Harvard Üniversitesi ve Filecoin Vakfı, Dijital Detayları Korumak için Merkezi Olmayan Web Planı için – Bitcoin News

27 Temmuz’da Filecoin Foundation for the Discentralized Web (FFDW), Harvard Üniversitesi Kütüphane İnovasyon Laboratuvarı (LIL) ile “Açık Bilgiyi Demokratikleştirme” programı olarak adlandırılan bir girişimi destekleyeceğini duyurdu. FFDW’nin desteğiyle LIL, dijital detayları koruyabilen merkezi olmayan teknolojileri keşfetmeyi planlıyor.

Açık Bilgiyi Demokratikleştirmek

2022’de tüketilecek fazlaca fazla data olsa da, neyin meşru bulunduğunu doğrulamak zor ve ana akım medya kaynaklarına karşı mühim oranda güvensizlik var. Mesela ABD’de, ABD’nın medyaya olan itimat ve itimat seviyeleri, bu ay gösterilen yakın tarihindeki bir Gallup anketinde üstün dereceli seviyelere geriledi. Ankete katılan Amerikalı yetişkinlerden bir tek %16’sı günümüzün haber yayınlarına “bayağı fazla” güvendiklerini ve bir tek %11 televizyondaki haberlere güvendiklerini söylemiş oldu. Ek olarak, son birkaç yılda teknik tanımlarla ilgili fazlaca fazla dezenformasyon ve münakaşa yaşandı.

Mesela, geçtiğimiz hafta, Beyaz Saray hükümetin kelimenin anlamını açıklamasını gösteren iki blog yazısı yayınlayınca “durgunluk” terimi tarif üstünde tartışmalı bir mevzu haline geldi. Peşinden 27 Temmuz’da 24 saatlik bir süre içinde Wikipedia’daki resesyon kelimesinin tanımı onlarca kez revize edildi. Wikipedia revizyonları bugüne dek devam ediyor ve Wiki sayfası “medya kuruluşları bu yazının eski bir versiyonunu yayınladı” diye belirtiyor. Temmuz ayı haricinde neredeyse senenin herhangi bir ayı için arşiv.org’da kaydedilen verilerden yararlanarak, arşivlenen veriler o zamandan beri durgunluk kelimesinin tanımının büyük seviyede değiştiğini gösteriyor.

Çarşamba günü, Merkezi Olmayan Web için Filecoin Vakfı (FFDW), merkezi olmayan teknolojiler vesilesiyle dijital detayları korumak için Harvard Üniversitesi Kütüphane İnovasyon Laboratuvarı (LIL) ile beraber çalıştığını deklare etti. Harvard’ın LIL ve FFDW’si, kütüphanelerin “teknoloji kanalıyla bilgiyi paylaşmasına” destek olmayı amaçlayan “Açık Bilgiyi Demokratikleştirme” programına katkıda bulunacak. Teknolojiler, Filecoin ağı ve Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) benzer biçimde belirli araçları ihtiva eder. Çarşamba günü meydana getirilen duyuru, FFDW’nin LIL’in merkezi olmayan teknolojiler vesilesiyle bilgiye erişimi artırma fikrini iletmesine destek olacağını ayrıntılarıyla deklare etti.

FFDW başkanı ve başkanı Marta Belcher yapmış olduğu açıklamada, “FFDW, insanlığın en mühim bilgilerini koruma görevindedir” dedi. Belcher, “Bu ortaklık, Kütüphane İnovasyon Laboratuvarı’nın merkezi olmayan teknolojilerin tehlikeli sonuç verileri korumak için gerçek dünyadaki zorlukları iyi mi çözebileceğini keşfetmesini sağlayacak ve Kütüphane’nin Açık Bilgiyi Demokratikleştirme programını desteklemekten coşku duyuyoruz” dedi.

FFDW, Harvard’ın LIL’inin Bilgiye ‘Koruma ve Erişimi Artırma’ Mevzusunda Aslına bakarsan Kuvvetli Bir Geçmişe Haiz Bulunduğunu Söylüyor

IPFS, esas olarak, dağıtılmış bir dosya sistemindeki dosyaları, internet sayfalarını, uygulamaları ve verileri depolamak ve bunlara erişmek için eşler arası (P2P) bir sistemdir. Filecoin, Protocol Labs tarafınca oluşturulan açık kaynaklı bir blok zinciridir ve IPFS dağıtılmış ağının üstüne inşa edilmiştir. Filecoin’in mahalli kripto varlık filecoin’i (FIL) son 24 saat içinde ABD doları karşısında %47,3 arttı ve FIL son 14 gün içinde %67,1 arttı. Mayıs ayının sonunda, Protocol Labs, merkezi olmayan depolama konseptlerini uzaya getirmek için Maryland merkezli müdafa müteahhitliği ve havacılık şirketi Lockheed Martin ile beraber çalıştığını deklare etti.

FFDW’nin geçen Çarşamba günü yapmış olduğu duyuruya nazaran, LIL ve FFDW linkrot ile savaşmayı, kuvvetli karanlık arşivlerin oluşturulmasını keşfetmeyi ve kıymetli araştırma verilerini korumayı planlıyor. LIL halihazırda perma.cc, opencasebook.org ve LIL Caselaw Access Project benzer biçimde araçlar ve internet sayfaları oluşturmuştur. LIL ve FFDW, işbirlikçi çabalar vesilesiyle değişen teknolojinin “güvenilir kaynaklar” ve “dijital bilgilerin uzun vadeli korunması” meydana getirmeye iyi mi destek olabileceğini ele almak istiyor.

Bu hikayedeki etiketler

$FIL, havacılık şirketi, Archive.org, Açık Bilgiyi Demokratikleştirme programı, dezenformasyon, FFDW, Filecoin, Filecoin Blok Zinciri, Dağıtılmış Web için Filecoin Vakfı, harvard, Harvard araçları, harvard üniversitesi, Harvard’ın LIL, Informasyon, Gezegenler Arası Dosya Sistemi, IPFS, IPFS dağıtılmış ağ, Kütüphane İnovasyon Laboratuvarı, LIL, Lockheed Martin, Protokol Laboratuvarları, güvenilir kaynaklar, uzay, Wikipedia, Wikipedia durgunluğu

FFDW ve LIL’in dijital detayları korumak için üstünde çalmış olduğu girişim hakkında ne düşünüyorsunuz? Değişen teknolojinin, günümüzün bilgilerine erişimin merkezden uzaklaştırılmasına ve daha güvenilir hale getirilmesine destek olabileceğini düşünüyor musunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir