FTX CEO’su: ABD Kripto Türevleri ‘Şu Anda En Oldukça Dikkat Ettiğim Şey’

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, zor durumdaki kripto borç verenleri kurtarmak için yüz milyonlarca dolar harcamış olduğu ve yüzünü reklam panolarına yapıştırdığı aynı yılda, hala LedgerX’in (şimdi FTX ABD Türevleri olarak tekrardan adlandırıldı) hâlâ dikkatinin çoğunu çektiğini söylüyor.

Kripto borsası, CFTC lisanslı LedgerX’in ana şirketi Ledger Tüm ortaklık’i Ekim 2021’de açıklanmayan bir bedelle satın almayı tamamladı. Bununla beraber şirket, Bitcoin ve Ethereum türevlerini ABD’li müşterilerinin kullanımına sunabilecek bir platform kazanmıştır.

Bankman-Fried, “Bunun yaptığımız en mühim şeylerden biri bulunduğunu ve süper yüksek bulunduğunu düşünmeye devam ediyorum ve muhtemelen şu anda en fazlaca dikkat ettiğim tek şey olmaya devam ediyor.” Dedi. Decrypt’in gm podcast’inin son kısmı. “İnsanların internasyonal alanda haiz olduğu aynı düzeyde likidite ve pazar erişimini ABD Birleşik Devletleri’ne getirebilmemizin, ekosistemin geleceği ve şirketimiz için inanılmaz derecede mühim bulunduğunu düşünüyorum.”

Türev, gelecekteki fiyatlara dayalı olarak bir varlığı satın almak yada satmak için meydana getirilen sözleşmeye dayalı bir anlaşmadır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, hangi kripto varlıklarının menkul kıymet olarak nitelendirildiği ile mücadele etmeye devam ederken, CFTC, kripto yerlileri ve geleneksel finans yiğitleri şeklinde birkaç firmanın tüccarlara kripto türevleri sunmasına izin verdi.

Anlaşmanın geçen Ağustos’ta açıklanmasının arkasından Bankman-Fried, bunun “şimdiye kadar yaptığımız en coşku verici duyurulardan biri” bulunduğunu tweetledi. Aralık ayında Decrypt ile konuştuğunda, FTX’in ABD merkezli müşterileri için artan türev işlemlerine lazer odaklı bulunduğunu söylemiş oldu. Şimdi bile, “Hatırladığım kadarıyla müşterilerimizin en büyük isteğiydi” dedi.

FTX, tekliflerini NFT’leri, kredi ve banka kartlarını, ödeme işlemlerini ve tezgah üstü ticareti içerecek şekilde genişletmeden ilkin 2019’da bir türev borsası olarak başladı. Rakibi Binance şeklinde FTX de ABD merkezli müşterilerine hizmet vermek için FTX US isminde ayrı bir şirket oluşturmak mecburiyetinde bırakıldı.

Bu, ABD’de geniş ürün yelpazesinden daha fazlasını sunmanın yolunun lüzumlu lisansları almayı ihtiva ettiği anlamına geliyor. FTX, satın alma yöntemiyle CFTC lisansları arayan tek şirket değil.

Haziran ayında Coinbase, Coinbase Türev Borsasında (eski adıyla Coinbase onu satın almadan ilkin FairX olarak biliniyordu) Nano Bitcoin Vadeli İşlemlerini başlattı. Direkt kendi uygulamasından türevler sunmak için yarım adım. Coinbase, vadeli işlem komisyonu tüccar lisansını onaylayana kadar, Coinbase BIT vadeli işlemleri üçüncü taraf platformlarında satışa sunulacak.

Geçen yıl Crypto.com, IG Group’tan Şimal ABD Türevleri Borsası (Nadex) ve Minik Borsa’yı satın almak için 216 milyon dolar ödedi. Singapur merkezli Crypto.com’un ABD’li müşterilerine türev ürünlere erişim sağlamayı amaçlıyordu, sadece şimdilik ABD Birleşik Devletleri firmanın türev ticareti coğrafi kısıtlamaları sıralamasında içeriyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir