniden artmasını bekliyor.

Cryptojacking niçin artıyor?

Fidye yazılımlarındaki süratli artışla beraber, uygulama emek harcamaları yaratarak ve bu çabalar kanalıyla fidye yazılımı operatörlerinin farkındalığı azalıyor. Rapora nazaran bu, daha azca risk taşıyan kripto hırsızlığına yönelen fidye yazılımı suçluları için sıcaklığı artırdı.

Mesela, AstraLocker fidye yazılımı kodunun geliştiricisi, bu ayın başlarında artan hükümet incelemeleri içinde kripto hırsızlığına yönelmeye karar verdi.

Fidye yazılımlarında, suçlular bir bilgisayar sistemine erişimi engeller ve kontrolleri yeniden devretmek için fidye ister. Bu, kurbanlarla yoğun iletişimi ihtiva eder, oysa kripto hırsızlığında kurbanlar saldırıyı asla tespit etmeyebilir. Rapora nazaran bu, daha azca ödeme anlamına gelse bile ‘daha düşük risk’ anlamına geliyor.

“BT [cryptojacking] mağdur tarafınca tespit edilme olasılığı daha düşüktür; SonicWall EMEA Başkan Yardımcısı Terry Greer-King, Tech Monitor’e verdiği demeçte, dünya çapındaki hiçbir şeyden şüphelenmeyen kullanıcılar, cihazlarının hesaplanamayacak kadar yavaşladığını görüyor, sadece bunu kabahat faaliyetine bağlamak zor, kaynağa imlemek fazlaca daha zor” dedi.

Sessiz bir şekilde madencilik kripto para biriminden para kazanma fırsatı olduğu sürece, kripto hırsızlığı devam edecektir. Rapora nazaran, fidye yazılımı operatörleri üstündeki artan baskıyla, AstraLocker geliştiricilerinin ayak izlerini takip etmeleri de mümkün.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir