Günlük Brifing: Aykırı Değerler Aramak

Mühim Çıkarımlar

Aykırı değerler, kripto alanında sağlam bir bahis olabilir, sadece tanımlanması vakit alabilir. Her neyse ki, kolay veri toplama oldukça fazla teknik beceri gerektirmez ve gene de netice verebilir. Bir kalem ve kağıt kadar azca bir şeyle çalışkan kullanıcılar, tutarlı bir dikkat göstererek ve vakit içinde karşılaştırmalı performans grafiği çizerek kendi alfalarını oluşturabilirler.

Bu makaleyi paylaş

Aykırı değerler, kripto alanında en oldukça aranan projeler içinde olabilir, sadece onları saptamak vakit, çaba ve birazcık talih gerektirir.

Kaba Elmaslar

Bugün, dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan kripto projelerini belirlemenin kolay fakat şaşırtıcı derecede etkili bir yolunu paylaşmak isterim. Herhangi bir düşlem yazılıma yada gelişmiş analize ihtiyacınız olmayacak – yalnızca en sevdiğiniz para tablosu internet sayfası ve bir kalem ve kağıt (yada isterseniz excel elektronik tablosu). Hazır? Hadi gidelim.

Piyasa yükselişteyken daha iyi performans gösteren ve işler düşüşteyken güç gösteren tutarlı bir geçmişe haiz kripto jetonları olan aykırı değerler arıyor olacağız. Arama yapmanın iyi bir yolu, jetonları ve bunların bir saatlik, 24 saatlik ve yedi günlük performanslarını listeleyen CoinGecko yada CoinMarketCap şeklinde bir jeton grafiği internet sayfasında gezinmektir.

Yeşil bir günse, öbürlerinden daha çok kazanan jetonları arayın ve bu tarz şeyleri tarihle beraber not edin. Tersine, her şey kırmızıysa, rakiplerine kıyasla daha azca düşüş gösteren projeleri bulun. Mesela, Katman 1 zincirlerine bakıyorsanız, bir projenin fiyat hareketini Solana, Avalanche ve Ethereum ile karşılaştırmak uygun olabilir.

Buradaki düşünce, piyasa koşullarından bağımsız olarak devamlı olarak bir teklifi yakalayan jetonları tespit etmektir. Kripto pazarının çoğunluğunun Bitcoin ile adım adım hareket etmiş olduğu bir sır değil, sadece King’in fiyat dalgalanmaları içinde öteki tokenler çoğu zaman ondan daha iyi performans gösteriyor. Minimum geçerli oranda veri elde etmek için minimum yedi gün süresince aykırı değerler hakkında not almanızı tavsiye ederim. Sadece, gözlemlerinizi ne kadar uzun süre devam ettirirseniz, veri seti o denli güvenilir hale gelecektir.

Bir avuç üstün performans göstereni belirledikten sonrasında, bir sonraki adım, piyasanın niçin onlar üstünde yükseldiğini anlamaya çalışmaktır. Bu zor olabilir – hiçbir şeyi gözden kaçırmadığınızdan güvenilir olmak için vakit ve kapsamlı araştırma gerektirir.

Kendime bulduğum bir kaç tanesini paylaşmadan aykırı değerlere bak desem elbet pek iyi olmaz. Bu yöntemi kullanmak, pazarın son aylarda devamlı olarak teklif verdiği birkaç büyük ve ufak projeyi belirlememe destek oldu.

İlk ve kim bilir en belirgin olanı BNB zinciridir. Bilhassa Binance borsasını kullanmıyorsanız, üç numaralı kriptoyu gözden kaçırmak kolay olabilir, sadece kripto kışının başlangıcından bu yana BNB devamlı olarak emsallerinden daha iyi performans gösterdi.

BNB, öteki ilk on madeni paradan daha iyi performans gösteriyor (Kaynak: TradingView)

BNB’nin niçin daha iyi performans gösterdiğinin sebepleri, kime sorduğunuza bağlı olarak değişmiş olur. Sadece bence bu, Binance borsa kullanıcılarına birinci derslik pazarlamanın, BNB zincirindeki gaz tokeni olarak tutarlı talebin ve ağın mühim oranda gelir yaratan yalnız bir avuç kripto projesinden biri olarak yerinin bir birleşimi.

Fark ettiğim öteki üstün performans gösterenler içinde Ethereum Name Service’in ENS belirteci, Arbitrum’un GMX değişiklik belirteci ve Quant Network’ün QNT’si var. Bugün tüm bu projeler üstünde oldukça derine inemem, sadece daha fazlasını öğrenmekle ilgileniyorsanız, söyleşi etmek için beni daima SIMETRI Discord sunucusunda yakalayabilirsiniz.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH, BTC, SOL ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti. Bu yazıda yer edinen bilgiler yalnız eğitim amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Bu makaleyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir