Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıktığından Ethereum Classic Ortalama %12 Arttı

2016 DAO saldırısının arkasından yürütülen bir Ethereum hard forku olan Ethereum Classic (ETC), dün 2 madenciden alınan veri başına 48.82 terra hash (TH/s) ile tüm zamanların en yüksek hash oranına ulaştı.

Ethereum Classic ağının mahalli tokeni olan ETC, CoinMarketCap verilerine gore son 24 saat içinde ortalama %12 arttı ve ortalama 35,6 dolardan işlem görmüş oldu.

Madeni para son 90 gün içinde %60’ın üstünde bir artışla 21.40 dolardan bugün 35,6 dolara terfi etti.

Hashrate, bir blok zinciri ağındaki işlemleri madenciliği yapmak ve işlemek için kullanılan toplam hesaplama gücüdür.

Geçen ay süresince, Ethereum Classic’in hash oranı 6 Ağustos’taki 30.08 TH/s’den Pazar günü tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak %62.04 arttı.

Daha da geriye gittiğinizde, rakamlar daha da trajik. Son 12 aydaki hash oranı artışı %105 şeklinde büyük bir artış.

ETC’nin başlangıcından bu yana hash oranı. Kaynak: 2miners.com

Metrik ne kadar yüksek olursa, blok zinciri o denli güvenlidir, bu sebeple yüksek hash oranları, ağdan %51 saldırısı yöntemiyle taviz vermek için son aşama yüksek hesaplama gücü gerektirir.

Mesela, Ağustos 2020’de Ethereum Classic, toplam hash oranı 2.90 TH/s iken üçüncü %51 saldırısını söylemiş oldu. O zamandan beri hash oranı %1,606 artarak ağı her zamankinden daha çok güvence altına aldı.

Hash oranı haricinde, ETC’nin madencilik zorluğu, 2 madenciden alınan verilere gore dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 626.02T’ye ulaştı.

Madencilik zorluğu, bir madencinin yeni madeni paraları çıkarmak için hash kıymetini kaç kez hesapladığını gösterir. Artan madencilik zorluğu, büyüyen bir madenci ağıyla ilişkilidir.

Ethereum Classic’i besleyen birleştirme vakası

Ethereum Classic’in artan madenci aktivitesinin arkasındaki ana niçin, muhtemelen bu ayın ilerleyen saatlerinde yaklaşan Ethereum birleşmesine bağlanabilir.

Birleştirme vakası, karbon ayak izini azaltmak ve verimliliğini çoğaltmak için ağı bir iş kanıtı (PoW) konsensüsünden bir iş kanıtı (PoS) konsensüsüne dönüştürecek.

Vaka, gene de negatif yanları olmadan değil.

Birleşme, kripto madenciliği şirketleri tarafınca kullanılan mevcut madencilik donanımını geçersiz kılacak ve onları geleneksel madencilik mekanizmaları altında çalışmaya devam eden Ethereum Classic şeklinde alternatifler aramaya zorlayacak.

Temmuz ayında, kripto madenciliği platformu Antpool, PoW konsensüsünü desteklemek için Ethereum Classic’e 10 milyon dolarlık bir destek ekledi.

mesuliyet reddi

Yazar tarafınca anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım yada öteki tavsiye durumunda değildir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir