Gana Merkez Bankası, CBDC’nin Mobil Para İşlemlerini Bozacağından Korkuyor – Fintech Bitcoin Haberleri

Gana Bankası, merkez bankası dijital para biriminin beklenen uygulamasının mobil para operatörlerinin operasyonlarını kesintiye uğratmayacağını yada negatif etkilemeyeceğini söylemiş oldu. , merkez bankası dijital para biriminin Gana’nın ödeme sistemlerinin verimliliğini artırmasının yanı sıra “sınır ötesi ticareti hızlandırmasını” bekliyor.

CBDC, Mobil Parayı Tamamlayacak

Ganalı merkez bankası, e-cedi olarak malum merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) uygulanmasının mobil para operatörlerinin (MNO) operasyonlarını negatif etkileyebileceğine dair korkuları yatıştırmak için harekete geçti. Gana Bankası’nın (BOG) fintech ve inovasyondan görevli müdür yardımcısı Clarence Blay, kısa sürede düzenlenen paydaş forumunda yapmış olduğu konuşmada, merkez bankasının MNO’ların operasyonlarının kesintiye uğramamasını sağlayacağını söylemiş oldu.

Joy Online raporunda Blay, CBDC’yi başlatma planlarıyla ilerlerken BOG’a rehberlik eden ilkeleri özetliyor. Bildirildiğine gore şunları söylemiş oldu:

Merkez bankası için eleştiri ilkelerden biri[s] e-cedi’nin kullanıma sunulmasına rehberlik etmek, halihazırda mevcud mobil para operasyonlarını tamamlamaktır. [The] e-cedi halihazırda mevcut platformları desteklemeyecek, bunun yerine mobil para hizmetlerini geliştirerek daha canlı ve verimli hale getirecek.

Müdür yardımcısı, mobil para hizmetlerini daha verimli hale getirmenin yanı sıra, CBDC’nin MNO’ların operasyonlarını artıracağını iddia etti. Raporda, MNO’ların artırılmasının finansal iştirakı destekleyeceği açıklandı.

Mobil Para Operatörleri CBDC’yi Kucaklamalıdır

Blay’e gore, Kenya mobil para sektöründen bazı paydaşlar “e-cedi yada CBDC’nin maliyetlerin düşürülmesine destek olacağını onayladılar.” Ek olarak dijital para biriminin beraber çalışabilirliği derinleştireceğini ve yerleşimlerin verimliliğini artıracağını söylediler.

Ayrıca, Mobile Money Ghana Limited’in CEO’su Eli Hini, aynı raporda, muntazam bir halde uygulanan bir CBDC’nin MNO’ların operasyonlarına yarar sağlayacağını belirtti. Ek olarak e-cedi’nin “toplu nakit taşıma riskini azaltırken sınır ötesi ticareti hızlandıracağı” beklentisi de var.

Bundan dolayı, CBDC’den korkmak yerine Hini, mobil para ekosistemindeki oyuncuları işletmelerini kaçınılmaz e-cedi lansmanına yapmaya çağırdı.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Haber amaçlı fotoğraf kredisi: Nataly Reinch / Shutterstock.com

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir