Gelişmekte olan pazarlar için bir nimet mi?

Lightning Network’te tek bir tıklamayla dolarlar fazlaca yakında gerçeğe dönüşebilir. Bitcoin (BTC) Beach cüzdanı benzer biçimde açık kaynaklı çekirdek bankacılık platformlarının sağlayıcısı Galoy’dan bir yenilik, BTC’nin oynaklığından güvenli bir sığınak sağlayabilir.

Stablesats isminde olan yenilik, USD’ye sabitlenmiş Bitcoin destekli bileşik bir dolar oluşturmak için türev sözleşmelerini kullanıyor. Galoy’un kurucusu Nicolas Burtey, Cointelegraph’a ‘beş yaşındaymışım benzer biçimde açıkla’ tarzında cüzdanın şu şekilde çalıştığını söylemiş oldu:

“Yıldırım üstünden sats aldığımızda, Bitcoin fiyatı değişse bile kullanıcı volatiliteden etkilenmesin diye dolara çeviriyoruz.”

Fakat niçin bir Lightning cüzdanının içinde dolara ihtiyacımız var – stablecoin’ler bunun için değil mi? Aslen, USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) benzer biçimde durağan(durgun) paralar aslına bakarsan bileşik yada dijital doların işlevselliğini sağlıyor.

Bir YouTube videosunda Burtey, “Yıldırım [Network] mevcud en iyi ödeme protokolüdür, bu yüzden stabilcoinlerin kullandığı tüm bu değişik ödeme protokollerini kullanmak yerine.” Kullanıcıları tek bir uygulamada yada cüzdanda tek bir yerde meblağ. Internet sayfasına gore, “Stablesats çalışmak için yalnızca Bitcoin ödeme ağına güveniyor.”

Düşünce, 2015 senesinde Bitmex’in bileşik bir USD yaratma önerisi üstüne inşa edildi. Bununla beraber, bir basın açıklamasında Burtey, fikrin zamanından ilkin olabileceğini öne sürüyor: Lightning Network ve millet devlet Bitcoin benimsemesi yoktu.

Bitcoin gelişen pazarlarda dalgalar yaratmaya devam ederken, fiyat oynaklığı çoğunlukla sorgulanıyor. Mesela, İngiltere Merkez Bankası başkanı, Bitcoin’in yasal ihale için fazlaca değişken bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Kullananların artık dolara erişme kolaylığı, bu argüman karşısında uçuyor. Burtey, Cointelegraph’ın durumu özetlediğini söylemiş oldu:

“Bu sebeple yıldırım gelişmekte olan ülkelerde fazlaca fazla ilgi görüyor, sadece burası hem de insanların maaştan maaşa yaşamış olduğu yer. Dolayısıyla, birazcık tutum etmeyi başarana kadar volatiliteyi göze alamazlar.”

Cointelegraph’ın bildirdiği benzer biçimde, ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin’ler, yükselen piyasalarda “uygun alternatifler” ve yüksek enflasyonlu ve istikrarsız rejimlere haiz ülkelerde onlara karşı iştah artıyor. Lightning Network’teki yenilik, kullanıcılara başka bir Dolara maruz kalma yöntemi sağlar.

Stablesats GitHub deposuna baş katkıda bulunan Sebastien Verreault, Dolara maruz kalmanın yalnız bir ilk adım bulunduğunu deklare etti: “Sonucunda, her Lightning kullanıcısının ağdan asla ayrılmadan kendi hesap birimlerini seçme kabiliyetinin kilidini açabiliriz.”

İlgili: Bitcoin’de Busking: Lightning Network, bahşiş için Ethereum’dan iyi mi daha iyi performans gösteriyor?

Galoy, El Salvador’daki Bitcoin Plaj Cüzdanının, Kosta Rika’daki Bitcoin Jungle Uygulamasının ve Panama’da hemen hemen piyasaya sürülmemiş olan Guatt Cüzdanının arkasındadır. Bitcoin Plaj Cüzdanı, El Salvador’da Bitcoin’in benimsenmesinin kalbi olan El Zonte’deki en popüler cüzdandır.

Nicolas Burtey (sağda) Merkez Bankacıları ile Mayıs ayında Bitcoin Plaj Cüzdanını açıklıyor. Kaynak: Twitter

Dünyanın dört bir yanından Merkez Bankacıları, bu yıl Ma’daki El Salvador ziyaretinde Bitcoin Plaj Cüzdanını denedi. Burtey’e gore, Galoy’daki ekip StacbleSats’ın bayi kodunu “gelecekte gözetimsiz cüzdan tarafınca daha kolay çalıştırılabilmesi için” yazıyor. Lightning Network’teki ABD Doları daha kalıcı bir özellik haline gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir