Hackerlar, kripto borsası ZB.com’dan 4,8 milyon doları kaldırmaktan görevli olabilir: PeckShield

Blockchain araştırmacısı PeckShield, para çekme işlemlerinin askıya alındığını açıklayan borsa esnasında ZB.com’dan ortalama 4,8 milyon dolarlık kripto taşındığını bildirdi.

Çarşamba günü bir tweet’te PeckShield, bilgisayar korsanlarının Tether (USDT), Shiba Inu (SHIB) ve Tesra (TSR) dahil olmak suretiyle Pazartesi gününden itibaren borsadan 21 tür token geçirme etmekten görevli olabileceğini öne sürdü. Blockchain araştırmacısına nazaran, fonlar yayınlandığı sırada ortalama 4,8 milyon dolardı.

@ZBexchange’ten aktarılan toplam fonlar ~ 4,8 milyon dolar ve burada tokenlerin detaylı dökümü: https://t.co/uMpkvxtOAo pic.twitter.com/xo373Zyge1

— PeckShield Inc. (@peckshield) 3 Ağustos 2022

Şüpheli hücum, ZB.com’un “bazı temel uygulamaların ani başarısızlığına” cevap olarak Salı günü para yatırma ve çekme işlemlerinin askıya alındığını duyurmasının peşinden geldi. Borsa, kullanıcıları “kurtarma öncesinde herhangi bir dijital para yatırmama” mevzusunda uyardı.

Birçok kripto kullanıcısı, son zamanlardaki bazı milyonlarca dolarlık saldırılardan etkilendi. Haziran ayında, bir istismar, Harmony blok zinciri ve öteki ağlar içinde jeton transferlerini kolaylaştıran zincirler arası bir köprü olan Horizon Bridge’den 100 milyon doların kaldırılmasına niçin oldu. Bu haftanın başlarında, bilgisayar korsanları Nomad token köprüsünden 200 milyon dolarlık kriptoyu boşalttı.

Crypto Twitter kullanıcıları ek olarak Çarşamba günü, bilgisayar korsanlarının Solana (SOL) cüzdanlarını hedef alan bir istismar kullanarak fonlarına erişim kazandığını bildirdi. Durum yayınlandığı sırada hala devam ediyor, sadece Solana Status Twitter hesabı, mobil ve tarayıcı uzantılarındaki 7.767 cüzdanın UTC 05:00 itibariyle etkilendiğini bildirdi.

Solana Status, “Bu, Solana çekirdek koduyla ilgili bir hata benzer biçimde görünmüyor, sadece ağ kullanıcıları içinde popüler olan birkaç yazılım cüzdanı tarafınca kullanılan yazılımda” dedi.

Neler oluyor ? Bir aydan kısa bir sürede arka arkaya 4 hack?

Harmony 100 milyon dolar

Göçebe hack 200 milyon dolar

Solana 8 milyon doları istismar etti

ZB borsası 4.8 milyon dolarlık hack

Kriptonun açıklardan yararlanamadığını görmek kesinlikle akıllara durgunluk veriyor.#BTC #SOL #Ethereum https://t.co/qjenazknuF

— Ian | İşlemler (@Ian081700s) 3 Ağustos 2022

İlgili: Devam eden Solana tabanlı cüzdan korsanlığı, milyonların boşaldığını görüyor

Internet sayfasına nazaran “dünyanın en güvenli dijital varlık borsası” bulunduğunu iddia eden ZB.com, 2013 senesinde CHBTC.com adı altında kuruldu. Daha ilkin merkezi Çin’de bulunan şirket, mahalli düzenleyicilerin kripto borsalarını yasaklamasının peşinden Eylül 2017’de ülkedeki faaliyetlerini askıya almıştı.

Cointelegraph, ZB.com’a ulaştı sadece yayınlandığı sırada bir cevap alamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir