FOMC piyasaları ürküttüğü için Bitcoin 21.8K gerçekleşen fiyatın altına düştü

Wall Street düz bir performansla açılırken Bitcoin (BTC), 25 Temmuz’da 22.000 doların derhal altında gerçekleşen fiyatına tutundu.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin daha çok kilit seviyeden vazgeçiyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, bir gecede 23.000 dolardan düştükten sonrasında konsolide olan BTC/USD’yi izledi.

Parite, 27 Temmuz ABD Federal Rezervinin faiz oranlarına ilişkin sonucu öncesinde sakin ticarette hisse senetlerini yineledi. Analistler birkaç gün süresince volatilite bekliyorlardı ve alıcıların Bitcoin’e olan ilgisinin spot fiyatın altında kuvvetli olmasına karşın, her şey hala değişebilir.

Çarşamba günkü #FED duyurusundan sonrasında herhangi bir desteğin sağlanacağının garantisi yok, sadece şimdilik #FireCharts, bu sonraki teknik destek seviyeleri çevresinde bir #Bitcoin teklifleri merdiveni gösteriyor. https://t.co/Ng2Rqc0Op7 pic.twitter.com/W6veJMS2YJ

— Araç-gereç Göstergeleri (@MI_Algos) 25 Temmuz 2022

TradeZella tecim aracının kurucusu Umar Ashraf, “Piyasalar için büyük yedi gün” tahmininde bulunmuş oldu.

Salı gününden itibaren FOMC ile beraber kazanç bildiren tonlarca büyük isim ve arkasından Çarşamba günü duyuru. Büyük hafta daima piyasanın harekete geçmesi gerektiği anlamına gelmez, piyasanın bir sonraki hamle için detayları sindirmesi için bir süre dilimi olabilir.”

Yatırımcıların tepkilere hazır olmasıyla Bitcoin, 200 haftalık hareketli averajlarından (MA), 50 günlük MA’larından yada gerçekleşen fiyatlarından herhangi birini tutmak için savaşım ederek huzursuz oldu, bunlar sırasıyla 22.700 dolar, 22.200 dolar ve 21.850 dolar.

50, 200 günlük hareketli averaj ile BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bunların sonuncusu, averaj Bitcoin’in son hareket etmiş olduğu fiyat, yalnız yedi gün ilkin destek olarak geri alınmıştı.

Bu yıl gerçekleşen fiyat davranışını önceki ayı piyasası yıllarıyla karşılaştıran analist Root, bir sonraki adımın trend çizgisinin altına bir başka uzun dalış olabileceği mevzusunda uyardı.

Döngü karşılaştırması: ya burada destek buluruz ya da 2014’teki şeklinde gerçekleşen fiyatın altında bir kemer daha alabiliriz.
Makro ikincisini izah edebilir.#Bitcoin #onchain pic.twitter.com/zfphUK2mzv

— Kök (@therationalroot) 25 Temmuz 2022

Ayrıca, daha ümitli bir görünüm benimseyen, stoktan akışa Bitcoin fiyat modellerinin yaratıcısı PlanB, Bitcoin’in bu ay 200 haftalık MA’sının üstüne çıkma hızının, benzer ayı evrelerinde bulunmayan temel güce inanabileceğini belirtti.

“Normalde BTC’nin gerçekleşen fiyatın altına düşmesinden sonrasında BTC’nin 200 haftalık hareketli ortalamanın üstüne çıkması oldukça daha uzun sürer. Fakat aslına bakarsanız oldu,” diye deklare etti.

“Ek olarak, 200 haftalık hareketli averaj ve gerçekleşen fiyat aslına bakarsanız dokundu (bu normalde daha uzun sürer).” Bitcoin fiyat tablosunu gerçekleştirmiş oldu. Kaynak: Glassnode

Ufak balık, atılan kurumsal paraları toplar

Ayrıca veriler, son aylarda daha büyük yatırımcılardan daha ufak yatırımcılara arz göçünün boyutunu gösterdi.

İlgili: Fed, BTC fiyatının 28 bin dolara ulaşmasını engelleyecek mi? — Bitcoin’de bu hafta bilinmesi ihtiyaç duyulan 5 şey

Son olarak araştırmasında, kripto analitik şirketi Arcane Research, kurumsal kaynaklar tarafınca toplam satışın 12 Mayıs’tan bu yana 236.000 BTC’nin üstünde bulunduğunu hesapladı.

“236.237 BTC sayısı, son iki ayda piyasa stresi esnasında görülen büyük kurumsal patlamalardan ve malum öteki büyük satışlardan elde edildi” diye yazdı.

“Sayı, çoğu zaman kripto ayı piyasalarında meydana gelen öteki organik kapitülasyon ve riskten korunma faaliyetlerini hesaba katmaz.” Bitcoin kurumsal satış tablosu (ekran görüntüsü). Kaynak: Arcane Research

Ayrıca, zincirleme analitik platformu Glassnode’dan elde edilmiş veriler, ellerinde 1 BTC yada daha azca BTC bulunan varlıkların, BTC arzının genel bir oranı olarak her zamankinden daha süratli arttığını gösterdi.

1’den azca #bitcoin’e haiz varlıklar şimdi her zamankinden daha çok birikiyor pic.twitter.com/0sw56jg0Iq

— Bitcoin Belgeleniyor (@DocumentingBTC) 25 Temmuz 2022

Popüler bir hesap olan Documenting Bitcoin tarafınca Twitter’a yüklenen veriler, bilhassa 2022’de trendin keskin bir halde güçlendiğini gösterdi.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir