Cenup Afrikalı Profesör, Merkez Bankası Yetkilisini Kripto Sanayisine Zarar Veren Yanlış Informasyon Yaymakla Suçladı – Bitcoin Haberleri

Cenup Afrikalı profesör Steven Boykey Sidley, Cenup Afrika merkez bankası başkan yardımcısı tarafınca “kripto para işlemlerinin %90’ının” yasa dışı olduğu yönündeki iddialarını “balderdash” olarak nitelendirdi. Profesör ek olarak kıdemli merkez bankası yetkilisini “mühim bir yeni endüstriye ölçülemez zarar veren” yanlış detayları yaymakla suçladı.

Kripto İşlemlerinin Yalnız %0,15’i Yasadışı Faaliyetlere Bağlı

Cenup Afrikalı bir üniversite profesörü ve yazarı Steven Boykey Sidley, ülkenin merkez bankası başkan yardımcısı Kuben Naidoo’yu “kripto para birimi işlemlerinin %90’ının” yasadışı bulunduğunu iddia etmiş olduğu için eleştirdi. Naidoo’nun iddialarını “balderdash” olarak nitelendiren Sidley, “gerçek istatistiklerin devamlı olarak bir araya getirildiğini ve sayısız veri analizi şirketi tarafınca rapor edildiğini” ve kripto işlemlerinin yalnızca ufak bir bölümünün yasadışı faaliyetlere bağlı bulunduğunu kanıtladığını altını çizdi.

Daily Maverick tarafınca gösterilen bir görüş yazısında Sidley, Cenup Afrika Biriki Bankası (SARB) başkan yardımcısını “haber manşetlerine yansıyan ve mühim bir yeni sektöre ölçülemez zararlar veren yanlış bilgiler” yaymakla suçluyor. Bu teoriyi desteklemek için Sidley, Chainalysis tarafınca sağlanan ve kripto işlemlerinin yalnızca %0,15’inin yasadışı faaliyete bağlı bulunduğunu öne devam eden verilere işaret ediyor.

Hem de “Bitcoin’in Ötesinde: Merkezi Olmayan Finans ve Bankaların Sonu” başlıklı kitabın ortak yazarı olan Sidley için bu sayı, itibari para birimini içeren yasadışı işlemlere kıyasla fazlaca daha düşük.

“Ek olarak, yaşadığımız rand ve dolar gerçek dünyasında yasa dışı işlemlere bağlı işlem sayısı %5’tir. Bu, kriptodan 50 kat daha yüksek (ve bildiğimiz tek şey bunlar), ”diye açıklıyor Sidley.

Profesöre gore blockchain işlemleri halka açık olduğundan fark edilmeyen bir kabahat işlemek mümkün değil. Sidley, bu şeffaflık seviyesinin “kripto kabahat gelirlerini izlemeyi” fazlaca daha kolay hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

Eski Kanunlarla Yeni Bir Varlık Sınıfını Düzenlemeye Çalışmak İşe Yaramayacak

Ayrıca Sidley, SARB’nin kripto para birimini finansal bir varlık olarak düzenleme niyeti ile alakalı düşüncelerini de sundu. Bitcoin.com News tarafınca daha ilkin bildirildiği suretiyle, SARB, 2023’ün sonuna kadar bir kripto düzenleyici çerçeveye haiz olmayı bekliyor. Sidley’e gore, bu şekilde bir düzenleyici çerçeve, şu anda tüm sektörü etkileyen belirsizliği ortadan kaldırıyor ve bankalar benzer biçimde kurumların, “bu varlık ve hizmet alanı” içine.

Bu şekilde bir düzenleyici çerçevenin bir miktar kesinlik yaratması beklenirken, Sidley bunun sektörü bekleyen daha da büyük bir problemi ortaya çıkaracağını savundu – kripto para biriminin bir asırdan fazla bir süre ilkin kabul edilen yasalarla düzenlenmesi. Dedi ki:

Sarb’ın (ve öteki tüm düzenleyicilerin) halletmeye çalmış olduğu şey, kriptoyu, yüzlerce senelik varlıklar (hisse senetleri, para birimleri, emtialar, koleksiyonlar ve benzerleri) için onlarca yıl ilkin tasarlanmış mevcut düzenlemelere sığdırmaktır. Çalışmayacak.

Sidley, bu tamamen yeni varlık sınıflarının “tüm alan rasyonel olarak düzenlenmeden ilkin muntazam bir halde tanımlanması” gerektiğinde ısrar etti.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir