GameStop ‘Falling Man’ NFT destanı insanların enerjisini en iyi şekilde gösteriyor

GameStop’un pazarında kısa süre ilkin yer edinen bir takas edilemez token (NFT) sıralaması, NFT dünyasında irdelemenin merkezi haline geldi. Sıralama, topluluktan ağır tepki aldı ve bu, pazarın bigün içinde harekete geçmesine niçin oldu ve bir topluluğun hatası tersine çevirmek için iyi mi bir araya gelebileceğini gösterdi.

“Falling Man” başlıklı söz mevzusu NFT, uzay giysisi giymiş bir insanın aşağı doğru düştüğünü gösterdi. Söz mevzusu NFT, o zamandan beri ölümcül saldırıların belirleyici bir anı haline gelen, ölümüne düşen bir insanın rezil 9/11 fotoğrafına oldukça benziyordu. Birçoğu NFT’nin 11 Eylül kurbanını öykünmek ettiğine ve orijinal foto muhabiri Richard Drew tarafınca çekilen görüntünün telif hakkını ihlal ettiğine inanıyordu.

GME_Meltdown adlı meme hisse senedi alt dizisiyle ilgili başka bir tartışmada, bir kullanıcı, NFT’deki figürün, orijinal sanatçının izni olmadan kullanılan bağımsız bir sanatçı tarafınca oluşturulan bir Rus uçuş giysisinin mevcut bir 3D modelinin bir sunumu olduğuna dikkat çekti.

GameStop ekibi sonunda NFT’yi indirdi ve hatta sanatın arkasındaki yaratıcının platformda para basmasını yasakladı.

Gamestop, nft’den kurtuldu ve yaratıcıların minnetle nane yapma kabiliyetini kaldırdı. pic.twitter.com/tJpcmXqkJz

— Thrawnbelina (@AltStacie) 23 Temmuz 2022

Kripto topluluğu, GameStop’tan herhangi bir sanat formunu kendi pazarına onaylamadan ilkin daha iyi durum tespiti yapmasını istedi. Bir kullanıcı şunu yazdı:

“Hala kafi değil, buna iyi mi izin veriyorsun ki bu iğrenç, her NFT’yi bunun şeklinde şeyler yada çalıntı sanat eserleri için inceleyen bir araştırma ekibinin olması gerekiyor.”

GameStop, basın zamanında Cointelegraph’ın yorum talebine cevap vermedi.

GameStop topluluğun tepkisiyle karşı karşıya kalırken, vaka Pandora’nın birçokları için NFT’lerin ortak insan ahlakı pahasına iyi mi süratli para kazanma aracı haline geldiğini vurgulayan bir kanıt kutusu açtı.

İlgili: GameFi’deki Dolandırıcılıklar: Toksik NFT oyun projeleri iyi mi belirlenir

Şu anda en popüler NFT pazarlarından önde gelen OpenSea, ortalama iki aydır NFT olarak “Falling Man”i satışa sunuyor.

Falling Man NFT, iki aydır @opensea’de yayında. Aptal İnsanlar @GameStopNFT’yi bir günde indirdiği için utandırmaya çalışıyor! #GameStopNFT’nin daha iyi içerik kontrolü yapması icap ettiğini söyleyerek Onlar esasen en iyisi!!! FUD’u başka bir yere gidin! https://t.co/DQNLRE6xd2 #GME pic.twitter.com/qQ8kIBvXWI

— VanGuardianVI (@VanGuardianVI) 24 Temmuz 2022

Bu senenin Ocak ayında bir doktorun 2015 Paris terör saldırısı kurbanının röntgenini NFT olarak satmaya çalıştığında başka bir vahiy geldi. Tabip şu anda yasal ve disiplin cezalarıyla karşı karşıya.

NFT çılgınlığı, dijital sanatçı Beeple’ın NFT sanatının 69.3 milyon dolar kazanmasının arkasından Mart 2021’de boğa koşusunun zirvesinde başladı. O zamandan beri, NFT moda haline geldi ve öteki tüm markalar ve ünlüler bu fenomene dahil oldu.

Popülaritenin artmasıyla beraber ekosistem, dolandırıcıların da hedefi haline geldi ve telif hakkı ihlallerinde ve düzmece NFT satışlarında artışa yol açtı. Sadece kripto topluluğu, insanların enerjisini göstermek için daima bir araya geldi. Bu şekilde bir örnek, bu yıl Mayıs ayında Solana (SOL) topluluğunun çalınan bazı NFT’leri geri almak için bir dolandırıcıyı “dolandırmak” için bir araya gelmiş olduğu süre gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir