Cenup Afrika’da Kripto Para Birimi Yönetmeliği Yatırımcıları Korkutup Almamalı Uzmanlar Diyor – Düzenleme Bitcoin Haberleri

İki uzman, Cenup Afrika’nın planlanan kripto para birimi düzenlemesini memnuniyetle karşıladıklarını, sadece bunun yatırımcıları korkutmaması gerektiği mevzusunda uyardı. Düzenleme, yatırımcıları koruma ihtiyacı ile kripto yatırımına ilgiyi teşvik etme içinde dengelenirse, bu “ülkenin gelişen kripto ekosistemini büyütürken fonların Cenup Afrika’ya aktığını görebilir”.

Finansal Ürün Olarak Kripto

İki uzman, Cenup Afrika’nın yaklaşan kripto para birimi düzenlemelerinin yanı sıra merkez bankasının kripto para birimini finansal bir ürün olarak düzenleme kararının, kripto yatırımına ilgiyi teşvik etmiş olduğu sürece memnuniyetle karşılandığını söylemiş oldu.

Bitcoin.com News ile paylaşılan ortak açıklamada, hem Tax Consulting South Africa’nın yasal yöneticisi Thomas Lobban hem de mahalli bir kripto borsası Revix’in CFO’su Greg Rodrigues, bu tür düzenlemelerin yatırımcıları korkutmaması icap ettiğini iddia ediyor.

Lobban ve Rodrigues’in açıklamaları, Cenup Afrika Biriki Bankası (SARB) Başkan Yardımcısı Kuben Naidoo’nun ülkenin 2023 yılı sonuna kadar düzenlemelere haiz olmasını beklediğini doğrulayan raporların arkasından geldi. Bitcoin.com News tarafınca bildirildiği suretiyle, SARB Bu varlıklara “oldukça para” aktığını gözlemledikten sonrasında kripto para birimlerini düzenlemeye karar verdi. Amaç onları “ana akıma” getirmektir.

Naidoo’nun yorumlarına ve arkasından SARB’nin kriptoları düzenlemeye ne süre başlamayı planladığına dair duyurusuna tepki gösteren Lobban, şunları söylemiş oldu:

Artık kriptonun, FIC dahil olmak suretiyle tüm ilgili kontroller ve gereksinimler yürürlükte olan bir finansal ürün olarak görüleceğini biliyoruz. [Financial Intelligence Centre]vergi ve kambiyo denetimi uyumu.

FIC, kabahat faaliyeti, kara para aklama ve terör finansmanının izlenmesinin yanı sıra tespit edilmesiyle görevli bir Cenup Afrika hükümetidir.

‘Kripto Küresel ve Son Aşama Akışkandır’

Rodrigues, kripto endüstrisinin düzenlenmesinin Revix’in yalnızca memnuniyetle karşıladığı değil, bununla birlikte ciddiye almış olduğu bir şey bulunduğunu söylemiş oldu.

CFO, “Kripto küresel ve oldukça akışkan, düzenlemelerin hoş karşılandığı pazarlara akma eğiliminde ve olmayanlardan da kolayca çıkma eğiliminde” dedi.

Bu yüzden, SARB dahil olmak suretiyle Cenup Afrikalı düzenleyicilerin, yatırımcıları korumuş olan ve bununla birlikte onlara aşırı yük bindiren politikalar seyretme mevzusunda dikkatli olmaları isteniyor. İki uzmanın ortak açıklamasına bakılırsa, düzenleme dengelendiğinde, bu “ülkenin gelişen kripto ekosistemini büyütürken fonların Cenup Afrika’ya aktığını görebilir”.

Ayrıca Rodrigues, kripto mülkiyeti ve nezarete mevzusuna, Cenup Afrikalı düzenleyicilerin de dikkate alması ihtiyaç duyulan mühim bir unsur olduğuna dikkat çekti. Kripto hizmet sağlayıcılarının müşterilerin varlıklarının miktarı ve güvenliği ile ilgili iddialarının bağımsız olarak doğrulanması için çağrıda bulunmuş oldu.

Lobban, SARB’nin “geliştirdiği politikaların, bunlardan etkilenecek tüm tarafların çıkarları tarafınca bilgilendirildiğinden güvenli olmak için” kamu ve öteki paydaşlarla ilişki kurması icap ettiğini öne sürdü.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu hikayedeki etiketler

Kripto Ekosistemi, Kripto para birimi düzenlemesi, döviz kontrolü, Finansal İstihbarat Merkezi, Greg Rodrigues, Kuben Naidoo, Kara Para Aklama, Revix, Cenup Afrika Merkez Bankası, Vergi Danışmanlığı Cenup Afrika, Thomas Lobban

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir