Fransa’nın kripto reklamlarındaki katılığı AB’ye yayılabilir

Kripto para birimlerinin ve kripto şirketlerinin pazarlanmasını yasaklayan Fransız düzenlemeleri, Formula (F1) ekiplerini kripto şirketi sponsorlarını arabalardan çıkarmaya zorlarken, RacingNews365 AB çapında bir kripto pazarlama yasağının gelebileceğini bildirdi.

Fransız gözlemci Autorité des Marche Financiers (AMF) mali piyasaları düzenlemekten mesuldür ve nelerin reklamının yapılabileceğine karar verir. AMF, ‘kripto’ terimini para birimlerini, cüzdanları ve borsaları içerebilecek genel bir terim olarak görüyor. Bazıları AMF’ye kaydolurken, bazıları yapmadı. Bundan dolayı, ‘kripto’ terimine giren her şey katı bir reklam yasağına tabidir.

Fransa Grand Prix 2022, 22-24 Temmuz tarihleri ​​içinde yapılmış oldu. Düzenleyici etkilerin bilincinde olan bazı sponsorlar, bazıları yasal tavsiye ararken, vazgeçmeyi seçti.

Etkilenen markalar

On F1 takımından sekizinin şu anda minimum bir kripto şirketi yada para birimi sponsoru var. Reklam yasağının tesirleri ağır olduğundan, bazı sponsorlar Fransa’da marka haklarını kullanmamaya karar verdiler.

F1’in küresel ortağı ve Aston Martin takımının sponsoru olan Crypto.com, RacingNews365’e konuştu ve şunları söylemiş oldu:

“Crypto.com, bu yarış için marka haklarını kullanmayacaklarına karar verdi. Sadece F1’in küresel ortağı olmaya devam ediyor ve bu hakların gelecekteki yarışlarda başka şekillerde kullanılmasını bekliyoruz.”

Benzer şekilde, Alp ekibi Binance logolarını kaldırdı ve Alpha Tauri, Fransız bekçi köpeği ile kavgaları önlemek için Fantom ekosistemini otomobillerinden kaldırdı.

Öte taraftan Red Bull Racing’in sponsorları ByBit ve Tezos yarış esnasında sergilendi. Fransız yönetmelikleri hakkında sual sorulduğunda, bir sözcü hukuk ekiplerinin durumun bilincinde bulunduğunu ve otomobillerindeki logoların AMF yönetmelikleri kapsamına girmediğine karar verdiğini söylemiş oldu.

Mercedes’in ekibi de Velas’ı sergileme mevzusunda benzer bir karar aldı. Ekip, Velas’a güvendi ve reklamın AMF kurallarına uymadığı mevzusunda bilgilendirildi. Mercedes ekibi şunları söylemiş oldu:

“Velas Network AG, bizlere kayıt gerektiren hizmetler sağlamadığını bildirdi. [AMF] ve bundan dolayı Fransa GP kapsamında Scuderia Ferrari varlıklarında Velas logosunun kullanımına ilişkin herhangi bir reklam yasağı yoktur.”

Fransa kriptoda

Fransa, F1 yarışları için reklam düzenlemeleri mevzusunda devamlı oldukca katı olmuştu. Ülke en katı reklam yasalarından birine haiz ve tütün, alkol ve kumar reklamlarını şimdiden yasakladı. RacingNews365’e gore, AB Fransa’yı örnek alabilir ve belirli kripto para birimleri ve platformlarda pazarlama yasakları getirebilir.

Fransa, Avrupa’daki en yüksek kripto benimseme oranlarından birine haiz. Gemini’nin Küresel Kripto Durumu 2022 raporuna gore, Fransızların %16’sı kriptoya haiz. Yüksek gelirli ailelerde bu oran yüzde 62’ye çıkıyor. Ek olarak Fransa, kripto para sahiplerinin %45’inden fazlasının hanım olmasıyla kriptosferde cinsiyet eşitliğine öncülük ediyor. Buna ek olarak, Fransızların %8’i muhtemelen yıl sonuna kadar kripto satın alacaklarını söylemiş oldu.

Düzenleyici bir bakış açısından, Fransa kripto dostu olarak kabul edilebilir. Kripto para birimleri için herhangi bir düzenleme olmamasına karşın, düzenleyiciler bir tanesi üstünde çalışıyor. AMF, Temmuz 2021’de Avrupa Komisyonu’na kripto düzenleme önerileri yayınladı ve Komisyon, Fransa’nın üstünde emek vermesi için dört ana fiil noktası ile emekli oldu.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir