Fractional Rebrands, Kolektif NFT Sahipliğini Genişletmek için 20 Milyon Dolar Artırdı

özetlemek gerekirse

NFT fraksiyonelleştirme platformu Fractional, Tessera olarak tekrardan markalaştı ve 20 milyon dolarlık A Serisi fon sağlamış oldu. Bir NFT’yi parçalara ayırmak, fazlaca sayıda insanoğlunun potansiyel olarak kıymetli bir varlığın ufak bir payına haiz olabileceği ve çevresinde topluluk oluşturabileceği anlamına gelir.

Birçoğumuz asla bir CryptoPunk’a yada Bored Ape Yacht Club avatarına yada öteki birçok aşırı pahalı “mavi çip” NFT’den birine haiz olmayacağız – sadece gene de “parçalara ayırma” yöntemiyle bu tür varlıkların ufak bir parçasına haiz olmak mümkün olabilir. Kesirli NFT’ler için en iyi platform, bu olasılığı birazcık daha ulaşılabilir ve çekici hale getirmeyi umuyor.

NFT platformu Fractional bugün, 20 milyon dolarlık A Serisi raund toplamanın yanı sıra adını Tessera olarak değiştirdiğini duyurdu. Tur, Uniswap Labs Ventures, Focus Labs, eGirl Capital, Yunt Capital ve 50’den fazla bireysel melek yatırımcının katılımıyla, girişimin geçen yılki tohum turuna fazlaca benzeyen Paradigm tarafınca yönetildi.

Tessera’nın kurucu ortağı ve CEO’su Andy Chorlian, Decrypt’e platformun orijinal adının “açıkça fazlaca burnu havada” bulunduğunu itiraf etti. Bunun ilk başta yararları bulunduğunu söylemiş oldu, zira isim bir NFT’yi parçalara ayırma terimini aktarıyor – kısaca, bir NFT’nin kısmi sahipliğini etkin bir halde satarak yüzlerce hatta binlerce insanoğlunun bir şeyin bir parçasına beraber haiz olabilmesi için.

Bununla beraber, isim NFT sahiplerinin kafasında hiçbir süre tam olarak yer almadı – Chorlian, insanların buna Fractionalize yada Fractal.art (alan adı) yada hatta Solana tabanlı değişik bir oyun NFT platformunun adı olan Fractal adını vereceğini söylemiş oldu. Sadece tekrardan markalaşma, benzersiz bir marka yaratmaktan daha fazlasıdır. Bununla beraber, sahayı daha geniş bir halde kolektif mülkiyete genişletmekle ilgilidir.

“Hakikaten yapmak istediğimiz şey, insanları çevrimiçi olarak ve bilhassa de blok zincirinde toplu olarak beraber haiz olmaları için güçlendirmenin benzersiz ve garip yollarını bulmak” dedi.

Fractional’ın mevcut platformu esasen bir takım yüksek profilli proje için kullanılıyor. Mesela, Dogecoin için esin kaynağı olan internetle meşhur orijinal Doge meme fotoğrafı, PleasrDAO adlı bir NFT toplama topluluğu (yada DAO) tarafınca 4 milyon dolara satın alındı.

Bir DAO, ortak hedeflerle birleştirilen ve üyelikler ile temsil edilen bir web topluluğudur. PleasrDAO sonrasında NFT’yi ortalama 17 milyar DOG tokenine böldü ve halka sattı. Şu anda, bu jetonların toplam piyasa kıymeti, CoinGecko’dan gelen veri başına ortalama 10.8 milyon dolar, sadece jetonların fiyatı zirveden %97 düştü.

Fractional’ı kullanan öteki mühim projeler içinde, bu senenin başlarında Ukrayna yardım fonları için 6,75 milyon dolar değerinde ETH toplayan UkraineDAO ve Free Ross DAO, hapisteki İpek Yolu kurucusu Ross Ulbricht’in yasal savunması için fon topladı. Mühim NFT projesi Azuki, platformu bir topluluk mülkiyeti girişimi için de kullandı.

NFT’leri, kısaca bir öğenin sahipliğini temsil eden blok zinciri belirteçlerini açıklamak kendi başına yeterince zor olabilir. Karışıma fraksiyonelleştirme eklemek, işleri mühim seviyede karmaşıklaştırır. Fractional’ın mevcut yapısı altında, bir projeyi satın alan kullanıcılar, bir iyelik payını temsil eden bir Ethereum ERC-20 jetonunu saklar.

V2 protokolünün yakında piyasaya sürülmesiyle, yeni markalı Tessera bunun yerine kullanıcılara satın aldıkları daha kıymetli NFT’de iyelik payını temsil eden bir NFT verecek. Chorlian, bunun toplu iyelik teklifini daha iyi temsil edeceğine ve kullanıcılar için gelişmiş bir kısmi iyelik duygusu yaratacağına inanıyor.

“Bizim için en büyük şeylerden biri, koleksiyoner tabanımız ve kullanıcılarımızla bulundukları yerde hakkaten buluşmaya çalışmak ve şimdi tüm bu kesirler NFT’lerin kendileri olacak” dedi. “Beklediklerinden fazlaca daha düzgüsel bir edinim olacak.”

Tessera, NFT’ler için ortak mülkiyetin yararları olarak gördüklerini iyi mi ilettiğini de tekrardan düşünüyor. Chorlian, sanatçıların ve içerik oluşturucuların parçalama yöntemiyle emek harcamaları çevresinde daha büyük topluluklar oluşturma kabiliyetine dikkat çekti ve bu, ETH açısından varlıklı olmayan kullananların benzer ilgi alanlarına haiz diğerleriyle beraber belirtilmiş bir topluluğa girmelerinin bir yolu.

Tessera, Ekim ayı civarında daha geniş protokolü başlatmadan ilkin, bir Ethereum NFT projesi olan Nouns’a odaklanan bir tecrübe etme çalışmasıyla v2 platformunu kullanıma sunmaya başlamayı planlıyor. Platformun ufak başlamayı ve kademeli olarak daha çok NFT koleksiyonu ve projesini içerecek şekilde genişlemeyi planladığını söylemiş oldu. Tessera ek olarak işlem ücretlerini azaltmak için potansiyel 2. katman ölçeklendirme çözümlerini de keşfedecek.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir