FTX ABD, ‘Yanlış ve Yanıltıcı’ İfadeler Üstüne FDIC Durdurma ve Vazgeçme İle Vuruldu

CEO Sam Bankman-Fried’in kripto para borsası FTX’in ABD merkezli kolu FTX US de dahil olmak suretiyle beş kripto şirketine bugün Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan durdurma ve çekilme mektupları verildi.

Cryptonews.com, Cryptosec.info, SmartAsset.com ve FDICCrypto.com da Cuma günü, ajansın ürünlerinin FDIC sigortalı olduğuna dair “yanlış beyanlar” vermelerine cevap olarak durdurma ve vazgeçme mektupları aldı.

Her durumda, şirketlerin “yanlış ve yanıltıcı beyanları” web sitelerinden ve toplumsal medya hesaplarından kaldırmaları ve FDIC’ye yazılı onay göndermeleri için 15 günleri vardır.

FTX US’ye yazdığı mektupta FDIC, CEO Brett Harrison’ın 20 Temmuz’da gönderilmiş olduğu ve “işverenlerden FTX US’e meydana getirilen direkt mevduatlar, kullananların adlarında bireysel olarak FDIC sigortalı banka hesaplarında saklanır” yazan, şimdi silinmiş bir tweet’e dikkat çekti. ”

Harrison, mektuba cevap olarak bugün “Hakkaten kimseyi yanlış yönlendirmek istemedik” dedi ve “FTX ABD’nin kendisinin yada kripto/fiat olmayan varlıkların FDIC sigortasından yararlanmasını önermedik.” Harrison, bunun firmanın niyetleri hakkında “açıklık sağlamasını” umduğunu da sözlerine ekledi.

FDIC’nin talimatına bakılırsa tweet’i sildim. Tweet, twitter’da işverenlerle ilgili direkt USD mevduatlarının sigortalı bankalarda (kısaca Evolve Bank) tutulup tutulmadığına ilişkin sorulara cevap olarak yazılmıştır.

– Brett Harrison (@Brett_FTX) 19 Ağustos 2022

Ajans, Cryptonews.com’un Coinbase, eToro US, Crypto.com ve Gemini’nin FDIC tarafınca sigortalı bulunduğunu söyleyen kripto para borsalarının incelemelerini yayınladığını söylemiş oldu. CryptoSec.com ve SmartAsset.com için bankacılık düzenleyicisi, web sitelerinde “FDIC sigortalı kripto para borsaları” listelerini içeren sayfalara dikkat çekti.

FDICCrypto.com için ajans, web sitesinin sahibinin alanı Temmuz sonunda kaydettirdiğini ve trafiği kripto ürünleri sunan başka bir siteye yönlendirdiğini iddia ediyor. FDIC, sahibinden alan adını kullanmayı derhal bırakmasını talep ediyor.

Mektuplar, Senatör Pat Toomey’nin (R-PA) bankacılık kurumuna gönderilmiş olduğu ve ofisinin muhbirlerden fazlaca sayıda hesap aldığını belirten bir mektubu yayınlamasından birkaç gün sonrasında geldi: “FDIC’nin Washington DC merkezindeki personel FDIC bölge ofislerini teşvik ediyor birden fazla bankaya kriptoyla ilgili şirketlerle ilişkileri genişletmekten kaçınmalarını talep eden mektuplar göndermek.”

Çarşamba günü, FDIC Decrypt’e yapmış olduğu açıklamada, eylemlerinin bankaların kriptoyla güvenli bir halde etkileşim kurmasını sağlama sorumluluğuyla tutarlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir ajans sözcüsü bir e-postada, “Bu, FDIC’nin bir kurumun kripto ile ilgili faaliyetleri başlatmasını yada denetleme geri bildirimi dikkate alınana kadar genişletmekten kaçınmasını talep etmesini içerebilir” dedi. “Kripto varlık piyasalarında açıkça görülen riskler göz önüne alındığında, bunlar alınması ihtiyaç duyulan ve uygun eylemlerdir.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir