FTX, Visa ile ortak oldu, BNB Zinciri istismara uğradı ve Elon Musk 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasına geri döndü: Hodler’s Digest, 2-8 Ekim

Her Cumartesi gelecek olan Hodler’s Digest, bu hafta gerçekleşen her mühim haberi izlemenize destek olacak. En iyi (ve en fena) alıntılar, benimseme ve düzenleme vurguları, önde gelen kripto paralar, tahminler ve fazlaca daha fazlası – tek bir bağlantıda Cointelegraph’ta yedi gün.

Bu Haftanın En Fazlaca Okunan Haberleri

Musk’ın Twitter anlaşması orijinal 44 milyar dolarlık fiyat etiketi ile devam edecek şeklinde görünüyor

Elon Musk, Twitter’ı satın alma yolunda geri döndü. Milyarder başlangıçta toplumsal medya ağını Nisan 2022’de satın almaya karar verdi ve ortalama 44 milyar dolarlık bir fiyat etiketine karar verdi. Arkasından, Twitter’dan firmanın finansal sağlığı ve platformdaki düzmece hesap ve spam bot yaygınlığı mevzusunda yetersiz şeffaflık bulunduğunu iddia ederek anlaşmayı iptal etmeye çalıştı. Musk, yasal bir dosyaya gore şimdi 44 milyar dolarlık orijinal anlaşmayı tamamlamayı planlıyor.

AB düzenleyicileri Rus kripto hesaplarından sınır ötesi ödemeleri yasakladı

Ukrayna-Rusya cenginde son zamanlarda yaşanmış olan tırmanışlar ışığında, Avrupa Birliği, işlem ne kadar minik olursa olsun üye bölgeler ve Rusya arasındaki kripto faaliyetini yasakladı. Avrupa Komisyonu’nun 6 Ekim tarihindeki açıklamalarına gore, yasak “cüzdan miktarına bakılmaksızın tüm kripto varlık cüzdanlarını, hesaplarını yada gizleme hizmetlerini” kapsıyor. Öte taraftan Rusya, son haftalarda sınır ötesi kripto faaliyetini onaylamasıyla açıkça görülen tam tersi bir duruş sergiledi.

ek olarak oku

Özellikler

Paranızı geri alın: Kripto davalarının garip dünyası

sütunlar

Wall Street yıkım uzmanı Bill Noble: Kripto baharı kaçınılmaz

SWIFT, son CBDC deneylerinde bir “atılım” gerçekleştirdiğini söylemiş oldu

Küresel ödeme sisteminde mühim bir dişli olan Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT), merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile ilgili başarı göstermiş bir testi deklare etti. Kısacası, kontrol, küresel olarak CBDC’ler içinde beraber çalışabilirliği kanıtladı. SWIFT inovasyon şefi Tom Zschach 5 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada, “CBDC’ler için çözümümüz, merkez bankalarının kendi ağlarını dünyadaki öteki tüm ödeme sistemlerine tek bir ağ geçidi üstünden kolay ve direkt bağlamasını sağlayacak.” Dedi. SWIFT’in öteki testi, tokenize edilmiş varlıklarla ilgiliydi.

Orta Doğu ve Şimal Afrika en süratli büyüyen kripto pazarları: Veriler

MENA bölgesi olarak malum Orta Doğu ve Şimal Afrika, geçtiğimiz yıl en süratli kripto büyümesi için pastayı aldı. Chainalysis raporuna gore, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 içinde bölgedeki kripto işlem hacmi bundan önceki yıla gore %48 artışla 566 milyar dolara ulaştı. MENA bölgesindeki kripto kullanımı, sermayenin korunması ve havale ödemelerinden kurumsal faaliyetlere kadar uzanıyordu. Latin ABD %40 ile ikinci, Şimal ABD %36 ile üçüncü sırada yer aldı.

FTX ve Visa ortağı, 40 ülkede kripto ödemelerine izin verecek

Kripto borsası FTX, bildirildiğine gore masrafsız bir banka kartı üretmek için Visa ile beraber çalıştığını deklare etti. Bu şekilde bir kartı piyasaya sürmek, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in uzun süredir devam eden bir hedefi olmuştur. FTX Visa kartının 40 ülkede mevcut olacağı bildiriliyor. Kartın internet sayfasında, kartın sahibi olmanın da parasız olduğu belirtiliyor.

Kazananlar ve kaybedenler

Haftanın sonunda, Bitcoin (BTC) 19.60 dolarda, Ether (ETH) 1.336 dolarda ve XRP 0.49 dolarda. CoinMarketCap’e gore toplam piyasa kıymeti 947,07 milyar dolar.

En büyük 100 kripto para birimi içinde, haftanın ilk üç altcoin kazancı %20 ile Casper (CSPR), %12,98 ile Elrond (EGLD) ve %12,44 ile Convex Finance (CVX) oldu.

Haftanın ilk üç altcoin kaybedeni, %-11,93 ile UNUS SED LEO (LEO), %-9,04 ile Chiliz (CHZ) ve %-8,06 ile Lido DAO (LDO) oldu.

Kripto tutarları hakkında daha çok informasyon için Cointelegraph’ın piyasa analizini kesinlikle okuyun.

ek olarak oku

Özellikler

Paranızı geri alın: Kripto davalarının garip dünyası

sütunlar

Wall Street yıkım uzmanı Bill Noble: Kripto baharı kaçınılmaz

En Unutulmaz Alıntılar

“Bir yıl ilkin kimse bana iflasla ilgili sual sormuyordu. Bir yıl ilkin hepimiz bana DeFi ve bunun şeklinde şeyler hakkında sorular soruyordu.

Diogo Monica, Anchorage Digital’in başkanı ve kurucu ortağı

“NFT’ler size bir oyun varlığının sahipliğini oyunun yayıncısının kontrolünden çıkarmanız için teknik beceri verebilir.

Ninja Syndicate’in CEO’su Alex Dunmow

“Bu durgunluk ilk aşamalarında ve daha zekice olan oyun, Fed’in para politikası değişikliklerinin gerçekleşmesine ve ana para tasarrufu yapmasına izin vermektir.

Modulus CEO’su Richard Gardner

“Şu haliyle, dijital sanata haiz olmak bir çok insan için hala nispeten yabancı ve en fazla havalı bir kavram.

Kuma Games’in CEO’su Ted Mui

“Tüm finansal mallar gelecekte blok zincir ağları içinde hareket edecek.

Bitwise Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Matthew Hougan

“Bizim görevimiz bu: Bitcoin yada Ethereum ile bir dünya yaratmamak ya da o dünyayı yaratmamak – bir tek neler bulunduğunu idrak etmek, bir sistem oluşturmak. […] insanların neler bulunduğunu idrak etmek için iyi kaynaklara haiz olduğundan güvenli olun.”

Curtis Loftis, ABD’nin Cenup Karolina eyaletinin saymanı

Haftanın Tahmini

Çökmekte olan bir borsa, Bitcoin tüccarları için karlı fırsatlar yaratabilir

Cointelegraph’ın BTC fiyat endeksine gore, Bitcoin yedi gün daha büyük seviyede aralığa bağlı fiyat hareketi yayınladı ve çoğunlukla 19.000 ila 20.500 dolar içinde işlem görmüş oldu.

Cointelegraph analisti Marcel Pechman, Tesla ve Apple şeklinde büyük şirketlerden Ekim ayında beklenen üçüncü çeyrek kazanç açıklamalarının potansiyel önemini detaylandırdı. Negatif olursa, varlık ana akım piyasalarla ilişkili kalırsa duyurular BTC fiyatının düşmesine niçin olabilir. Buna karşılık, enflasyon sıkıntıları devam ederse Bitcoin’in kıtlığı yatırımcılara hitap edebilir.

Haftanın FUD’si

Kim Kardashian, EthereumMax ücretini ödemek için SEC’ye 1.26 milyon dolar ödüyor

Düzenleyiciye gore Kim Kardashian, Instagram gönderilerinden birini sponsorlu olarak açıklamadığı için ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) yasal işlemle karşı karşıya. Meşhur, Instagram hesabında kripto projesi EthereumMax (EMAX) hakkında bir tanıtım yazısı yayınlaması karşılığında 250.000 dolar kabul etti. Fiil, Kardashian’a suçlamaları onaylamamasına yada reddetmemesine karşın ödemeyi kabul etmiş olduğu toplam 1,26 milyon dolarlık para cezasına mal olacak.

BNB Zinciri, zincirler arası bir istismar sebebiyle askıya alındıktan sonrasında yeniden çevrimiçi oldu

BNB Zinciri, BSC Token Hub köprüsüyle ilgili zincirler arası bir saldırıyla savaşım etmek için bu hafta kısa bir süre duraklatıldı. Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun 6 Ekim’de attığı tweet’e gore, istismar “fazladan BNB ile sonuçlandı”. Zincir 7 milyon doları dondurabilmiş olsa da, tahminler, daha önceki 100 milyon dolarlık tahminlerden aşağı yukarı 70 ila 80 milyon doların çalındığını söylüyor. BNB Zinciri, 7 Ekim’de faaliyetlerine başarıyla devam etti.

Cenup Koreli yargıç, Terra’nın çöküşüne karışan şahıs için tutuklama emrini reddetti: Rapor

Terra ekibinin üyeleri için meydana getirilen geniş çaplı av, ilk tutuklanmasıyla sonuçlandı: Terraform Labs’ın iş ekibinin başkanı Yoo Mo, Cenup Kore polisi tarafınca gözaltına alındı. Bir Seul Cenup Bölge Mahkemesi yargıcı, Mo’nun Cenup Kore’den ayrılmasına izin verilmemesine karşın, suçlamaların düzenleyici iddialarını sorgulayarak kısa bir süre sonrasında tutuklama emrini reddetti. Terra kripto projesi 2022’nin başlarında garip bir halde çöktü. Proje lideri Do Kwon hala özgür.

En İyi Cointelegraph Özellikleri

Wall Street yıkım uzmanı Bill Noble: Kripto baharı kaçınılmaz

“Her gün %10 artış yada %10 düşüş. Krizler içinde beş yıl beklemek zorunda değilim. Aslına bakarsanız, bir tek 45 dakika beklemem gerekiyor.”

Toz çöktüğüne gore NFT pazarında ne kaldı?

Profil resimlerinden ünlülerin onaylarına kadar, NFT alanı 2021’deki pazar patlamasından bu yana fazlaca değişti.

Federal düzenleyiciler Ethereum hakkında karar vermeye hazırlanıyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ABD Birleşik Devletleri sınırlarının fazlaca ötesine geçen Ethereum’a karşı harekete geçmek için harekete geçiyor.

abone olmak

Blockchain’deki en ilgi çekici okumalar. Haftada bir teslim edilir.

Editor ekibi

Cointelegraph Magazine yazarları ve muhabirleri bu makaleye katkıda bulunmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir