Görüş: Kripto Piyasası Dipte mi?

Mühim Çıkarımlar

Birkaç teknik gösterge, son haftalarda ihtimaller içinde bir kripto piyasası tabanına işaret eden alım sinyalleri verdi. Sadece, mevcut makroekonomik durum hemen hemen herhangi bir iyileşme emaresi göstermiyor. Avrupa’nın enerji krizi, Fed’i parasal sıkılaştırmaya dönmeye zorlayabilir ve risk altındaki varlıklar üstündeki baskıyı hafifletebilir.

Bu makaleyi paylaş

Mevcut Avrupa enerji krizi, Federal Biriki’i parasal sıkılaştırma rejimini değiştirmeye zorlayabilir. Gene de, enflasyonun yavaşlama emaresi göstermemesiyle beraber, kripto piyasası anlamlı bir toparlanma gerçekleştirmeden ilkin ileride daha çok acı olabilir.

Kripto Kapitülasyonu

Piyasa dipte mi? En minik perakende yatırımcılardan en büyük hedge fon yöneticilerine kadar, şu anda her insanın aklındaki büyük sual bu. Makro sinyallerin ve teknik göstergelerin kargaşası, ekonomide ve daha da süratli kripto pazarında tam olarak neler olup bittiğini anlamamızı zorlaştırıyor. Bugün, gürültüyü kesmek ve piyasanın niçin dibe vurmuş ya da düşmemiş olabileceğine dair vakalar sunmak isterim.

İlk olarak, iyi haber (hala kenarda oturmadığınız sürece). Birkaç büyük teknik gösterge, son haftalarda alım sinyalleri vererek kripto piyasasının en düşük noktasına ulaşmış olabileceği ihtimalini güçlendirdi. Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (NUPL), Pi Döngüsü Dip ve Puell Multiple, tarihsel olarak dibe vuran döngüde bir kez seviyelere ulaştı. Bunun şeklinde teknik göstergeler kimi zaman şüpheli bir geçmişe haiz olsa da, şimdi olduğu şeklinde birkaç sıraya girdiğinde, kitabımda kesinlikle dikkat etmeye kıymet.

İşin teknik yönünden uzaklaşarak, kripto piyasasının makroekonomik haberlere tepki verme şekli de dikkate kıymet. Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi verilerinin %9.1 ile 40 ayın en yüksek seviyesini kaydetmesinin peşinden büyük bir değişim geldi. Birçok piyasa katılımcısı, düşüş haberlerinden sonrasında kripto para biriminin başka bir düşüş başlatmasını bekliyordu. Sadece bunun tersi oldu. TÜFE’nin piyasaya sürülmesinden bu yana, kripto daha da terfi etti ve geç açığa satış hayata geçirmeye çalışan herkesi elde etti. Benzer şekilde, Çarşamba günkü 75 baz puanlık artış ve dün meydana gelen negatif GSYİH büyümesi, paradoksal bir halde kriptoyu daha da yükseltti ve piyasanın şu anki aşağı yönlü ekonomik eğilimi “fiyatlandırmış” olabileceğini gösteriyor.

Gene de, piyasa katılımcıları daha geniş makroekonomik durumla ilgilenmeyi bırakmış olsalar bile, bu daha çok acı olmayacağı anlamına gelmiyor. Gerçek şu ki, enflasyon hala sıcak ve Fed onu kabul edilebilir bir seviyeye geri getirmeye kesin. Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yapmış olduğu zamdan sonrasında “artışların hızını yavaşlatmanın uygun hale geldiğini” söylese de, gerekirse “daha da büyük” bir zam için kapıyı açık bıraktı. Devam eden artışlar, Fed’in gömü bonoları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerinin satılmasıyla birleştiğinde, para akışını sıkılaştıracak ve neredeyse kesinlikle kripto şeklinde risk altındaki varlıklara bir engel oluşturacak.

Öteki büyük makro mesele, bilhassa Avrupa’da enerji maliyetidir. Ukrayna’daki harp ve bunun sonucunda Rus enerjisinin boykot edilmesi, esasen kaygı verici olan küresel enflasyon oranlarını daha da kötüleştirdi. Kış geliyor ve pek fazlaca Avrupa ülkesinin vatandaşlarının evlerini ısıtacak enerjiye haiz olmama ihtimali var, kesinlikle Joe’nun ödemeye razı olduğu averaj bir fiyata değil. Rusya’nın petrol ve gaz ambargosu devam ederse, Avrupa gelecek aylarda enerji için ABD’ye güvenmek zorunda duracak.

Burada ovmak yatıyor. Farklıymış olabileceğiniz şeklinde, son aylarda Euro, Fed’in faiz artırımlarının ve parasal sıkılaştırmanın yardımıyla dolar karşısında mühim seviyede zayıfladı. Hem de, Avrupa ülkelerinin ekonomilerini ve sakinlerini sıcak tutmak için Amerikan enerjisini satın almaları gerekecek şeklinde görünüyor ve bu da ABD’yi zor durumda bırakıyor.

Genel olarak, ABD’nin iki seçeneği var: Avrupa ekonomisine likidite enjekte ederek euroyu dolar karşısında güçlendirmek için önlemler almak yada Avrupa ülkelerinin artan enerji maliyetlerinden temerrüde düşmesine izin vermek. Birçok Avrupa ülkesinin ve Avrupa Merkez Bankası’nın mühim oranda ABD borcuna haiz bulunduğunu, doğrusu temerrüde düşmeleri durumunda bunun ABD ekonomisine de zarar vereceğini ihmal etmeyin.

Bundan dolayı, Fed, Avrupa’da bir felaketi önlemek için parasal sıkılaştırmaya son vermek zorunda kalabilir. Şu anda, ABD’nin oranları artırmaya devam edebileceği kışa kadar bir pencere var. Bununla beraber, Avrupa yakında bir kırılma noktasına gelecek ve Fed, mevcut para politikasını durdurarak yada tersine çevirerek, doları zayıflatarak bir miktar baskıyı hafifletmek zorunda duracak.

Nihai sual şudur: Piyasa, Fed dönmeye zorluk çekmeden ilkin düşebilir mi? Benim düşünceme nazaran, Bitcoin’in 18.000 doların altına düşmesine yol açan büyük oranda kaldıraç kaybı göz önüne alındığında, kriptonun kısa sürede yeni düşükler yapması zor olacak. Gene de, makro durum daha da kötüleşirse bu seviyeleri kesinlikle yeniden gözden geçirebileceğimizi düşünüyorum. Küresel ekonomik duruma daha derinlemesine dalmakla ilgileniyorsanız, Arthur Hayes’in mevzuyu ele alan son makalelerine göz atın; hayal kırıklığına uğramayacaksın.

Izahat: Bu yazıyı yazarken, yazar ETH, BTC ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler öncesinden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir