Gofaizen & Sherle, İşletmelerin Yeni Litvanya Kripto Para Birimi Düzenlemelerini Ölçeklendirmesine Destek Olacak – Basın Bülteni Bitcoin Haberleri

basın bülteni

BASIN BÜLTENİ. Litvanya tarafınca kripto para birimi sektörünün güçlendirilmiş denetimi ışığında, Avrupa merkezli internasyonal bir hukuk ve yönetim danışmanlığı şirketi olan Gofaizen & Sherle, işletmelere bu yeni düzenlemelerde gezinmelerinde destek olmak için inisiyatif aldı. Litvanyalı düzenleyicilere gore, bu yeni yasalar Kasım 2022’de yürürlüğe girecek. Ek olarak ülke, isimsiz hesapları yasaklayacak ve alan kişi kimliği için daha katı gereksinimler belirleyecek.

30 ülkede 500’den fazla şirkete destek olan Gofazen & Sherle, Estonya, Litvanya ve Almanya’da fizyolojik bir varlığa haizdir.

Yeni Litvanya Düzenlemeleri

Litvanya Maliye Bakanlığı’na gore, ulusal hükümet, ülkenin kara para aklamayla savaşım (AML) ve kripto para birimi sektörünü etkileyen terörle savaşım finansmanı düzenlemelerinde meydana getirilen değişimleri onayladı. Yeni onaylanan yasalar, kullanıcı tanımlama yönergelerini sıkılaştıracak ve anonim hesapları yasaklayacaktır. Yeni düzenlemeler ek olarak borsa operatörlerine daha katı şartlar getirecek. Mesela, Kripto borsa operatörlerinin 1 Ocak 2023’ten itibaren asgari 125.000 Euro’luk bir ana paraya haiz tüzel bir kurum olarak kaydolmaları gerekecektir. Ek olarak, üst yönetimlerinin de Litvanya’nın sürekli sakinleri olması gerekir.

Litvanya Maliye Bakanı Skaiste’ye gore, ülke bölgedeki son vakalara, bilhassa de Ukrayna’da devam eden askeri çatışmalara cevap olarak düzenlemelerini güncellemeye karar verdi.

Litvanya, Estonya kripto düzenlemelerini sıkılaştırdığından beri faaliyete süregelen kripto şirketlerinin sayısında süratli bir artış görmüş oldu. Bununla beraber, 2020’de bu tür yalnızca sekiz kurum kurulurken, 2021’de 188 yeni şirket tescil edildi ve bu senenin ilk aylarında 40’ı eklendi. Maliye bakanlığına gore, şu anda Litvanya’da 400’den fazla kripto servis sağlayıcısı etkinlik gösteriyor.

Estonya Kripto Kıskacı

Estonya’nın yeni düzenlemeleri, nüfusu yalnızca 1,3 milyon olan sadece geçen yıl dünyanın kayıtlı sanal varlık servis sağlayıcılarının (VASP’ler) yarısından fazlasına ev sahipliği meydana getiren bir ülke için keskin bir U dönüşünü temsil ediyordu.

15 Haziran’da yürürlüğe giren yeni kurallar, Estonyalı kripto şirketlerinin yeni şeffaflık gerekliliklerini karşılamasını gerektirdi; artık anonim hesapları olması imkansız ve minimum 100.000-250.000 € ana paraya haiz olmalıdırlar.

Estonya, kripto para birimiyle ilgili hizmetleri düzenlemede öncü olmuştur. Sadece, yakın zamana kadar düzenleyici çerçeve oldukca gevşekti ve giriş engeli düşüktü. Bu, kripto para birimi piyasasına daha çok netlik ve düzenleme sağlamak için mevcut yasalar değiştirildiğinde değişti. Kısacası, kripto para birimine dayalı takas, alım satım, aktarma ve cüzdan hizmetleri sağlama gereksinimleri, Avrupa e-para kurumlarının ve öteki lisanslı finansal hizmet sağlayıcılarının gereksinimlerine daha oldukca benzeyecektir.

O zamandan beri 2019’da 1305 olan yeni lisans sayısı 2021’de yalnız 81’e düştü. Bu, yeni düzenlemeler sebebiyle mühim bir düşüş eğilimini temsil ediyor.

Litvanya Estonya şeklinde olmayacak

Yeni düzenlemeler onaylandıkça, birçok kripto para meraklısı, bir zamanlar küresel olan kripto merkezinin başka bir Estonya olacağından kaygı duyuyor. Gofazen & Sherle avukatları ise, Ekim ayında FCIS’ten talimatlar alarak ve işletmelerin gelişmesine destek olacak bir strateji geliştirerek, işletmelere kargaşa ve bunalımlı sularda gezinmek için yasal ve uygun bir yol sağlıyor.

Gofaizen & Sherle Hakkında

Gofaizen & Sherle, küresel olarak büyürken AB pazarlarına odaklanan dijital varlıklara yönelik işletmeler, yatırım fonları ve finansal kuruluşlar için önde gelen bir hukuk ve iş danışmanlığıdır. Merkezi Tallinn’de olup Litvanya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da temsilcilikleri bulunmaktadır. Şirket hizmetleri kapsamı, şirket kaydı, iş stratejisi geliştirme ve kripto işletmeleri, EMI ve öteki lisans türleri dahil olmak suretiyle finansal lisanslama ihtiva eder.

Bu bir basın açıklamasıdır. Okuyucular, tanıtılan şirket yada bağlı kuruluşları yada hizmetleriyle ilgili herhangi bir işlem yapmadan ilkin kendi durum tespitlerini yapmalıdır. Bitcoin.com, basın bülteninde bahsedilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

medya

Bitcoin.com, kripto ile ilgili her şey için önde gelen kaynaktır. Basın bültenleri, sponsorlu gönderiler, podcast’ler ve öteki seçenekler hakkında konuşmak için ads@bitcoin.com adresinden Medya ekibiyle iletişime geçin.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir