FTX, Aztek Ağı gizlilik DApp’ini engelleyerek buna ‘yüksek riskli’ bir karıştırıcı diyor

FTX’in, Ethereum’da Aztek Ağı tarafınca sağlanan hususi bir katman-2 zinciri olan zk.money vesilesiyle para gönderen hesapları engellemeye başladığı bildiriliyor. Twitter kullanıcılarına gore FTX, DApp’i bir karıştırıcı olarak tanımladı – borsa tarafınca yasaklanan “yüksek riskli bir etkinlik” olarak görmüş olduğu bir hizmet.

FTX’te engellenen işlemlerin raporları, kimi zaman FTX’in amaçları ve zk.money’nin bir karıştırıcı olmadığı hakkında yorumlarla beraber Perşembe günü Twitter’da görünmeye başladı. Twitter kullanıcıları, protokole bağlı işlemlerin engellenmesinin, ABD Birleşik Devletleri Gömü Bakanlığı’nın Tornado Cash kullanıcılarına uyguladığı yaptırımlara benzer şekilde, geniş kapsamlı tesirleri olan bir yasak anlamına gelebileceğini de kaydetti. ABD ajansı, 8 Ağustos’ta Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar Listesine 40’tan fazla USDC ve ETH adresi yerleştirdi.

Son zamanlarda FTX, @aztecnetwork’ün zkmoney’ine coin gönderen bir kullanıcı hesabını dondurdu. FTX’e gore Aztec Connect – Aztec network/zk money, FTX tarafınca yasaklanan yüksek riskli bir etkinlik olan bir karıştırma hizmeti olarak tanımlandı.

– Wu Blockchain (@WuBlockchain) 19 Ağustos 2022

Aztec Network CEO’su Zac Williamson, FTX’in ağa karşı açık eyleminden günler ilkin Tornado Cash’i çevreleyen durum hakkında yorum meydana getiren uzun bir bildiri dizisiyle Pazartesi günü Twitter’a gitti. “Web3’te düzenleme için bir yer var. Ağ düzeyinde değil. Uygulama düzeyindedir,” diye yazdı Williamson, şunları ekledi:

“Depresif olan şey, bunu World Wide Web ile aslına bakarsanız yaşamış olmamız. İnternet servis sağlayıcılarını kablolarındaki veriler için tutuklamıyoruz. DNS sağlayıcılarını yasa dışı trafik imzaladıkları için tutuklamıyoruz.”

TornadoCash yasağının ışığında, sizinle paylaşmak istediğim gizlilik ağlarının geleceği hakkında bazı düşüncelerim var.

Günümüzün karanlık koşullarına karşın, web3’ün geleceği hakkında iyimser olmak için nedenler var.

Sebebi hakkında kısa…

— Zac Williamson (@Zac_Aztec) 16 Ağustos 2022

Zk.money Mart 2021’de piyasaya sürüldü. Kendisini Aztec Network’ün Aztec Connect yazılım geliştirme kitinin “hususi DeFi getiri toplayıcısı” olarak tanımlıyor. Aztec Connect ise “bir VPN şeklinde çalışır: Aztec’in toplama sözleşmesini proxy olarak kullanarak.” Perşembe günü, Aztec Network Aztec Connect’in DEX Balancer Labs’tan fon almaya hazırlandığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir