Cenup Kore, Kayıtsız Kripto Borsalarına Karşı Baskıda KuCoin ve Poloniex’i Engelleyecek

Cenup Koreli müşteriler, mahalli yetkililer ülkede uygun kayıt olmadan etkinlik gösterdiğini söyledikleri yabancı işletmelere baskı uyguladığı için bir düzineden fazla kripto borsasına erişimi kaybedebilir.

Ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafınca Perşembe günü gösterilen bir basın açıklamasında, bazı 16 kayıtsız sağlayıcının Korelilere doğru makamlara kaydolmadan hizmet sunmuş olduğu tespit edildi.

FSC’nin bir haber alma birimi, platformları ülkenin soruşturma makamına bildirdi ve internet sayfalarına yurtiçi erişimin engellenmesini istedi.

Söz mevzusu borsalar KuCoin, MEXC, Phemex, XT.com, Bitrue, ZB.com, Bitglobal, CoinW, CoinEX, AAX, ZoomEX, Poloniex, BTCEX, BTCC, DigiFinex ve Pionex olarak adlandırıldı.

FSC’ye nazaran, Korece web siteleriyle ve mahalli tüketicileri hedefleyen promosyonlar düzenleyerek Koreli müşterileri hedefledikleri tespit edildi.

Yetkili, kayıtsız borsaların Kore yasaları uyarınca lüzumlu olan sertifikalı data güvenliği yönetim sistemleri benzer biçimde korumalardan yoksun olduğu mevzusunda uyardı. Bunun onları güvenlik ihlallerine açık bırakabileceğini söylediler.

Cenup Kore’de kayıtsız kuruluşların yasadışı ticari faaliyetlerini yürütmenin cezası beş yıla kadar hapis yada maksimum 50 milyon Kore wonu (38.000 $) para cezasıdır.

Sağlayıcıların kendi ülkelerindeki haber alma birimleri de bilgilendirilecektir.

Cenup Kore’nin kripto mevzusunda daha sert çizgisi

Cenup Koreli yetkililer, bilhassa Terraform Labs’ın TerraUSD (UST) stablecoin’inin ve mahalli tokeni LUNA’nın çöküşünün arkasından, son aylarda kripto piyasasının nezaretini artırdı.

Geçen ay, TerraLabs CEO’su Do Kwon’un Terra ekosisteminin çöküşüne kasıtlı olarak niçin olup olmadığına ilişkin bir soruşturmanın parçası olarak Upbit ve Bithumb dahil olmak suretiyle mahalli borsaların ofislerine baskınlar gerçekleştirildi. TerreLabs kurucu ortağı Daniel Shin’in evi de basıldı.

Ayrıca, Kore’nin Bitcoin fiyatlarındaki sözde “Kimchi primi”ne odaklanan yasadışı yabancı havaleler hakkında bir soruşturma açıldı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir