Fransız yasaları etrafındaki belirsizlik, F1 yarışçılarını kripto markasını kaldırmaya yöneltti: Rapor

Birçok Formula 1 internasyonal yarış takımının, Fransa’nın reklam düzenlemeleriyle ilgili belirsizliğe cevap olarak kriptoyla ilgili sponsorların marka ve logolarını kaldırdığı yada kapsadığı bildirildi.

RacingNews365 tarafınca Salı günü gösterilen bir rapora gore, Crypto.com’un logoları Pazar günkü Fransa Grand Prix’sinde sergilenmedi – kripto borsası, Temmuz 2021’de süregelen yarış serisiyle küresel bir ortak oldu. Alpine Formula 1 aracının arkasındaki ekip de Bildirildiğine gore, kripto borsası Binance’i temsil eden markayı otomobillerinden, sürücü giysilerinden ve antetli kağıdından kaldırdı.

Ocak ayında blockchain platformu Fantom Foundation ile ortak olan İtalyan F1 ekibi AlphaTauri’nin bir sözcüsü, “Fransa’da kripto para birimiyle ilgili düzenlemeler hakkında data sahibi olarak, ortağımızla görüştükten sonrasında, Fransız topraklarında herhangi bir reklamdan kaçınmaya karar verildi” dedi.

Fransa Grand Prix’sine katılan lüks otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun, ihtimaller içinde yasal endişeleri öne sürerek kripto kredisi veren Vauld ve meme kripto para birimi Floki Inu (FOLKI) ile ilgili markalamayı kaldırdığı bildirildi:

“Ekip, otomobilde kripto ortağı reklamlarıyla ilgili tüm Fransız düzenlemelerine uyuyor. Fransa’da bir kripto para ortağı logosunu görüntülemek için kripto para markasının AMF’de kayıtlı olması gerektiği mevzusunda bilgilendirildik. kripto para birimi ortaklarımızdan ikisinin durumu.”

AMF yada Autorité des Marchés Financiers, 21 Temmuz’da, mevcut düzenleyici çerçevesini kriptoyla ilgili reklamları içerecek şekilde değiştirebilmek için Fransa’nın Ustalaşmış Reklam Düzenleme Kurumu ile beraber çalışacağını duyurdu. Düzelteç, token sunan reklamlarla ilgili tavsiyeler için çağrıda bulunmuş oldu ve dijital varlık hizmet sağlayıcılarının kripto yatırımlarının ihtimaller içinde riskleri hakkında data içermesi icap ettiğini ekledi.

AMF’nin açıklamasının belirsizliği sebebiyle, F1 takımlarının bir çok etkinlikte kripto sponsorlarının işaretlerini göstermeye devam etti. Tezos’un sponsor olduğu ve Şubat ayında Singapur merkezli kripto tecim platformu Bybit’ten 150 milyon dolarlık bir sponsorluk alan Red Bull Racing’in, Fransa Grand Prix’sinde her iki firmanın logosunun da hukuk ekibinin mevzuyu tartıştığını söylediği bildirildi. Mühim olmak.

İlgili: Crypto ‘en français’: Cointelegraph Fransa şimdi yayında

Kripto borsası OKX ile ortak olan McLaren Racing de benzer adımlar attı. Kripto borsası FTX’in sponsor olduğu Mercedes ve blockchain şirketi Velas’ın Ferrari’sinin de marka ve logo gösterme mevzusunda ilerlediği bildirildi. Bir Ferrari sözcüsü, AMF’nin düzenleyici amacının Velas için geçerli olmayabileceğini ima etti:

“Velas Network AG, kayıt gerektiren hizmetler sağlamadığını bizlere bildirdi. […] bundan dolayı Fransa GP kapsamında Scuderia Ferrari varlıklarında Velas logosunun kullanımına ilişkin herhangi bir reklam yasağı bulunmamaktadır.”

#Charles16 için P2 turunu 1:31.216’da kapatıyor. #Q2 bitti. #FrenchGP pic.twitter.com/TPwtmwh6pi

— Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari) 23 Temmuz 2022

Birçok küresel düzenleyici, alan büyüdükçe kripto ürünleri ve hizmetleri için reklamları dikkatle inceledi. Ocak ayında, İspanya’nın mali düzenleyicisi, reklamların “net, dengeli ve adil” olmasını mecburi kılacağını ve kripto yatırımlarıyla ilgili riskler hakkında data sağlayacağını duyurdu. Birleşik Krallık’ın Reklam Standartları Kurumu ek olarak Coinbase, Kraken ve Crypto.com benzer biçimde firmaların bazı reklamlarını “yatırım riskini gösteremediği” iddiasıyla yasakladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir