Hackerlar Belarus Devlet Başkanı Lukashenko’nun Pasaportunu NFT Olarak Satmayı Teklif Etti – Bitcoin News

Hükümet karşıtı bilgisayar korsanları, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun pasaportunun NFT bulunduğunu söyledikleri şeyi satmaya çalıştılar. ‘Belarus Siber Partizanları’ kolektifinin üyeleri, tüm ülke vatandaşlarının geçişlik verilerini elde ettiğini iddia ediyor.

Belarus’tan Siber Gerillalar Opensea’da NFT Geçişlik Koleksiyonunu Listelemeye Çalışıyor

‘Belarus Siber Partizanları’ olarak malum bir bilgisayar korsanlığı grubu, ülkenin uzun vadeli devlet başkanı Alexander Lukashenko benzer biçimde üst düzey yetkililer de dahil olmak suretiyle her Belarus vatandaşının geçişlik bilgilerinin saklandığı bir hükümet veri tabanına erişim elde etmekle övündü.

Bilgisayar korsanları, ülkenin cumhurbaşkanının ve yakın ortaklarının geçişlik verilerini de ihtiva ettiği söylenen “Belarus Pasaportları” adında olan, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) koleksiyonu yayınladılar. Grup ek olarak koleksiyonu önde gelen NFT pazar yeri Opensea’da listelemeye çalıştı, sadece platform, şartlarını ihlal etmiş olduğu için onu kaldırdı.

🧵1/3🔥İnsanlık tarihinde ilk kez bir #hacktivist kolektifi TÜM ülke vatandaşlarının geçişlik bilgilerini aldı. Şimdi size bu tarihin bir parçası olmanız için bir fırsat sunuyoruz 😎. #Lukashenka pasaportunun benzersiz bir dijital versiyonunu #NFT olarak edinin https://t.co/gOlWdoUehi pic.twitter.com/RxdWpBqA8f

— Belarus Siber Partizanları (@cpartisans) 30 Ağustos 2022

Twitter’da girişimlerini destekleyen grup, NFT’leri tam olarak Lukashenko’nun doğum gününde, 30 Ağustos’ta piyasaya sürdüğünü kaydetti. “diktatörün… parmaklıklar ardında… hayattayken” bir fotoğrafıyla.

Hacktivist kolektif başka bir tweet’te, Lukashenko’nun en yakın müttefiklerinin “ve Belarus ve Ukrayna halkının hainlerinin” pasaportlarını da satışa çıkardığını söylüyor. Üyeleri, toplanan tüm fonların “Minsk ve Moskova’daki kanlı rejimleri vurma çalışmalarımızı” desteklemeye gideceğine söz veriyor.

Bununla beraber, Rus kripto haber kuruluşu Bits.media bir raporda, kripto topluluğundaki bazı kişilerin kimlik belgelerinin gerçekliğinden kuşku duyduğunu belirtti. Lukashenko’nun pasaportunun dijital versiyonunda gösterilen ilk sayfada bir yazım hatasına ve adının İngilizce olarak yanlış yazıldığına işaret ediyor.

‘Belarus Siber Partizanları’, Rusya’nın komşu Ukrayna’yı işgaline – lojistik ve başka türlü – verdiği destek için Doğu Avrupa ulusunun Lukashenko liderliğindeki yönetimini hedef alıyor. Mesela, Rus birliklerinin ülkeden çekilmesini talep eden Belarus demiryolu sistemine yönelik bir siber saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Hacking grubu, faaliyetlerini finanse etmek için kripto para biriminde fon topluyor. Blockchain analitik şirketi Elliptic’in Şubat ayı başlarında yayınladığı bir rapora gore, Rusya Ukrayna’da “hususi askeri operasyonunu” başlatmadan ilkin, Belarus siber gerillaları önceki altı ayda BTC’de 84.000 dolar toplayabilmişti.

Bu hikayedeki etiketler

Beyaz Rusya, belarus, Toplu, çatışma, siber partizanlar, Grup, Hackerlar, salgın, Lukashenko, Pazar yeri, nft, NFT’ler, Opensea, geçişlik, geçişlik verileri, Pasaportlar, Başkan, Rusya, rus, Belirteç, Belirteçler, Ukrayna, ukrayna, Cenk

Belarus bilgisayar korsanlarının sunmuş olduğu NFT’nin Başkan Lukashenko’nun gerçek pasaportunu temsil ettiğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, mmaroznaya

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir