Goldman Sachs ve JPMorgan, Avrupa Bölgesinde Durgunluk Öngörüyor – Iktisat Bitcoin Haberleri

Küresel yatırım bankaları Goldman Sachs ve JPMorgan, euro bölgesinde yakın bir durgunluk öngördüler. Goldman Sachs ekonomistleri, “Gaz akışında daha da ciddi bir kesinti, yenilenen bir egemen stres süreci yada bir ABD resesyonu durumunda, tahminimize yönelik riskler daha keskin bir resesyona doğru kayıyor” dedi.

Goldman Sachs’ın Tahminleri

İki büyük küresel yatırım bankası, Goldman Sachs ve JPMorgan, Çarşamba günü, bağımsız olarak euro bölgesinde yaklaşan bir durgunluk tahmininde bulunan raporları yayınladılar.

Goldman Sachs’ın Avrupalı ​​baş ekonomist Jari Stehn liderliğindeki analistleri, bu senenin ikinci yarısında euro bölgesinde yıl sonuna kadar sürecek bir resesyon bekliyorlar. Ek olarak üçüncü çeyrekte %0,1 ve dördüncü çeyrekte %0,2 daralma öngörüyorlar ve 2023’te büyümenin geri dönmesini bekliyorlar.

Goldman Sachs ekonomistleri detaylandırarak, “Ülkelere bakıldığında, ikinci yarıda Almanya ve İtalya açık bir resesyondayken, İspanya ve Fransa büyümeye devam ediyor” dedi:

Gaz akışlarında daha da ciddi bir kesinti, yeni bir egemenlik stresi süreci yada bir ABD durgunluğu durumunda, tahminimize yönelik riskler daha keskin bir resesyona doğru kayabilir.

Ekonomistler, yaklaşmakta olan bir gaz krizi ve İtalya’nın Avrupa Birliği yardımının ödenmesini geciktirebilecek siyasal sorunları da dahil olmak suretiyle gerilemenin bazı nedenlerini vurguladılar.

JPMorgan’ın Tahminleri

Çarşamba günü gösterilen bir notta JPMorgan, euro bölgesinin gelecek senenin başlarında hafifçe bir durgunluk içinde olacağı mevzusunda uyardı. Bankanın ekonomistleri ekonomik tahminlerini düşürdüler. Şimdi Euro bölgesinde bu çeyrekte %0,5’lik bir GSYİH büyümesi ve peşinden hem bu senenin dördüncü çeyreğinde hem de gelecek senenin ilk çeyreğinde %0,5’lik bir daralma öngörüyorlar.

JPMorgan analistleri şunları ekledi:

ECB’yi bekliyoruz [European Central Bank] yıl sonuna kadar 50 baz puanlık artış daha sağlamak.

Bankanın analistleri, üç kurulumda önceki 75 baz puanlık tahminlerini düşürdüler. Şimdi hem Eylül hem de Ekim için 25 baz puan bekliyorlar.

İki küresel yatırım bankasının resesyon tahminleri, Salı günü Internasyonal Para Fonu’nun (IMF) Rusya’nın Avrupa’nın gaz arzını tamamen kesmesi ve petrol ihracatını daha da azaltması halinde hem Avrupa hem de ABD’nin gelecek yıl neredeyse asla gelişme göremeyeceği yönündeki uyarısını takip ediyor.

Ayrıca, ABD ekonomisi Nisan’dan Haziran’a üst üste ikinci çeyrekte daraldı. Ekonomik Çözümleme Bürosu Perşembe günü, ülkenin GSYİH’sının dönem için yıllıklandırılmış bir hızda %0,9 düştüğünü bildirdi. Sadece Başkan Joe Biden, resesyon korkularını onlarca kere reddetti. Ek olarak Gömü Bakanı Janet Yellen Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, ABD ekonomisinin durgunluk değil geçiş halinde bulunduğunu söylemiş oldu.

Goldman Sachs ve JPMorgan’ın tahminleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir