Godfather of Crypto, mevcut blockchain gizliliği mevzusundaki endişelerini dile getiriyor

Kripto endüstrisi, topluluk içinde popüler olan “hala erken” memesiyle çoğu zaman emekleme döneminde olarak anılır. Sadece David Chaum hakkında bilgisi olan her insanın onaylayacağı şeklinde dijital nakit yeni bir kavram değil. Chaum, neredeyse 40 yıl ilkin dijital nakit üstüne bir yazı yayınladığı için Kripto’nun Babası olarak biliniyor.

1983 tarihindeki “İzlenemeyen Ödemeler için Kör İmzalar” başlıklı makalesinde Chaum, dijital paraya mahremiyet, ödeme kanıtı ve fonların dondurulması özelliklerini verecek “yeni bir kriptografi türü” önerdi. Elektronik ödeme sistemlerinin “kişisel mahremiyet üstünde ve ek olarak ödemelerin cezai kullanımının niteliği ve kapsamı üstünde mühim bir tesiri olabileceğinden” korkuyordu.

Chaum’un ‘Kör İmzalar’ önerisine sonrasında Vitalik Buterin tarafınca Ethereum Whitepaper’da 2014 senesinde Chaumian Blinding olarak atıfta bulunulmuş oldu. CryptoSlate, Chaum’un son olarak projesi olan XX Network ile Twitter Alanımız esnasında hususi olarak Chaum ile konuştu. Kaydın tamamı, aşağıdaki tweet’e verilen ilk yanıtta mevcuttur.

Yarın hususi bir Uzay için bizlere katılın.

“Blockchain kullanarak gerçek gizliliğe iyi mi ulaşılır”
w/@chaumdotcom @aaron_welwood @carterwj3 @BengerMarques

Moderatör: @akibablade

11 Ağustos 18:00 BST/10AM PT

Bağlantı in 🧵 pic.twitter.com/GLY7xl8z7m

— CryptoSlate (@CryptoSlate) 10 Ağustos 2022

Chaum, 1983’te web3 hakkında ne düşünürdü?

Chaum’a ilk sorumuz, 2022’de kripto durumuna bir bakışla kristal bir küre gösterilseydi 1983’teki benliğinin ne düşüneceğini sormaktı. Cevabı, “yapmak için oldukca daha çok işi bulunduğunu fark edeceğini” belirtti. yaptım ve birazcık hayal kırıklığına uğradım.”

Chaum, başlangıçta önerilmiş olduğu şeyin “gizliliğin entegre bulunduğunu” duyuru etti ve yazının bir standart olarak mahremiyet beklentisini tetikleyeceğini umduğunu söylemiş oldu. Ek olarak, neredeyse 40 yıl ilkin ortaya koyduğu gizlilik standartlarına uymamanın, “seçimlerin manipülasyonu” ve “toplumsal tutarlılığın parçalanması” şeklinde kriptonun oldukca haricinde sorunlara yol açtığına inanıyor.

Konuşma sonrasında Cambridge Analytica skandalı ve açık gizlilik ihlalleri hakkında bir münakaşaya dönüşecekti. Chaum mahremiyet mevzusunda tutkulu ve blok zinciri seçimi kriptografinin sorunları sosyo-ekonomik düzeyde çözme potansiyelini görüyor. Münakaşa süresince, netin evrimi ve kullananların verileri için koruma eksikliği mevzusundaki hayal kırıklığı açıkça görülüyor.

Dijital Para ve DigiCash

Chaum ek olarak “kimsenin kurcalayamayacağı özerk bir hesaplama” fikrinin, “blok zinciri” olarak adlandırılan erken vizyonunun bir parçası bulunduğunu belirtti. 1994 senesinde Chaum, kriptografik kanıtları kullanan dünyanın ilk dijital para birimi olan DigiCash’i piyasaya sürdü. DigiCash, bir merkez bankası tarafınca tutulduğu için doğası gereği vesayet altındaydı, sadece Chaum, “bankanın kimin hangi paraya haiz bulunduğunu bilemeyeceğini” iddia etti.

Chaum, 2022’de blok zinciri endüstrisinin durumuyla ilgili çekincelerine haiz olsa da, sonunda şunu deklare etti:

“Bitcoin’in profili yükseltmesi muhteşem derecede mükemmel. [of his vision] mevcut güçler tarafınca göz ardı edilemeyecek kadar ve bu da oyunun kurallarını değiştiriyor.”

Blockchain ile ilgili gelişme için bol miktarda fırsat ve alan görüyor. Sadece, mevcut mahremiyet durumu onun birincil endişesidir.

Kripto karıştırma protokolleri

Tornado Cash ve Circle’ın USDC kullanarak ilgili adresleri ‘kara listeye’ almasına yönelik yaptırımlarla ilgili görüşleri sorulduğunda, bunun “oldukça rahatsız edici” bulunduğunu belirtti. Chaum sonrasında bunun “birazcık dışarıda” bulunduğunu iddia etti. [his] Kapsam”, sadece gerçekte, altta yatan teknoloji hakkında derin bir anlayışa haiz.

Chaum’un internet sayfasına gore, Tornado Cash şeklinde protokollerde kullanılanlara benzer bir şifreleme tekniği olan “mixing”in de mucidi. Teknoloji başlangıçta e-posta ve dijital takma adların gizliliğini sağlamak için tasarlandı ve 1981 tarihindeki “İzlenemeyen Elektronik Posta, İade Adresleri ve Dijital Takma Adlar” başlıklı makalesinde sunuldu.

70’lerin sonlarından bu yana, Chaum kendini “insanlara kendi verileri üstünde güç vermek için kriptografi” kullanmaya adamıştır. Bununla beraber, gene de Uzay’da “mahremiyeti iyi mi koruyacağınızı ve yapılması ihtiyaç duyulan her şeyin verimli bir halde yapılmasına iyi mi izin vereceğinizi bilmek oldukça zor” bulunduğunu itiraf etti.

Chaum, siyaset ve siyasetle ilgili “kripto savaşları” olarak adlandırdığı şeye dahil olmaktan hoşlanmadığını deklare etti. Bununla beraber, sohbete katkısının genel mevzusu, hayal kırıklığıydı ve mahremiyet, günlük hayatımızın daha mühim bir parçası değil. Buna karşılık, gizliliği artıran bazı teknolojiler yasaklanıyor.

kripto topluluğu

Twitter Space, bugün olduğu şeklinde blok zincirinin durumu mevzusuna geçti. Chaum’a, Uzay’daki sanayi liderleri hakkında düşünceleri soruldu ve şu yanıtı verdi:

“Topluluğun ve etrafındaki tüm enerjinin büyük bir hayranıyım. Fakat eğer hakikaten röntgen görüşüne sahipsen ve teknoloji ile görebilseydin, imparatorun bildiğin herhangi bir giyim giydiğini sanmıyorum.”

Bazı proje liderlerinden “amatör kriptograflar” olarak bahsetmeye devam etti ve gördüklerinin çoğundan etkilenmediğini itiraf etti. Chaum tarafınca ortaklaşa kurulan XX Ağı, Chaum’un Uzayda noksan bulunduğunu düşündüğü şeyleri ele almak için oluşturuldu.

Chaum’a gore, XX Network ekibi, ağın üstüne inşa edilmiş Elixxir adlı bir P2P messenger’ı başlatırken, saniyede 3.500 kuantuma dayanıklı işlem sergiledi. Elixxir, hem mesajlaşma hem de ağ yönlendirmesinin gizliliğine müsaade eden merkezi olmayan bir ağ üstünden mesajları yönlendirmek için karanlık düğümler kullanır.

Chaum, XX Network’ün artık genel halk tarafınca kullanıma hazır bulunduğunu ve Elixxir’in Chaum’un blok zinciri sürümünü kontrol etmek isteyenler için ilk temas noktası bulunduğunu deklare etti.

Elixxir, kuantum direnci, Apple, Google ve hususi topluluk yönetimini kapsayan sohbetin tamamını dinlemek için yazının başındaki tweet’i ziyaret edin yada buraya tıklayın. Gelecekte daha çok Alanla canlı yayına geçtiğimizde haberdar olmak için CryptoSlate’i Twitter’da takip edin.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir