Fintech Unicorn Flutterwave, Nijerya Merkez Bankası Tarafınca ‘Oyun Değişiklik yapma’ Lisansı Verdi – Fintech Bitcoin Haberleri

Nijeryalı fintech Flutterwave, kısa süre ilkin Nijerya Merkez Bankası’ndan almış olduğu anahtarlama ve işleme lisansının “müşterilerimize daha iyi bir tecrübe sunmasına” izin verdiğini söylemiş oldu. Yeni lisansın Flutterwave’in “Nijerya’daki her bir kıymet deposunu küresel ticarete bağlamasına” izin verdiği söyleniyor.

Yeni Lisansın ‘Oyun Değiştirici’ Olduğu Söylendi

Ödeme şirketi tarafınca gösterilen bir açıklamaya bakılırsa, Nijeryalı fintech tek boynuzlu atı Flutterwave, Nijerya Merkez Bankası (CBN) tarafınca bir geçiş ve işleme lisansı aldı. Yeni lisans, Flutterwave’in “finansal hizmet sağlayıcılar, tüccarlar, müşteriler ve öteki paydaşlar arasındaki işlemleri kolaylaştırmasına” olanak tanıyor.

Geçiş ve işleme lisansını almadan ilkin, Flutterwave Nijerya’da iki lisans kullanarak etkinlik gösteriyordu: ödeme hizmetleri çözümleri sağlayıcısı (PSSP) ve internasyonal para transferi operatörü (IMTO). Lisanslar, Flutterwave’in Nijerya’da yasal olarak etkinlik göstermesini mümkün kılarken, fintech firmasına bakılırsa kullanımları, ödeme firmasının birkaç aracıyla emek vermesi gerektiği anlamına geliyordu.

Bu tür aracıların iştirakı, sırayla, işlemlerin işlenmesi ve onaylanmasının zahmetli olduğu anlamına geliyordu. Ödeme firmasının son olarak blog gönderisinde açıklanmış olduğu benzer biçimde, yeni lisans, kısıtlamaları azaltırken Flutterwave’e daha çok denetim sağlıyor.

“Ödeme kıymet zincirinin daha çok nezarete ile müşterilerimize daha iyi bir tecrübe sunabiliyoruz. Anahtarlama lisansı, çeşitli kısıtlamaları ortadan kaldırırken, müşterilerimize daha çok emek harcama ve hizmet verme alanı sağlar. Fintech şirketi, bu lisans bizim ve müşterilerimiz için oyunun kurallarını değiştiriyor ve sunmuş olduğu her şeyin keyfini çıkarmanızı bekleyemeyiz” dedi.

Flutterwave, lisansın artık firmanın yeni ürün ve hizmetleri tanıtmasını mümkün kıldığını da sözlerine ekledi.

Nijerya Merkez Bankası’nın ‘En İstenen Ödeme Lisansı’

Fintech’in blog yazısı ek olarak merkez bankasının imrenilen lisansını almanın Flutterwave için niçin mühim bir kilometre taşı bulunduğunu da deklare etti. Blog yazısı deklare etti:

Anahtarlama ve işleme lisansı, lisans sahibini Nijerya’nın finansal ekosisteminin merkezine yerleştirdiği için CBN’nin en oldukça arzu edilen ödeme lisansıdır. Bu, işletme operasyonlarının her bir bölümünde titiz ve sıkıntılı kontrollerle beraber gelir. Bu lisansa haiz olmamız yardımıyla Nijerya’da en yüksek düzeyde güvenlik standartları ve süreçleri sergiledik.

Flutterwave’in CBN’den bir lisans daha aldığını açıklaması, Kenya merkez bankası başkanının fintech’in yasadışı olarak çalıştığını iddia etmesinden yalnız birkaç hafta sonrasında geldi. Bitcoin.com News tarafınca bildirildiği suretiyle, Kenya Merkez Bankası sonrasında Kenya finans kurumlarına Flutterwave ile iş anlaşmalarını sona erdirme emri verdi.

Bundan dolayı, birkaç Afrika ülkesinde etkinlik gösteren Flutterwave, Nijerya’da etkinlik göstermek için başka bir lisans verildiğini ortaya çıkararak, yalnızca yasaların sınırları içinde etkinlik gösterdiğinin sinyalini vermiş göründü.

Ayrıca, fintech firmasının blog yazısı, yeni lisansın Flutterwave’in “Nijerya’daki her bir kıymet deposunu küresel ticarete bağlamasına” izin verdiğini belirterek sonlanmış oluyor.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir