FTX US, FDIC’den ihtarname alacak 5 şirket içinde

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), kripto para birimleriyle ilgili mevduat sigortası hakkında yanlış beyanda bulundukları iddiasıyla beş şirkete durdurma ve vazgeçme mektupları yayınladı.

FDIC, kripto para borsası FTX US ve SmartAssets, FDICCrypto, Cryptonews ve Cryptosec internet sayfaları için durdurma ve vazgeçme mektuplarını açıklayan Cuma günü bir basın açıklaması yayınladı. Hükümet kurumu Perşembe günü gösterilen mektuplarda, bu kuruluşların FDIC tarafınca sigortalanan kripto para birimiyle ilgili belirli ürünler hakkında halkı yanılttığını iddia ediyor.

FDIC, “belirli kripto ile ilgili ürünlerin” FDIC sigortalı olduğu yada “aracı hesaplarda tutulan hisse senetlerinin FDIC sigortalı olduğu” mevzusunda “Bu beyanlar yanlış yada yanıltıcıdır” dedi. Düzenleyici, bu şirketlerin web sitelerinde ve toplumsal medya hesaplarında “bu yanlış yada yanıltıcı ifadeleri ele almak için derhal düzeltici tedbir almaları” icap ettiğini söylemiş oldu.

FDIC’nin FTX US’e gönderilmiş olduğu durdurma ve vazgeçme mektubundan alıntılar. Kaynak: FDIC.

FDIC, kripto odaklı firmaları içeren banka dışı kuruluşlar için sigorta koruması eksikliği mevzusunda sesini yükseltti. Temmuz ayında düzenleyici, ABD Birleşik Devletleri’ndeki bankalara kripto hizmet sağlayıcılarıyla üçüncü taraf ilişkileri kurarken riskleri değerlendirmeleri ve yönetmeleri icap ettiğini bildiren bir bildiri yayınladı. FDIC, sigortalı bankalardaki mevduatların 250.000 dolara kadar temerrüde karşı korunmasına karşın, kripto firmaları için bu şekilde bir güvence bulunmadığını yineledi.

İlgili: Fed, Voyager’ın ‘yanlış’ iddiaları kaldırmasını talep ediyor mevduatlar FDIC sigortalıdır

FDIC’nin dijital varlıklara aşırı sert bir yaklaşım benimsediği ve bankaları kripto servis sağlayıcılarıyla uğraşmaktan caydıracak kadar ileri gittiği iddia edildi. Cointelegraph’ın bildirdiği benzer biçimde, Senato Bankacılık Komitesi’nde de vazife meydana getiren Pennsylvania Senatörü Pat Toomey, FDIC direktörü ve başkan vekili Martin Gruenberg’e bir ihbarcı tarafınca yapılmadığını bildiren bir mektup gönderdi. Mektupta Toomey, FDIC’nin “bankaları kripto para birimiyle ilgili (kripto ile ilgili) yasal şirketlerle iş yapmaktan caydırmak için uygunsuz bir halde harekete geçtiğinden” şüphelendiğini söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir