FTC, Feysbuk Ebeveyninin ‘Tüm Metaverse’e Haiz Olmasını’ Durdurmak İçin Meta’ya Dava Açtı

özetlemek gerekirse

FTC, Meta’nın VR fitness uygulaması üreticisi Within’i satın almasını engellemek için dava açtı. Ajans, VR fitness alanındaki rekabetin ötesinde, Meta’nın tomurcuklanan metaverse için planlarından da kaygı duyuyor.

ABD Birleşik Devletleri Federal Tecim Komisyonu (FTC) bugün şirkete satın almayı durdurması için dava açtığından, Meta’nın VR uygulama üreticisi Within’i satın alma planı suya düşebilir.

Feysbuk ve Instagram’ın ana şirketi hem de sanal gerçeklik (VR) alanındaki en büyük oyuncudur ve adından da anlaşılacağı şeklinde Meta, gelecekteki metaverse’e doğru aşama kaydediyor. Aslen FTC, Meta’nın Within’i satın almasının, onu tamamen denetim etmeye yönelik başka bir hamle olacağına inanıyor. Dosyalama, “Meta, tüm ‘metaverse’e haiz olma nihai hedefine bir adım daha yakın olurdu” iddiasında bulunuyor.

FTC, firmanın popüler fitness uygulaması Supernatural’ın arkasındaki VR oyun geliştiricisi Within’i satın aldığını duyurmak için ABD Kaliforniya Şimal Bölgesi Bölge Mahkemesinde Meta Platformlarına dava açtı.

Quest 2 kulaklığını (eski adıyla Oculus Quest 2) meydana getiren Meta, geçtiğimiz Ekim ayında The Information’ın 400 milyon doların üstünde bir fiyatla belirlediği bir anlaşmada planlanan satın alma işlemini deklare etti. Şirket, FTC’ye uyum sağlamak için anlaşmanın kapanış tarihini 1 Ağustos’a ittiğini söylemiş oldu.

Ajans bugün yapmış olduğu bir duyuruda, Meta’nın kendi rakip programını geliştirmek yerine, uzaydaki önder uygulamanın arkasındaki stüdyoyu satın alarak bağımsız stüdyolardan gelen VR fitness rekabetini bastırmaya çalıştığını iddia etti. Komisyon, anlaşmayı engellemek için dava açılması lehinde 3-2 oyla.

Satın alma, “[dampen] gelecekteki yenilik ve rekabetçi rekabet,” diye yazdı ajans, bu yüzden antitröst yasalarını ihlal ediyor. FTC ek olarak Meta’nın, bazıları tarafınca bir fitness uygulaması olarak kullanılan popüler VR oyunu Beat Saber’ın yapımcısı Beat Games’e esasen haiz bulunduğunu belirtti. Benzer şekilde, her iki stüdyoya da haiz olmanın rekabetçi inovasyonu etkileyeceğini iddia etti.

FTC dosyalama, VR odağının ötesinde, Meta’nın inşa etmiş olduğu daha geniş meta veri evrenine doğru genişliyor – o denli ki, adını geçen sonbaharda Feysbuk’tan değiştirdi.

Metaverse, bazıları tarafınca, kullananların avatarları kullanarak örtüşen 3B alanlarda etkileşime gireceği webin gelecekteki bir evrimi olarak görülüyor. Her ne kadar firmanın blok zinciri alanındaki inşaatçılar şeklinde NFT’ler ve kripto para birimi şeklinde Web3 teknolojisini kullanıp kullanmayacağı hala belirsiz olsa da Meta uzayda zorluyor.

Kripto alanındaki önde gelen inşaatçılar, Meta’nın fazlaca sayıda platforma yayılan beraber çalışabilir bir metaverse yerine merkezi duvarlarla çevrili bir bahçe olacağına inandıkları şeyi geliştirme planları mevzusunda uyardılar. Metaverse yatırımcısı Animoca Brands’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Yat Siu, geçen sonbaharda Decrypt ile yapmış olduğu röportajda firmayı açık bir metaverse için “tehdit” olarak nitelendirdi.

Meta yapmış olduğu açıklamada, Komisyonun iddialarını reddetti ve satın almanın “VR fitness alanına yeni yatırım enjekte edeceğini” öne sürdü, ek olarak Supernatural ve Beat Saber’ın benzer deneyimler bulunduğunu reddetti. Şirket, FTC’nin metaverse planlarıyla ilgili suçlaması hakkında hususi bir yorum yapmadı.

Meta Başkan Yardımcısı Nikhil Shanbhag ve rekabet ve düzenleyici genel danışman yardımcısı Nikhil Shanbhag, “FTC’nin davası ideoloji ve spekülasyona dayanıyor, kanıta değil” diye yazdı. “Bu satın almanın, çevrimiçi ve bağlantılı fitness kadar fazlaca giriş ve gelişme ile dinamik bir alanda rekabete aykırı sonuçlara yol açacağı fikri inandırıcı değil.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir