Fon Taşımak için Cenup Afrika Finansal Sistemini Kullanan Terör Grupları – Afrika Bitcoin Haberleri

Terör örgütü İslam Devleti’nin (İD) sempatizanlarının, Cenup Afrika’nın finansal sistemini, grubun Afrika’daki bağlı kuruluşlarına ve ağlarına kaynak aktarmak için kullandığı iddia ediliyor. ABD Birleşik Devletleri hükümeti şimdiye kadar Afrikalı terör gruplarına fon transferini kolaylaştırmakla suçlamış olduğu Cenup Afrika merkezli dört kişiye yaptırım uyguladı.

Milyonlarca Dolar Aklandı

Yeni bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (UNSC) belgesi, İslam Devleti’nin (İD) Afrika’daki bağlı müesseselerinin Cenup Afrika finans sistemini milyonlarca doları harekete geçirmek ve aklamak için kullandığını iddia ediyor.

Bir Bloomberg raporuna gore, terör grubunun bazı Kenyalı ve Ugandalı sempatizanlarının Cenup Afrika şeklinde ülkelerde para toplamış olduğu söyleniyor. Fonlar sonrasında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (DRC) etkinlik gösteren bir isyancı gruba aktarılıyor.

Raporda, İslam Devleti’nin küresel bağlı kuruluşları içeren işlemleri yönettiğine inanılırken, Afrika bağlantılı kuruluşların finansmanının normalde terör grubunun Somali’deki ofisi tarafınca yürütülmüş olduğu açıklandı. Bununla beraber, devletin adı açıklanmayan (Birleşmiş Milletler) bir üyesine gore, Cenup Afrika, DRC, Mozambik ve Nijerya’yı içeren yerlerde grubun bağlı kuruluşlarına “fon transferlerini kolaylaştırmak” için mühim bir merkez olarak ortaya çıktı.

Rapora gore, Birleşmiş Milletler “seyretme ekibi, toplam 1 milyon doları aşan birkaç büyük işlemin bilincinde”. Rapora gore UNSC belgesi, ABD hükümetinin şu ana kadar Cenup Afrika’da ikamet eden ve ülkenin finansal sistemini “Afrika genelinde IŞİD şubeleri ve ağlarına finansman sağlamak için” kullanmakla suçlamış olduğu dört kişiye yaptırım uyguladığını ortaya koyuyor.

Terörist Grupların Kripto Bağışları İstediği İddiası

Gene de, izlenmelerine karşın, Afrikalı terör grupları destekçilerinden milyonlarca dolarlık fon sağlamaya devam ediyor. Raporda, IŞİD’in rakibi El Kural’nin bir üyesi olan El Şebab’ın tabanca alımı için ayrılan senelik 24 milyon dolar almış olduğu düşünülüyor. Genel olarak, Al Shabaab’ın 50 milyon ila 100 milyon dolar içinde kazanılmış olduğu düşünülüyor.

Ayrıca, UNSC belgesi, hem İslam Devleti’nin hem de El Kural’nin kripto para birimi biçiminde bağış almak isteyebileceğini iddia etti.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir