Görüş: Satoshi, 2022’de Bitcoin Maxis’ten Utanır

Mühim Çıkarımlar

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i dünya için “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak hayal etti, sadece anlatısı seneler içinde değişti. Bitcoin dijital bir altın olarak benimsendi, sadece bazı takımlar Katman 2 ve DeFi’yi benimseyerek ağı geliştirmeye çalışıyor. Bitcoin’in en toksik topluluk üyeleri, en iyi kriptoyu geride tutuyor.

Bu makaleyi paylaş

Satoshi Nakamoto, 2022’de Bitcoin topluluğu hakkında ne düşünürdü? Chris Williams odadaki file sesleniyor.

Satoshi ve Immaculate Inception

Satoshi Nakamoto, internetten bu yana dünyanın en mühim icadı olacak olan teknik incelemeyi paylaştığında, “eşler arası elektronik nakit sistemi” terimini sundular. İlk olarak Ekim 2008’deki Büyük Mali Krizin arkasındaki Kriptografi Posta Listesindeki bir grup pherpunk’a alay edilen Bitcoin, Satoshi’nin dünya çapındaki merkez bankalarının başarısızlıklarına tepkisiydi.

Aralık 2010’da ansızın ortadan kayboluncaya kadar Satoshi, geleneksel finans sistemini küçümsediğini hiçbir süre gizlemedi. Bitcointalk forumunda bankalara güvenmekle ilgili sorunlara dikkat çekerek, Bitcoin’i dünyanın ilk merkezi olmayan alternatifi olarak öne çıkardılar. Bitcoin’in Genesis bloğuna aynı gün The Times gazetesinin ön sayfasından alınan bir mesajı yerleştirdiler. “The Times 03/Jan/2009 Chancellor, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” yazıyordu.

Bitcoin hızla özgürlüğe ve kendi kendine egemenliğe inanan ufak bir İnternet meraklısı topluluğuna dönüştü. Birçok erken Bitcoinci, Satoshi’nin otoriteye olan güvensizliğini paylaşan Liberterlerdi. İlk yıllarında İnternet’in niş bir köşesini işgal eden ilk ana kullanım örneği, yasadışı uyuşturucular için eBay eşdeğeri haline gelen bir darknet pazarı olan Silk Road’daydı.

Bitcoin, tutkulu inanan topluluğu yardımıyla büyüdü, sadece sonunda Satoshi’nin “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak tanıtmasından bu yana değişmiş olduğu ortaya çıktı. Bitcoin’in ilk kullanıcılarının Silk Road’daki sekizde bir ot için mutlu bir halde düzinelerce jeton harcayacağı yerde, şimdi holdinglerinizde oturup fiyatın yükselmesini beklemek için “HODL” kripto argosunu seçtiler.

Bitcoin Anlatısı Ölüyor mu?

Bitcoin’in arzı 21 milyon jetonla sınırlıdır. Bu, bankaların bir hevesle basabileceği fiat paranın aksine, onu kanıtlanabilir bir halde kıt kılar. Bitcoin’in son 13 yılda şaşırtıcı bir gelişme göstermesinin bir sebebi, piyasaya sürüldüğünde bir sentin kesirlerinden 2021’in sonlarında 69.000 dolara yükselmesi (bugün 23.000 dolara yakın işlem görüyor). Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe, “dijital altın” olarak benimsendi. En büyük savunucuları, para basımına ve yükselen enflasyon oranlarına cevap olarak sık sık sınırı olan arzına işaret ediyor, sadece Federal Biriki 2022’de faiz oranlarını yükselttiğinde enflasyonist bir koruma görevi göremedi. Bitcoin ve kripto piyasası şimdi hisse senetleri ile yakın bir korelasyon içinde işlem görüyor. ve öteki küresel pazarlar; Fed, enflasyonu dizginlemek için kendi çevresinde döndüğünde, neredeyse öteki tüm varlıkların yanında zor bir sınıftı.

Bazı Bitcoin kullanıcıları, en iyi kriptonun dijital altın tezinin ötesine geçmesine destek olmaya çalıştı, sadece gelişmelerin hiçbiri kayda kıymet bir başarı olmadı. Bitcoin’in en alev ateş savunucularından bazıları tarafınca yönetilen bir şirket olan Blockstream, Bitcoin ağının 10 dakikalık blok sürelerinden daha süratli çözüm süreleri sunmak için bir Sıvı yan zinciri geliştirdi. Pek kimse kullanmaz. Katman 2 Yıldırım Ağı, Bitcoin’in Satoshi’nin hayal etmiş olduğu nakit sistemini yaratmadaki ilk gerçekçi atışı oldu, sadece bununla birlikte anlamlı bir çekiş elde edemedi zira insanların paralarını harcamasını gerektiriyor. Bugün Bitcoin’de getiri elde etmenin de yolları var, sadece çoğu zaman madeni paralarınız için bir emanetçiye güvenmeniz gerekir. Bitcoin’in en önde gelen seslerinin bir çok daha ilkin BlockFi şeklinde merkezi gizleme hizmetlerini destekledi, peşinden firmanın sorumsuz yönetimi sebebiyle BlockFi patladığında tweet’lerini sildi. Anthony Pompliano şeklinde bazı büyük Bitcoin savunucuları, Terra’nın tartışmalı CEO’su Do Kwon’un, 2022’nin başlarında kusurlu UST durağan(durgun) parasını dengelemek için milyarlarca dolar değerinde Bitcoin biriktirmeyi taahhüt ettiğinde arkasında kaldı; Terra sıfıra düştüğünde sessiz kaldılar ve Kwon dolandırıcılık ve yanıltıcı yatırımcılarla ilgili birçok davayla karşı karşıya kaldı.

Onlarla hiçbir şey yapmadan madeni paraları HODLing’in ve başkalarını satın alarak tutarları yükseltmeye destek olmaya teşvik etmenin ötesinde, Bitcoin’in kendisini geliştirmek için hayata geçirmeye çalmış olduğu şeylerin bir çok, Ethereum şeklinde akıllı sözleşme ağlarında esasen daha iyi bir halde var. Kısmen bu kadar oldukça Bitcoin kullanıcısının Ethereum ve rakiplerinden nefret etmesinin sebebi budur. Akıllı sözleşmeler, getiri elde etmek ve dolar durağan(durgun) paraları harcamak şeklinde kullanım durumlarını mümkün kılarken, kriptografik sıfır informasyon kanıtlarına dayanan yeni bir ölçeklendirme geliştirmesi olan Sıfır Informasyon Toplamaları şeklinde teknolojiler, ölçeklendirmede kuantum sıçramaları ve kir-ucuz işlem maliyetleri sunmayı vaat ediyor. .

Bitcoin’den sonrasında ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, piyasaya sürülmesinden bu yana Bitcoin’den daha iyi bir yatırım oldu; 2014’te bir BTC ortalama 1.500 ETH’ye mal olurken, bugün bir BTC bir tek 14 ETH değerinde. Bitcoin’in safları, Bitcoin’in egemenliğini tehdit eden tüm kripto varlıklarıyla ilgili bir problem yaşıyor, sadece en nefret ettikleri şey Ethereum. Mayıs 2011’de, ilk Bitcoin işleminin alıcısı Hal Finney, “Bitcoin blok zincirinin başarıya ulaşmış bir halde değiştirilmesinin, herhangi bir halefin güvenilirliğini sonsuza dek baltalayacağını” korumak için çaba sarfeden bir ileti yazdı. Bitcoin’in kült benzeri takip edeni, çoğu zaman toksik maksimalizmini haklı çıkarmak için gönderiye işaret ediyor.

DeFi’nin dünya için dijital altından daha yararlı olacağı netleştiğinden, bazıları Bitcoin’i tekrardan markalamak için çaba sarf etti. Bunlardan biri, TBD girişimi şu anda beş yıl ilkin Ethereum’da başlatılanlara benzer “merkezi olmayan bir web platformu” yapmaya çalışan Jack Dorsey. Dorsey, Bitcoin DeFi çabalarını, Ethereum’un anlamdaş olduğu hızla gelişen Web3 ekosistemine direkt bir atış olan “Web5” olarak pazarladı.

Bitcoin’in geçen yılki en dikkate kıymet gelişmelerinden bir diğeri, hararetli bir kripto piyasası çılgınlığı esnasında büyük şirketlerden ve millet devletlerden görmüş olduğu ilgiydi. Michael Saylor’un MicroStrategy’si döngü süresince meşhur bir halde 174.000 Bitcoin biriktirirken, El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseyen ilk ülke oldu. Latin ABD ülkesinin Başkanı Nayib Bukele o zamandan beri hükümetin hazinesi için Bitcoin tepesini satın almak için milyonlarca dolar harcadı ve ara sıra iPhone’undan altını satın aldığıyla övündü (El Salvador ek olarak işletmeleri Bitcoin’i yasal olarak tanıttığında kabul etmeye zorladı). ihale, kriptonun özgürlük temelli ideallerini desteklemesiyle ilgili soruları gündeme getiriyor). Bitcoin, liderliğe ve El Salvador’un ülke çapındaki protestolara karşı bir tepki olarak yaratılmış olsa da, Max Keiser, Stacy Herbert ve Samson Mow şeklinde varlıklı Bitcoin balinaları, El Salvador ve öteki ülkelerin satın almasına destek olmak için Bukele ile yakınlaşmanın kendi görevleri olduğuna karar verdiler. “Hyperbitcoinization” tezi.

toksik Maksimalizm

Bitcoin topluluğu, kim bilir en gürültülü fikir liderlerinin Twitter şeklinde toplumsal medya uygulamalarında oldukça görünür olması sebebiyle, son yıllarda giderek daha zehirli hale geldi. Toksisite yoğunlaştıkça ve yeni yenilikler ortaya çıktıkça, Erik Voorhees, Meltem Demirors ve Nic Carter şeklinde birçok erken evlat edinen şahıs var ve bunlar Bitcoin kültistleri tarafınca “shitcoiners” olarak damgalandı.

Nefretteki artışın arkasındaki bir öteki büyük unsur, Bitcoin’e komşu ekosistemlerde meydana gelen dikkate kıymet gelişmeler oldu. Bitcoin, 2021 boğa koşusunda neredeyse öteki tüm kripto varlıklarına karşı yalnızca zayıf bir fiyat performansı sergilemekle uğraşmak zorunda kalmıyor, bununla birlikte öncekilerin çoğuna karşı geliştirme açısından yetersiz kalıyor. Bu gelişmelerin en dikkate kıymet olanı, Ethereum’un yaklaşmakta olan ve blok zincirinin, Bitcoin’in Proof-of-Stake lehine kullandığına benzer Proof-of-Work konsensüs mekanizmasını terk ettiğini görecek olan “Merge” etkinliğidir. Bitcoin’in Ethereum eleştirmenleri, madenciliğin ufak balıkların daha büyük oyuncular tarafınca fiyatlandırıldığı sıfır toplamlı bir oyun olduğu gerçeğini göz ardı ederek balinaların daha çok ETH koyarak daha çok ödül kazanacağı için Proof-of-Stake’in ağı daha merkezi hale getireceğini söylüyor. madencilik kuleleri.

Artık Ethereum, Proof-of-Stake’e doğru evde olduğuna bakılırsa, piyasa yükselişe geçmeye karar verdi ve Bitcoin safları ona daha çok nefret yöneltti. Şüphesiz en umutsuz hareket, Bitcoin topluluğunun ETH’nin ihtimaller içinde güvenlik durumu hakkında devam eden tartışmaları oldu. Saylor, ETH’nin birçok kez bir menkul kıymet olduğu mevzusunda ısrar ederken, alana bir tek iki yıl ilkin giren başka bir Bitcoin’e hususi HODLer olan Natalie Brunell, Saylor’un mantrasını tekrarlamak için hafta sonu Fox Business’ta göründü.

ETH’yi düzenlemeye yönelik sık meydana getirilen çağrılar, Ethereum Vakfı’nın bir ETH kalabalık satılmasında 18 milyon dolar değerinde Bitcoin toplamış olduğu Ethereum’un İlk Para Teklifine geri dönüyor. Eleştirmenler, her yerde bulunan Web3 cüzdanı MetaMask’ın arkasındaki Ethereum yazılım şirketi ConsenSys’in ETH’de milyonlarca dolar topladığını ve şimdi token arzını denetim ettiğini korumak için çaba sarfediyor. Ethereum ICO’dan sonrasında Gary Gensler, ETH’nin bir MIT dersinde güvenlik olarak sınıflandırılabileceğini öne sürdü. 2018’de, o zamanki SEC Corporation Direktörü William Hinman, ne Bitcoin’in ne de Ethereum’un menkul kıymet olmadığını deklare etti, sadece Gensler geçen ay Bitcoin’in kriptonun tek emtia bulunduğunu söylediğinde tartışmaları tekrardan canlandırdı. SEC ek olarak, eski bir Coinbase çalışanına karşı içeriden öğrenenlerin ticareti davasında dokuz Ethereum tabanlı jetonu menkul kıymetler olarak etiketledi (SEC’in borsayı listeleri üstünden araştırmış olduğu bildiriliyor). Bazıları, ETH’yi düzenlemek için SEC başkanına başvurmanın, olabildiğince kripto karşıtı olduğuna dikkat çekti, sadece bu, sözde “topluluğun” ABD ajansına çağrılarını ikiye katlamasını engellemedi.

Ethereum büyük bir değişiklik geçirmek üzereyken, şimdiye kadar Birleşme sonrası kayıtsız bir güvenlik olarak sınıflandırılacağına dair oldukça azca kanıt var. Güncelleme ne olursa olsun, en eski kripto para topluluğunda ortaya çıkardığı sorunlardan kaçmak zor. Rakiplerine saldırmaya ve Bitcoin’in üstünlüğünü koruma mevzusunda yardım için bir devlet kurumuna koşmaya hazır olan topluluk, 2022’de kayboluyor ve ilgisizleşiyor. Bitcoin gelişecekse, inananları Bitcoin maksimalizminden kaçınmalı ve fertleri güçlendirmek için tüm gerçek çabaları desteklemelidir. egemenlik. Bu sebeple şu anki durumunda Bitcoin, Satoshi’nin bile utanacağı bir topluluk tarafınca yönetilen bir evcil hayvan kayası şeklinde görünmeye başlıyor.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler öncesinden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir