Game dev, P2E oyunlarında blockchain’in niçin “görünmez” olması icap ettiğini açıklıyor: KBW 2022

Seul’deki Korea Blockchain Week 2022’de konuşan ve yeni bir blockchainCom2uS başlatma planını açıklayan firmanın başkanı Kyu Lee’ye nazaran, mobil oyun geliştiricisi, “oynamanın ve haiz olmanın parasız olduğu kendi Web3 sürümünü oluşturmak istiyor. ”

Kabaca keşfet ve oyna kelimelerini temsil eden XPLA, Metaverse deneyimleriyle beraber firmanın oyun topluluğunun gereksinimlerine odaklanan bir blok zinciri ağı olacak.

Lee için blockchain, firmanın oyun endüstrisindeki varlığı için bir sonraki adımdı:

“Neredeyse bir beyin fırtınasıydı, [wouldn’t] Dijital dünya sahipliği veren bir oyun oynamayı sever misiniz? Bence her şey oyunlara akacak. Ve bu pazardaki konumumuzu sağlamlaştırmak için elimizdeki her şeyi ortaya koymak zorundaydık.”

Com2uS’un arkasındaki ekip, Web3’e nispeten süratli bir halde geçiş yapabildi ve bir blok zinciri SDK’sı oluşturabildi.

Lee, Web3 oyun alanına girmenin dezavantajlarından birinin mevcut ağ geçidi bekçiliği bulunduğunu deklare etti. Yeni kullanıcılar, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) satın almalı, bir cüzdan oluşturmalı ve bir çok durumda kendilerini merkezi bir borsaya dahil etmelidir – bunların hepsini daha oyunu oynamadan ilkin yapmalıdır.

Com2uS vizyonunda, kullanıcılar ilk entegrasyon zorluğu olmadan oynamaya başlayabilirler.

“Belirli bir seviyeye ulaştıktan sonrasında jetonlara dönüştürülebilen sanal para birimi kazanacaksınız. Sonrasında cüzdanınızı hakkaten indirirsiniz ve arkasından varlıklarınızı dönüştürür. Satın alma yaklaşımı, piyasadaki Web3 oyunlarının çoğundan hakkaten değişik.”

Lee’ye nazaran, ekip geliştirme sürecinde bu yönteme pozitif yönde bir tepki gözlemledi: “Ek olarak, elde tutmanın [rates] varlıklara ödenen iyelik yollarını atladığımız için de mühim seviyede arttı. Hakkaten bir fark yarattı.”

Blockchain oyunları, bilhassa de kazan-kazan (P2E), Web3 teknolojilerinin kripto dışı kişiler tarafınca kolayca benimsenmesinin mühim bir bileşenidir. Üstelik GameFi, kripto kışından pek etkilenmedi.

“Mühim sayıda yeni kullanıcının oynamaya geldiğini öğrendik bundan dolayı bir oyun oynadı ve ona yön verdi. Oynaması parasız oyun pazarının şimdiden bir devrim bulunduğunu düşünüyorum.”

Sadece Com2uS başkanı, mevcut GameFi endüstrisindeki bazı sürdürülemez eğilimlerin altını çizdi.

“Birçok firmanın yalnızca bir oyuna bağlı jetonlar yayınladığını fark ettik. Bu yaklaşımın tamamen yanlış bulunduğunu düşündük.”

Şirket, “ana yönetim belirtecine haiz olan ve her bir oyun için altında şişirilebilir belirteçlere haiz olacağınız” bir Web3 oyun platformu olan C2X’i yarattı.

İlgili: Terra fiyaskosundan minimum etkilenen GameFi ve Metaverse: Rapor

Nisan ayından bu yana Com2uS, Sequel X platformunda yıl sonuna kadar 10 oyun ve gelecek senenin sonuna kadar 10 oyun daha olmak suretiyle toplam beş oyun başlattı.

Lee, blockchain teknolojisi büyük küresel endüstrilerle bütünleştiğinden, temellerin “görünmez olması icap ettiğini” söylüyor. Bunun yerine, odak içerik meydana getirmeye kaymalıdır, bu alanda protokoller kendilerini ayırabilir.

Oynamak istediğimiz rol bu. Web2 geliştiricilerini Web3 alanına geçiş halletmeye iten gereksinimleri tam olarak karşılamak istiyoruz.”

Lee’ye nazaran, XPLA için kontrol ağı Salı günü başlamış olacak ve ana ağ ayın sonunda gelecek. EVM desteği esasen kontrol aşamasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir