Günlük Brifing: Gerçek Getirilerin Yükselişi

Mühim Çıkarımlar

“Gerçek getiri”, token sahiplerine giden DeFi protokol ücretlerini ifade eder. Birkaç Ethereum protokolü bugün “gerçek verim” sunuyor. Trendin yakalanmasının iyi bir sebebi var, sadece negatif yönleri de var.

Bu makaleyi paylaş

“Gerçek verim” terimine daha yakından bakın.

“Gerçek Verim” Nedir?

Bu ay kriptoda dolaşan yeni bir moda kelime var, sadece merkezi olmayan finans ve verim çiftçiliğinin derinliklerinde değilseniz, hemen hemen duymamış olabilirsiniz. “Gerçek verim” ifadesi, neyin sıcak ve neyin olmadığı mevzusunda hızla yeni standart haline geldi ve bunu sunan protokoller, DeFi degens’in dikkatini aslan payını alıyor. Sadece gerçek verim ne anlama geliyor ve insanoğlu onu niçin bu kadar oldukça seviyor? Hadi bir bakalım.

Basitçe söylemek gerekirse, gerçek verim, bir DeFi protokolünün kullanıcılarından minik bir ücret almış olduğu ve bunu token sahiplerine yönlendirdiği yerdir. Gerçek verimi önceki verim çiftçiliği biçimlerinden değişik kılan şey, bu DeFi “temettü”nün kendi mahalli tokeni yerine protokolün kontrolü dışındaki ETH yada USDC benzer biçimde bir varlıkta ödenmesidir. Bu, kıymeti protokolün mahalli belirtecinin aşırı emisyonları tarafınca şişirilmediğinden verimi “gerçek” hale getirir.

Çeşitli protokoller, her geçen gün daha çok lansmanla mevcut DeFi pazarında gerçek getiriler sunuyor. GMX ve MUX Protokolü, meta yönetişim protokolü Redacted Cartel, saf getiri platformu Umami Finance ve hatta gelecek vadeden Ethereum altyapı protokolü Manifold Finance benzer biçimde kaldıraçlı tecim platformlarının tümü, tamamen yada kısmen ETH yada USDC’de ödenen getiriler sunar.

Gerçek getiri, sürdürülebilir DeFi tokenomics’teki önceki girişimlere nazaran belirgin bir gelişme benzer biçimde görünse de, bu şekilde bir stratejinin negatif taraflarını da idrak etmek önemlidir. Gerçek verim ifadesi, protokollerin potansiyel kullanıcılara jetonlarını yatırmaları icap ettiğini, şu sebeple kazanabilecekleri gerçek, kısaca durum bu şekilde olmasa bile rakiplerinden daha iyi bulunduğunu bildirmenin bir yolu haline geldi.

Mesela, bir protokol, mahalli jetonunu stake etmek için ETH’de ödeme icra eden çift haneli bir gerçek getiriyi duyuru ederken, hem de ilk etapta çift haneli APY’yi mümkün kılan likiditeyi çekmek için mahalli jeton emisyonlarını kullanabilir. Bu durumda, kullanıcılar neredeyse devamlı bu ETH gerçek getirisini çekmek için çıkan token miktarıyla seyreltilecektir.

Dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir öteki nokta da, eğer bir protokol tüm gelirini token sahiplerine dağıtıyorsa, bu parayı kendini büyütmek için kullanamaz. Redacted Cartel’in kurucu ortağı 0xSami’nin söylediği benzer biçimde, “Teşvikler olmadan organik bir evlat edinme bulamıyorsanız, Ar-Ge’yi finanse etmek için kullanabileceğiniz parayı dağıtmak korkulu bir fikirdir. [research and development] PMF bulmanın [product market fit] token sahiplerine. Tavus kuşu benzer biçimde, renklerinizi oldukça fazla sergilemek DAO’ya zarar verir, şu sebeple tavus kuşu kolayca yırtıcı doğada avlanmak için bir kurban haline gelir.”

Bu ödülleri sunan protokollerden kaçın demiyorum; birçoğunun bu kadar popüler olmasının iyi sebepleri var. Bununla beraber, artık gerçek getiri iyi malum bir terim haline geldiğinden, daha azca titiz protokoller, token sahipleri için net bir olumsuzlukla sonuçlansa ve protokolün ömrünü zedelese bile, kullanıcıları ve likiditeyi çekmek için mümkün olan en yüksek gerçek getiriyi tasarlamaya çalışacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler, hepimiz. Bir sonrakine kadar.

Izahat: Bu yazıyı yazarken, yazar ETH, MCB, BTRFLY ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir