FL Valisi DeSantis, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Para Olarak Kullanımını Yasaklamayı Önerdi – Bitcoin Haberleri

ABD’nin Florida eyaleti Valisi Ron DeSantis, kendi eyaletinde merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) para olarak kullanılmasını yasaklayan bir yasa önerdi. Vali, “Biden yönetiminin merkezi bir banka dijital para birimi enjekte etme çabaları, nezaret ve kontrolle ilgilidir” uyarısında bulunmuş oldu.

Vali Ron DeSantis, Bir CBDC Vesilesiyle Mali “Silahlaştırmayı” Önlemek İçin Yasa Önerdi

Florida Valisi Ron DeSantis Pazartesi günü, eyaletindeki tüketicileri ve işletmeleri “Biden yönetiminin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) vasıtasıyla finans sektörünü silahlandırmasından” korumak için “kapsamlı yasa” duyurdu.

Vali DeSantis uyardı:

Biden yönetiminin merkezi bir banka dijital para birimi enjekte etme çabaları, nezaret ve denetim ile ilgilidir.

Tavsiye edilen mevzuatın, kendi eyaletindeki tüketicileri ve işletmeleri “yeniliği bastıracak ve hükümet onaylı nezarete teşvik edecek” merkezi bir dijital doların “pervasızca benimsenmesinden” koruyacağını da sözlerine ekledi. Vali ek olarak, CBDC’lerin bitcoin (BTC) benzer biçimde merkezi olmayan kripto para birimleri ile aynı olmadığını da belirtti.

Yasa teklifi, federal olarak kabul edilen bir merkez bankası dijital para biriminin Florida’nın Tekdüzen Tecim Kanunu (UCC) dahilinde para olarak kullanılmasını yasaklıyor, duyuru ayrıntıları, ek olarak bir yabancı biriki yada yabancı onaylı merkez bankası tarafınca ihraç edilen herhangi bir CBDC’yi de yasaklıyor.

Hükümet Hesap Verebilirlik Vakfı CEO’su Tarren Bragdon, bu teklifin “aşırı genişleyen bir federal hükümeti” gerilettiğini belirterek, şunları detaylandırdı:

Paramız Tanrı’a Güveniyoruz diyor. Merkez bankası dijital para birimi bunu Hükümete Güveniyoruz olarak değiştirir. Bu yanlış ve valinin kontrolden çıkmış bir DC bürokrasisine karşı devam eden baskısına minnettarım.

Bu ayın başlarında, Cenup Dakota Valisi Kristi Noem, UCC yönergelerinde bir güncelleme olarak gizlenen sadece bir CBDC’nin önünü açarken, bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerinin bir para birimi olarak kullanılmasına izin vermeyen bir yasa tasarısını veto etti. Florida da dahil olmak suretiyle 20 eyaleti benzer bir yasa tasarısını “bu yasanın geçmesini engellemek” için düşünmeye çağırdı.

Noem benzer biçimde, Vali DeSantis de öteki eyaletleri bir CBDC’nin önünü açan UCC kılavuz güncellemesine karşı savaşmaya çağırıyor. Pazartesi günkü duyurusunda DeSantis, “benzer düşünen devletleri, ülke çapında bu konsepte karşı savaşım etmek için kendi Tecim Kanunları dahilinde benzer yasakları kabul etme mevzusunda Florida’ya katılmaya” çağırdı.

Eyalet Mali İşler Başkanı Jimmy Patronis, “Bir merkez bankası dijital para birimi, dünyada gerçekleşen her işlemi takip edebilen bir federal hükümetin mihenk taşıdır” diyerek şunları altını çizdi:

Mahremiyet olmaz ve mahremiyet eğer olmazsa haklar da olmaz. Florida’nın IRS’ye karşı savaştığı benzer biçimde, bizim de bu programa karşı savaşmamız gerekiyor. Özgürlüğü, hürriyeti ve refahı bu şekilde koruyoruz.

ABD Kongresi’nde CBDC ile ilgili birkaç yasa tasarısı sunuldu. Geçen ay, ABD Temsilcisi Tom Emmer (R-MN), “seçilmemiş bürokratların Amerikalıların finansal mahremiyet haklarını ellerinden alma çabalarını” durdurmak için Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nezaret Karşıtı Devlet Yasasını çıkardı. Geçen yıl, ABD Senatörü Ted Cruz (R-TX), “Federal Biriki’in direkt bireylere bir merkez bankası dijital para birimi çıkarmasını yasaklayan” bir yasa çıkardı.

Vali Ron DeSantis’in merkez bankası dijital para birimini para olarak kullanma yasağı önermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, Bitcoin’i 2011’de buldu ve o zamandan beri bir müjdeci. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredileri: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Direkt bir satın alma yada satış teklifi teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada şirket tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, hukuk yada muhasebe danışmanlığı sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede bahsedilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada kaynaklandığı iddia edilen herhangi bir hasar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırmanız Durumunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir